TWÓRCZY EKLEKTYZM
POLSKA / WARSZAWA 2022 / 109m2
Eufemiczny styl Memphis. Wnętrze kolorem malowane
Artyści są z natury buntownikami, którzy lubią sprzeciwiać się obowiązującemu porządkowi. Tak było też w latach 80-tych, kiedy to grupa designerów postanowiła stworzyć styl będący zupełnym przeciwieństwem rozwijającego się wtedy minimalizmu. To był kolorowy, eklektyczny i ozdobiony geometrycznymi kształtami styl Memphis. My chcemy go ukazać w nieco innej interpretacji. Jest kolor, eklektyzm i pozytywna energia, ale jest też elegancja, klasa i ponadczasowość.
Mocne kolory potrzebują stonowanego tła
Styl Memphis to przede wszystkim kolory, które są wszędzie – na ścianach, podłodze, meblach, dodatkach, a nawet sufitach. Nietrudno jest dać się ponieść fantazji i stworzyć aranżację, która zamiast być spójną, będzie przytłaczać nadmiarem kolorów. Ten włoski nurt artystów powrócił do trendów aranżacyjnych i zaadaptował się we współczesności bardzo dobrze. Tym razem nie sprzeciwia się obowiązującemu porządkowi, a tworzy z nim zgrany duet.
Kolory w tym wnętrzu mocno zaznaczają swoją obecność. Jest ich nie tylko dużo, ale też występują w bardzo zróżnicowanym zestawie. Różowa sofa w salonie, granatowe meble w kuchni, błękit w łazience i energetyczna czarno-różowa fototapeta w domowym biurze – tak wielu barw o tak intensywnym nasyceniu nie znajdziemy w typowo nowoczesnym wnętrzu. Łączy je neutralne, stonowane tło. Na ścianach widoczna jest biel na podłodze drewno, a meble są szare. To tak, jakby artysta namalował kolorowy obraz na uniwersalnym, jasnym tle. Dzięki takiemu zestawieniu kolorów całość jest wyrazista i charakterna, ale też przyjemna, elegancka i spójna.
Nie wszystko jest takie oczywiste
Podążając tylko przetartymi ścieżkami designu, łatwo popaść w rutynę. Wnętrza takie same jak inne nie zaskakują, nie są spersonalizowane i nie wywołują większych emocji, których oczekujemy od swojego najbliższego otoczenia, w którym chcemy czuć się po prostu dobrze. Spodziewamy się, że czasem nas zainspiruje, a innym razem uspokoi, stworzy poczucie bezpieczeństwa, ale też pozwoli na pełną swobodę życia według własnych zasad.
Są pewne reguły, które trudno jest złamać ze względu na strach i obawę przed porażką aranżacyjną. Jednak właśnie w ten sposób może powstać coś naprawdę wyjątkowego. W kuchni dominują szarości, kolor drewna, często też biel i delikatne brązy. W tym wnętrzu jest to mocny granat, w którym doskonale prezentuje się zabudowa kuchenna. Szafki mają matowe wykończenie, ale rozświetlają je złote uchwyty. Jest też biały blat i białe płytki, które jeszcze bardziej akcentują głębię granatu.