top of page

Łazienka inspirowana naturą

Zaktualizowano: 18 mar 2021

Natura od zawsze zachwyca projektantów, artystów, architektów. Dziś przyglądamy się łazienkom, w których piękno natury stało się główną inspiracją. Podpowiadamy, jak stworzyć takie wnętrze, jakie materiały i dodatki wybrać.


Silny trend inspiracji naturą, od lat dominuje w łazienkowych aranżacjach. Barwy ziemi, łagodne połączenia są ponadczasowym wyborem podczas projektowania wnętrz. Fot. Domni.plDrewno w łazience Decydując się na drewno w łazience, należy wybrać taki gatunek drewna, który nie będzie się odkształcać pod wpływem wilgoci panującej w łazience. Dobrze sprawdzi się drewno egzotyczne: iroko, teak, merbau. Podłogę, czy blaty z naturalnego drewna możemy dodatkowo zabezpieczyć za pomocą olejowania.

Jeśli mamy obawy dotyczące stosowania naturalnego drewna w łazience, warto sięgnąć po materiały, które pomogą nam stworzyć podobny efekt. Z pomocą przychodzą płytki drewnopodobne, czy trwałe laminaty. Płytki drewnopodobne łączą w sobie piękno naturalnego drewna i zalety użytkowe gresu, czy klinkieru. Płytki są trwałe, łatwe do utrzymania w czystości, odporne na zarysowania, odbarwienia i uszkodzenia. Wiele kolekcji jest mrozoodpornych, dzięki czemu tworząc wnętrze oparte na konkretnej, powtarzającej się kolorystyce, tę samą płytkę możemy zastosować w kuchni, salonie i łazience.

Wybierając płytki drewnopodobne, zwróćmy uwagę na ich kształt i rozmiar. We wnętrzach dobrze prezentują się płytki do długości co najmniej 90 cm, które swoim wyglądem przypominają wygląd naturalnych desek. Ciekawie prezentują się także mniejsze formaty ułożone np. we wzór klasycznej jodełki.


Kolekcje inspirowane marmurem pomogą stworzyć nam eleganckie wnętrze. Fot. Domni.plWzory inspirowane kamieniem Kolejnym materiałem, który pomoże nam, stworzyć łazienkę inspirowaną naturą jest kamień. Bogactwo tego materiału otwiera przed nami wiele możliwości aranżacji. Po kamień sięgamy najczęściej, szukając materiału na blat pod umywalkę. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się z praktyczną umywalką podblatową. Z naturalnego kamienia możemy także wykonać posadzki, czy ozdobne mozaiki, ale jest dość kosztowny i trudny w obróbce materiał. Tańszą alternatywną są płytki gresowe, które odwzorowują naturalne piękno kamiennych powierzchni.

Jednym z najpopularniejszych, ostatnich trendów są kolekcje inspirowane wzorem marmuru, które możemy zastosować zarówno w stylizowanych wnętrzach, jak i nowoczesnych aranżacjach. Na szczególną uwagę zasługują kolekcje wielkoformatowe, za pomocą których możemy stworzyć gładkie, spektakularne powierzchnie przy zastosowaniu minimalnej spoiny.


Wiele inspiracji na łazienkę z płytkami w wielkim formacie możecie znaleźć między innymi na portalu domni.pl


Połączenie kolekcji płytek inspirowanych drewnem i kamiennymi powierzchniami to ponadczasowy, sprawdzony duet. Fot. Domni.plZielone rośliny w łazience Pisząc o łazience inspirowanej naturą, warto wspomnieć o roślinach, które mogą być ciekawą dekoracją projektowanej łazienki. Do łazienek z oknem polecamy monsterę, czy peperomię. W łazienkach pozbawionych naturalnego światła możemy stworzyć zieloną ścianę z mchu dekoracyjnego, np. chrobotka reniferowego, lub wybrać rośliny cieniolubne: zamiokulkas, dracena, skrzydłokwiat.


Odpowiednio dobrane rośliny wprowadzą do wnętrz niepowtarzalny klimat. Fot. Domni.pl


Ważne detale Uzupełnieniem łazienki opartej na naturalnych materiałach są dodatki i akcesoria łazienkowe z naturalnych materiałów: rattanu, kamienia, lnu czy drewna. Ozdobne dozowniki będą dekoracją naszej łazienki, pojemniki z naturalnych materiałów pomogą nam zorganizować przestrzeń. Lustro w drewnianej ramie, czy dekoracyjny wieszak będą praktycznym uzupełnieniem naszej łazienki.


ความคิดเห็น


bottom of page