top of page

FINEZYJNA AWANGARDA

 

POLSKA / WARSZAWA 2021 / 164m2

Sztuka nowoczesna we wnętrzach. Finezyjna awangarda 

Awangarda nie naśladuje rzeczywistości, to odrębny świat wyraźnie odbiegający od powszechnie znanych schematów. To pewnego rodzaju urealniona abstrakcja, która ukazuje ciekawość świata. Wnętrze awangardowe to prawdziwy objaw indywidualizmu, jest wyjątkowe, jednocześnie bardzo poukładane i nietypowe, bogate w elementy pochodzące z różnych stylów. Dzieła sztuki nowoczesnej pojawiają się obok klasycznego drewna i sztukaterii. Jest stylowo i oryginalnie. 

Awangardowe, czyli wnętrze dla indywidualistów 

Awangarda to kierunek w sztuce, który pojawił się w XX wieku. Był przejawem buntu artystów, którzy sprzeciwiali się dotychczas obowiązującym regułom. Odrzucili już istniejące style, tworząc własny. Charakterystyczną cechą stylu awangardowego są kontrasty, jednak nie do końca tak bardzo oczywiste. Dominującą stonowaną kolorystykę – biel, czerń, szarości i beże – uzupełniają mocne akcenty w postaci dekoracji i mebli, np. bordowe krzesła tapicerowane przy drewnianym stole w otoczeniu szarych ścian. Dzięki temu jeszcze mocniej się wyróżniają i akcentują swoją „inność”. 

To, co wyróżnia styl awangardowy, to dodatki. Nie są to typowe dekoracje, które pojawiają się we wnętrzach nowoczesnych, klasycznych, industrialnych czy retro. Są to dzieła sztuki nawet o muzealnym charakterze. Nadają całości indywidualizmu i luksusu. Jednocześnie wnętrze awangardowe jest bardzo poukładane. Dostrzec można w nim pewien schemat, który nie zostaje w żaden sposób naruszony. Jeśli już jakiś element się pojawia we wnętrzu, to w konkretnym celu – bez niego trudno już sobie wyobrazić urządzoną przestrzeń.