top of page

TWÓRCZY EKLEKTYZM

 

POLSKA / WARSZAWA 2022 / 109m2

Eufemiczny styl Memphis. Wnętrze kolorem malowane 

Artyści są z natury buntownikami, którzy lubią sprzeciwiać się obowiązującemu porządkowi. Tak było też w latach 80-tych, kiedy to grupa designerów postanowiła stworzyć styl będący zupełnym przeciwieństwem rozwijającego się wtedy minimalizmu. To był kolorowy, eklektyczny i ozdobiony geometrycznymi kształtami styl Memphis. My chcemy go ukazać w nieco innej interpretacji. Jest kolor, eklektyzm i pozytywna energia, ale jest też elegancja, klasa i ponadczasowość. 

Mocne kolory potrzebują stonowanego tła 

Styl Memphis to przede wszystkim kolory, które są wszędzie – na ścianach, podłodze, meblach, dodatkach, a nawet sufitach. Nietrudno jest dać się ponieść fantazji i stworzyć aranżację, która zamiast być spójną, będzie przytłaczać nadmiarem kolorów. Ten włoski nurt artystów powrócił do trendów aranżacyjnych i zaadaptował się we współczesności bardzo dobrze. Tym razem nie sprzeciwia się obowiązującemu porządkowi, a tworzy z nim zgrany duet. 

Kolory w tym wnętrzu mocno zaznaczają swoją obecność. Jest ich nie tylko dużo, ale też występują w bardzo zróżnicowanym zestawie. Różowa sofa w salonie, granatowe meble w kuchni, błękit w łazience i energetyczna czarno-różowa fototapeta w domowym biurze – tak wielu barw o tak intensywnym nasyceniu nie znajdziemy w typowo nowoczesnym wnętrzu. Łączy je neutralne, stonowane tło. Na ścianach widoczna jest biel na podłodze drewno, a meble są szare. To tak, jakby artysta namalował kolorowy obraz na uniwersalnym, jasnym tle. Dzięki takiemu zestawieniu kolorów całość jest wyrazista i charakterna, ale też przyjemna, elegancka i spójna.