top of page

Sztuka projektowania wnętrz. W czym tkwi sekret?

Wizja idealnego wnętrza kreuje się w wyobraźni każdego. Pojawia się też przekonanie, że na jej podstawie można zaaranżować mieszkanie, wystarczy pomysł zamienić w realne i aktywne działania. Okazuje się jednak, że wymarzona sofa jest za duża do salonu, betonowa ściana w sypialni nie pasuje do różowego pikowanego wezgłowia, a nowoczesna łazienka jest zupełnie oderwana od spójnej rustykalnej stylizacji pozostałych pomieszczeń. W kuchni z kolei brakuje miejsca do przechowywania, a duży stół w salonie jest przeszkodą w swobodnym poruszaniu. Projektowanie wnętrz jest sztuką, wymagającą nie tylko chęci, ale też wiedzy i doświadczenia.

Wnętrze, które do Ciebie pasuje


Nigdy projektowania wnętrza nie zaczynamy od gotowym, mocno sprecyzowanych pomysłów. Nie rozmawiamy o kolorze sofy w salonie, płytkach w łazience, garderobie w sypialni i frontach szafek w kuchni. Zastanawiamy się najpierw, jaka jest nasza codzienność, jak wygląda nasze życie, jak dużo czasu spędzamy w domu, co robimy w nim najczęściej. Planujemy też najbliższą przyszłość, odpowiadamy sobie na pytanie, gdzie widzimy siebie za 2 czy 5 lat. Spoglądamy na siebie obiektywnie, koncentrujemy się na naszych ogólnych upodobaniach i zainteresowaniach. Mówimy o kolorach i otoczeniu, w których czujemy się najlepiej. Tak powstaje coś na wzór planu, mapy pomysłów i inspiracji, które są podstawą do wykreowania przez projektanta nowego, indywidualnego, pasującego do Ciebie stylu.


Wspólny mianownik


Nietrudno o chaos w mieszkaniu, zarówno wywołany dużą ilością rzeczy, jak też zrealizowanych pomysłów. Trendy wnętrzarskie są bardzo zróżnicowane, modne są zarówno stonowane kolory i proste, geometryczne formy, jak również frezy na drewnianych powierzchniach i botaniczne motywy z mocno zielonymi akcentami. Eklektyzm jest pożądany we współczesnych stylizacjach, jednak powinien być zaplanowany i przemyślany. Zbyt duża ilość skrajnych nurtów sprzyja aranżacyjnemu nieporządkowi. Dopiero umiejętne łączenie nurtów, stylów i skrajnych kolorów sprzyja tworzeniu czegoś naprawdę wyjątkowego. Wszystkie pomieszczenia powinien łączyć przynajmniej jeden akcent. Niech to będzie np. wyrazisty kolor, pojawiający się w dodatkach, na meblach czy ścianach, wyróżniający się materiał, jak beton czy drewno, bądź kompozycje – florystyczne, geometryczne lub orientalne. To taki wspólny mianownik, dzięki któremu wnętrze jest spójne i harmonijne, a przy tym zróżnicowane i nietypowe.
Potencjał przestrzeni maksymalnie wykorzystany


Bardzo często koncentrujemy się bardziej na jednym z dwóch kluczowych aspektów w aranżacji wnętrza. Jest to estetyka lub funkcjonalność, zapominając o tej drugiej, równie istotnej. Mieszkanie musi pomieścić cały nasz życiowy bagaż doświadczeń, który znajduje się nie tylko w naszym umyśle, ale też w rzeczach materialnych. Planując przestrzeń, koncentrujemy się nie tylko na tym, co jest teraz, ale również na najbliższej przyszłości. Ilość szafek w kuchni, regałów na książki czy wielkości szaf nie dostosowujemy do naszego aktualnego zapotrzebowania, zawsze zostawiamy zapas, który na pewno się przyda. Nawet jeżeli pomieszczenie jest małe, staramy się zaplanować każdy metr kwadratowy, aby uniknąć niepotrzebnego i nieprzemyślanego jego wykorzystania w późniejszym czasie. Czasami nie dostrzegamy potencjału własnego mieszkania, nie widzimy zalet we wnęce w łazience i skosach pod schodami. Nie potrafimy sobie też wyobrazić, że jedno pomieszczenie może równie dobrze sprawdzić się jako sypialnia i jadalnia. To wymaga oceny mieszkania profesjonalnym okiem, jego analizy pod kątek ergonomii i funkcjonalności.

Pozostaje jeszcze kwestia odwagi i zaufania. Wciąż poruszamy się po bardzo bezpiecznym gruncie. Obawiamy się mocniejszych kolorów, łączenia stylów i zmian w rozkładzie mieszkania. Korzystając z pomocy projektanta wnętrz, nie jesteśmy przekonani, czy jego nowatorskie pomysły to najlepsze rozwiązania. Wystarczy nieco bardziej otworzyć się na nowości, zejść z przetartego już szlaku, zaufać ekspertowi, który szerzej, obiektywniej i zdecydowanie bardziej fachowo spogląda na wnętrze Twojego mieszkania.Hozzászólások


bottom of page