top of page

Wnętrze dla książek. Domowa biblioteka dla Moli Książkowych

Zaktualizowano: 18 sie 2020

Miłośnicy książek marzą o przestrzeni dla swojej kolekcji kryminałów, dramatów, thrillerów czy romansów. Uwielbiają zapach książek, a ich ekspozycję uważają za najpiękniejszą ozdobę wnętrza mieszkania. Pomimo dynamicznego wzrostu e-booków, wciąż chętnie sięgamy po papierowe wydania, rozkoszując się tym wspaniałym dźwiękiem szeleszczących kartek. A jak uczynić z książek dekorację ściany? Gdzie urządzić domową bibliotekę, aby pasowała do stylizacji całego wnętrza? Jak znaleźć na książki miejsce w małej kawalerce?


Na ścianie nad sofą

To często niewykorzystana przestrzeń w salonie lub zaaranżowana niekoniecznie w przemyślany sposób. Zazwyczaj na ścianie za sofą w salonie zawieszamy obrazy lub plakaty, nierzadko też pozostawiamy ją pustą. To jest jednak idealne miejsce na książki, szczególnie w małym mieszkaniu. Meble wiszące stanowią nieodzowny element wyposażenia kawalerek i niewielkich metraży. W ten sposób wykorzystujemy maksymalnie całą dostępną przestrzeń, również w pionie. Możemy zdecydować się na zakup gotowych półek lub wykonać je samodzielnie, dopasowując do stylu wnętrza. W rustykalnym klimacie świetnie prezentować się będą podłużne kawałki drewna zawieszone np. na plecionych sznurkach. Do stworzenia półek w stylu industrialnym sprawdzą się m.in. metalowe płyty lub też kawałki kamieni lub cegły. W nowoczesnych aranżacjach książki idealnie wyeksponują szklane wiszące blaty.

Ściana w książkach

To raj dla największych Moli Książkowych, których kolekcja jest tak bogata, że z powodzeniem mogłaby zastąpić tapetę na ścianach w salonie o dużym metrażu. Domowa biblioteka może być elementem dekoracyjnym wnętrza. W tym celu postaw na obudowanie jednej ze ścian półkami lub regałami na wymiar, zajmującymi całą jej szerokość i wysokość. Umieść na nich książki, możesz również kilka półek przeznaczyć na ozdobne pudełka do przechowywania lub kwiaty w donicach. Jeżeli zależy Ci na utrzymaniu minimalistycznego i nowoczesnego klimatu aranżacji, możesz zastosować przesuwne panele, dzięki czemu częściowo ukryjesz książki za białymi, czarnymi lub szarymi frontami, pasującymi do pozostałych mebli w pomieszczeniu.

Książki na dobry początek, czyli biblioteka w przedpokoju

Przedpokój jest często tym pomieszczeniem, którego aranżacja jest dla nas dużym problemem i jednocześnie nie wykorzystujemy w pełni całego potencjału wnętrza. Za mały przedpokój wydaje się niefunkcjonalny, z kolei za duży utrudnia zaplanowanie przestrzeni tak, aby nie wyglądało na puste i nie skończone. Jeżeli przedpokój ma większy metraż, będzie też doskonałą przestrzenią na regały z książkami. Stwórzmy korytarz z książek lub też zdecydujmy się na półki tylko na jednej ścianie, a równoległa do niej niech będzie ozdobiona dużymi lustrami. Jeżeli jest w przedpokoju wystarczająco dużo miejsca, może w nim stanąć też fotel, który spotęguje klimat czytelni i już od progu przywita Twoich gości przytulną i ciepłą atmosferą.

Wykorzystaj niewygodną przestrzeń

Skosy, przestrzeń pod schodami i wnęki traktujemy nierzadko w kontekście mankamentów naszego mieszkania. Tymczasem mogą stać się jego atutem i posłużyć nam do aranżacji strefy, na którą już nie wystarczyło miejsca w salonie czy sypialni. Kameralną domową bibliotekę stworzysz pod schodami, uzupełniając ją dodatkowo o ledowe oświetlenie, które zaakcentuje to wyjątkowe miejsce. Książki bardzo dobrze czują się na poddaszu, w zacisznym i klimatycznym miejscu, dlatego to właśnie ta przestrzeń będzie idealną na kącik czytelniczy, szczególnie jeżeli stanie w nim fotel lub szezlong, bądź zawiśnie hamak lub pleciona huśtawka. Wszelkie wnęki, niezależnie od pomieszczenia, możesz wypełnić półkami, a na nich ułożyć książki. Nawet jeżeli jest ich kilka w całym mieszkaniu, to wykorzystaj je wszystkie. W ten sposób w każdym miejscu swojego domu zaakcentujesz ważną rolę książek w Twoim codziennym życiu, a poza tym zawsze będziesz je mieć pod ręką.

A w Twoim domu czuć już zapach książek?
Comentários


bottom of page