top of page

Nieustawny „salonowy wagon”. Jak urządzić funkcjonalny wąski pokój?

Wąska przestrzeń wyraźnie ogranicza możliwości aranżacyjne. Nieustawny długi pokój to problem, z którym zmagają się przede wszystkim mieszkańcy starszego budownictwa. Ze względu na ściany nośne nie można go powiększyć. Nie oznacza to jednak, że ma pozostać mało funkcjonalnym pomieszczeniem, które nie spełnia roli reprezentacyjnego salonu. Wąski pokój można poszerzyć bez wyburzeniowych prac remontowych. Zamiast godzić się z nieprzychylnością architektów, poprawimy optycznie jego proporcje. Z nieustawnego pomieszczenia powstanie pokój, w którym będzie miejsce do relaksu i odpoczynku, rozrywki i rodzinnego biesiadowania przy dużym stole.


Minimalizm bez zbędnych bibelotów

Tylko prostota może go uratować i tchnąć w niego nowe życie. Wąski pokój urządzimy w stylu mocno nowoczesnym. Jest wystarczająco nieustawny, aby wypełnić go niepotrzebnymi dodatkami, które tylko zabiorą mu cenną przestrzeń. Ustawimy w nim meble o geometrycznych kształtach z połyskującymi frontami z płyty MDF lub lacobelu. Gładka, lakierowana powierzchnia bardzo dobrze odbija światło, tworząc efektowną poświatę, która rozjaśnia ciemny pokój najczęściej z ulokowanym jednym oknem na wąskiej ścianie. Aranżacja wąskiego pokoju powinna bazować na neutralnych barwach. Meble niech mają kolor biały, szary lub granatowy. Wyrazistości dodamy mu mocniejszym wykończeniem, np. fioletowymi poduszkami na sofie czy też żółtą pufą, kontrastującą się z ciemnym fotelem. To również dobre miejsce dla biało-czarnego duetu. Połączenie tych dwóch kolorów skutecznie poszerzy wąski pokój, szczególnie jeżeli znajdzie się na ścianie w postaci poziomych pasów.




Kolorystyczne savoir vivre wąskiego pokoju

Wnętrze szybko odmienimy właściwie dobranymi kolorami ścian. Nie ograniczamy się tylko do jednej barwy, a decydujemy się na dwie, najlepiej z palety jasnych i ciemnych kolorów. Krótsze ściany pokrywamy farbą w ciemniejszym odcieniu, z kolei dłuższe jaśniejszym. Dzięki temu długi wąski pokój optycznie skracamy. Chcemy go jednak przede wszystkim poszerzyć, dlatego krótką ścianę możemy udekorować tapetą w poziome pasy. Lustra i lakierowane płyty na dłuższej ścianie wywołają efekt odbijającego światła, co dodatkowo spotęguje efekt, który chcemy uzyskać.

Nie próbuj wszelkimi sposobami odwrócić uwagi od sprawcy całego zamieszania, czyli krótkiej ściany. Pomalowana na mocny kolor będzie rzucać się w oczy i to ona będzie rozdawała karty. Najbardziej oddalona od wejścia ściana wydawać będzie nam się bliższa, co skutecznie zniweluje efekt wagonu.




Określona hierarchia

Unikamy nieporządku i chaosu, aranżacja wąskiego pokoju wymaga od Ciebie określenia hierarchii, wszystko musi mieć swoje miejsce. Wydzielamy w pomieszczeniu strefy. W salonie będzie to oczywiście kącik wypoczynkowy z sofą i/lub fotelami, multimedialne centrum rozrywki z telewizorem i innymi urządzeniami, np. konsolą do gry i kinem domowym oraz przestrzeń jadalna ze stołem i krzesłami. Nie wszystko się zmieści? Narożnik zastąpimy więc dwuosobową sofą, a jako dodatkowe miejsce do siedzenia wykorzystamy małe pufy. Zrezygnujemy z dużej meblościanki, zawieszając telewizor na ścianie i wstawiając do salonu tylko jedną praktyczną komodę. Wybierzemy rozkładany stół, który na co dzień nie będzie zajmował dużo miejsca. Wąski pokój podzielimy na strefy, wykorzystując dywany i chodniczki.


Wciąż wydaje Ci się, że masz wąski zakres możliwości? Osiągnęliśmy aranżacyjny harmonię, optycznie poszerzyliśmy wąski pokój, stworzyliśmy funkcjonalną przestrzeń, wokół której od teraz będzie toczyło się rodzinne życie.

Commenti


bottom of page