top of page

Projektowanie wnętrz komercyjnych. Sztuka tworzenia pozytywnego wizerunku marki.

Zaktualizowano: 18 mar 2021

Hotele, restauracje, salony SPA, kawiarnie, sklepy, gabinety lekarskie…mogą być to miejsca, które nie pozostawiają w naszej świadomości żadnego śladu lub jest on negatywny, bądź też zapisują się w naszej pamięci jako przestrzenie, do których chcemy wracać. Wpływ na to ma w znaczącym stopniu wystrój wnętrza. To on decyduje o tym, czy w nowym, obcym nam miejscu czujemy się dobrze i przyjaźnie. W zależności też od świadczonych usług muszą być też zachowane konkretne zasady ergonomii i funkcjonalności. Projektowanie wnętrz komercyjnych jest o tyle trudne, że wnętrze powstaje dla właściciela, pracowników i klientów, trzech grup o bardzo różnych oczekiwaniach.Wnętrze odzwierciedlające charakter marki

Każda firma sama pracuje na opinie wśród klientów. Składa się na to bardzo dużo czynników, których nie zawsze jesteśmy w pełni świadomi. Koncentrujemy się na reklamie i elementach, jakie są z nią związane. Wierzymy w potencjał przyciągającego uwagę logo oraz chwytliwej nazwy. Tak naprawdę dzisiaj od firmy oczekuje się znacznie więcej. Za coraz bardziej atrakcyjne uważana jest spójność wizualna. Marka powinna mieć swoje kolory i symbole pojawiające się na artykułach reklamowych, w stylizacjach pracowników, na stronie internetowej, w mediach społecznościowych oraz we wnętrzu siedziby firmy.


Projektowanie wnętrz komercyjnych powinno więc uwzględniać charakter marki. To właśnie jeden z fundamentów, na których powstaje dobry projekt i wznoszona jest solidna stylizacja wnętrza. Projektant korzysta z palety kolorów będących elementami identyfikacji wizualnej marki. Musi też ją dobrze poznać, aby być zorientowanym, czy jest to profesjonalny gabinet medycyny estetycznej świadczący usługi z wykorzystaniem najnowszej technologii, a jego klientami są ludzie ze środowiska luksusu czy może mały pensjonat mający swobodne relacje ze swoimi gośćmi, w którym panuje domowa atmosfera. Różnice pomiędzy tymi dwoma miejscami są ogromne, dlatego też projekt wnętrza będzie zupełnie inny. Jego stylem podkreślamy często atuty marki i jej zalety. Decydują o tym m.in. kolory, np. połączenie czerni i złota kojarzy się nam z luksusem, z kole biel z dodatkiem energetycznej pomarańczy wprowadza już do wnętrza mnóstwo radości, uśmiechu i optymizmu. Podobnie jest z materiałami, marmur to szyk, ale już lastryko i patchwork przynoszą nas w bardziej oderwany od rzeczywistości świat.Przestrzeń przyjazna klientowi

Projekty wnętrz komercyjnych powstają po bardzo dogłębnej analizie potrzeb, oczekiwań i nawyków pochodzących z wielu płaszczyzn, które są ze sobą ściśle połączone. Pomieszczenie musi być zaprojektowane zarówno dla marki z uwzględnieniem jej charakteru, pracowników dla wygody ich pracy oraz klienta dla jego dobrego samopoczucia. To wymaga od projektanta dużej kreatywności, ale i umiejętności łączenia funkcjonalności z zaskakującym, czasem intrygującym, a innym razem kreującym przytulny klimat designem. Komercyjne wnętrza to pojęcie o bardzo szerokim znaczeniu. Należą do nich zarówno urzędy i biura, gabinety medyczne i salony usługowe – fryzjerskie, kosmetyczne i SPA, jak również sklepy i galerie, hotele, pensjonaty i apartamenty. Tak naprawdę proces projektowania wnętrza komercyjnego w początkowych etapach w wielu aspektach przypomina tworzenie reklamy. Potrzebna jest znajomość grupy docelowej, jej cech, stylu życia, oczekiwań i preferencji. Wnętrze, którym klient się nie zachwyci i którego nie zapamięta, może okazać się przyczyną jego utraty. Jeżeli nie będzie czuł się w nim dobrze, trudno będzie mu podjąć decyzję o powrocie.Projektowanie wnętrz funkcjonalnych i reprezentacyjnych. Trzeba to połączyć!

Inaczej wygląda projekt wnętrza hotelu i w inny sposób przebiega proces tworzenia projektu gabinetu kosmetycznego. Każda z tych przestrzeni ma zupełnie inne przeznaczenie, we wnętrzach musi znaleźć się konkretne wyposażenie pozwalające na świadczenie danych usług. W hotelach i pensjonatach musimy zaprojektować pokoje, które zapewnią gościom komfort, w łazience powinny znaleźć się wszystkie sanitaria pozwalające na kąpiel i codzienną pielęgnacje, oczywiście z zachowaniem odległości pomiędzy nimi dla wygody w trakcie korzystania z łazienki. W salonie kosmetycznym powinny znaleźć się powierzchnie łatwe w czyszczeniu, aby utrzymać sterylną czystość i porządek, a stanowiska, przy których wykonywane są zabiegi muszą zapewniać odpowiednie warunki pracy dla pracownika oraz komfort dla klienta. Przy tym nie zapominamy o kwestii reprezentacyjnej, a więc funkcjonalność i ergonomię musimy jeszcze ubrać w estetykę i design.

Projekt wnętrza komercyjnego wymaga zupełnie innego podejścia projektanta niż projekt domu czy mieszkania. Potrzebne jest bardziej wielopłaszczyznowe spojrzenie i znacznie większa wiedza z zakresu dostępnych rozwiązań. Jeżeli więc planujesz urządzić swoje biuro, salon urody czy restaurację, przed wyborem projektanta, sprawdź, czy dobrze czuje się w tym obszarze projektowym i czy w jego portfolio znajdują się podobne realizacje.

Comments


bottom of page