top of page

Jak zaprojektować funkcjonalną strefę dzienną?

Zaktualizowano: 18 mar 2021

Strefa dzienna łączy kilka funkcji. To najczęściej przestrzeń, na której znajduje się salon, kuchnia i jadalnia. Coraz częściej decydujemy się na projekt mieszkania uwzględniający jedną dużą powierzchnię z wydzielonymi strefami. Jak urządzić strefę dzienną, aby była funkcjonalna, przyjazna domownikom i ich gościom, a jednocześnie odzwierciedlała charakter i temperament właścicieli mieszkania? Pomocne często okazuje się wparcie projektanta wnętrz.

Razem, a jednak osobno, czyli dzielimy przestrzeń

W strefie dziennej bardzo często jej różne funkcje się przenikają. Aby jednak zachować porządek i harmonię aranżacyjną, należy obszar kuchni, jadalni i salonu odpowiednio zaakcentować. Niezależnie od metrażu otwartą przestrzeń dzielimy na mniejsze strefy, co możemy zrobić na kilka sposobów. Jednym z nim jest zastosowanie różnych kolorów i materiałów na podłodze lub też pokrycie ścian trzema różnymi kolorami. Do podziału strefy dziennej wykorzystuje się też meble. Przykładowo kuchnię od jadalni możemy oddzielić wyspą, a salon od jadalni regałem z książkami, bądź też sofą.


Praktyczna kuchnia

Szczególnie miłośnikom gotowania zależy na funkcjonalnej kuchni, która nie zawsze na otwartej przestrzeni cechuje się dużym metrażem. Idealnie w takim przypadku sprawdzają się meble na wymiar z szafkami na całej powierzchni ściany, sięgające do sufitu. Zyskujemy tym samym więcej miejsca do przechowywania. Dodatkowy blat roboczy otrzymujemy dzięki wyspie, która może być jednocześnie miejscem spożywania posiłków przez domowników i przyjmowania gości, jeżeli wyposażymy ją w wysokie hokery. Architekt wnętrz zaproponuje także innowacyjne rozwiązania, jak np. narożne szafki z wysuwanymi półkami czy też kosze cargo.


Jadalnia dopasowana do aktualnych potrzeb

Na co dzień potrzebujemy niewielkiego stołu, który umożliwia swobodne spożywanie posiłków dwóm, trzem lub czterem osobom. Kiedy jednak przyjmujemy gości, miejsca musi być więcej. Aby jadalnia była dostosowana do zmieniających się potrzeb domowników, warto zdecydować się na stół rozkładany, który na co dzień będzie zajmował niewiele miejsca. Niech staną przy nim cztery krzesła, podczas gdy dodatkowe będą składana i np. zawieszone na ścianie na ozdobnych haczykach. Przyda się też dobre oświetlenie stołu w postaci nisko zawieszonej lampy.


Przytulny salon, który uszczęśliwi wszystkich domowników

Do zaprojektowania i urządzenia pozostaje jeszcze salon, w którym spędzamy najwięcej czasu. Zależy nam więc, aby był maksymalnie funkcjonalny i jednocześnie reprezentacyjny. W tym celu uwzględniamy potrzeby, zainteresowania i nawyki wszystkich domowników. W centrum oczywiście powinna stanąć wygodna sofa lub narożnik, wielkością dopasowane do metrażu pomieszczenia. Idealnym dla nich kompanem jest stolik kawowy, który w przypadku niewielkiej powierzchni może być modułowy lub też posiadać dodatkowe półki na gazety i książki. W salonie ważną rolę odgrywają multimedia. Aby zachować estetykę aranżacyjną, wszystkie kable ukrywamy w ścianie, co ułatwia też utrzymanie porządku. Na ścianie może pojawić się funkcjonalna zabudowa, a w niej półki na książki, zdjęcia, dekoracje, kolekcję płyt oraz akcesoria do sprzętu multimedialnego, w zależności od zainteresowań domowników. Jeżeli cenimy sobie ponadprzeciętną wygodę, uzupełnijmy wnętrze o podnóżki oraz fotele z podłokietnikami.W salonie bardzo dobrze sprawdzają się meble modułowe. Poszczególne elementy możemy ze sobą dowolnie łączyć, tworząc przestrzeń najlepiej dopasowaną do naszych aktualnych oczekiwań. Przykładem są kilkuelementowe narożniki, stoliki kawowe z dwoma lub trzema blatami, a także szafki na kółkach. Dobry projekt wnętrza uwzględnia takie ciekawe rozwiązania, szczególnie jeżeli pomieszczenie jest stosunkowo małe lub nieustawne.

Strefa dzienna powinna umożliwiać domownikom wspólne spędzanie czasu wolnego. Z tego powodu projektant wnętrz już na początku współpracy musi dobrze poznać styl życia swoich klientów. Funkcjonalność to przyjemność i łatwość użytkowania, w tym przypadku mieszkania. Organizacja strefy dziennej to dla wielu priorytet, któremu warto jest poświęcić szczególnie dużo uwagi. Kluczowe są: podział pomieszczenia na sektory, zastosowanie patentów zwiększających miejsce do przechowywania, a także modułowość ułatwiająca dopasowywanie wnętrza do zmieniających się potrzeb.

Comentários


bottom of page