ONLY GOOD VIBES
POLSKA / WARSZAWA 2023 / 46m2
Kamień, drewno, welur… Jak łączyć faktury we wnętrzach?
Nie potrzeba wielu elementów we wnętrzu, aby dużo się w nim działo. Starannie dobrane faktury potrafią uczynić wnętrze trójwymiarowym i uwypuklić poszczególne powierzchnie i strefy. Nawet na niewielkiej powierzchni starczy miejsca zarówno dla surowego, ale eleganckiego kamienia, ciepłego, naturalnego drewna i miękkiego weluru, które dopełniają proste linie i kształty. Jak sprawić, aby wszystkie pojawiające się we wnętrzu faktury ze sobą współgrały, a nie toczyły walkę o najwyższe miejsce na podium?
Drewno bazą, ale…nie tylko na podłodze
Jego obecność we wnętrzu nie jest zaskoczeniem. Od wieków drewno pojawia się zarówno na podłodze, jak i meblach, a ostatnio również na ścianie. Jest uniwersalne i potrafi zarówno dopasować się do otoczenia, jak również wytyczać kierunek dominującemu designowi. Jest doskonałym tłem dla innych materiałów i elementów wyposażenia wnętrza. Wydaje się wtedy, że to ono rozdaje karty, ale też można mieć wrażenie, że pozostaje w ich cieniu.
Tym razem pojawiło się na podłodze w całym mieszkaniu, scalając wszystkie pomieszczenia w jedną całość. Pozwoliło to uczynić je spójnymi, pomimo że różnorodność wzorów i faktur jest tutaj wyraźnie widoczna. Drewno zaznacza jednak wyraźniej swoją obecność. Pojawia się również częściowo na frontach szafek w kuchni, wyznaczając tym samym strefę do przechowywania. Pomiędzy salonem i kuchnią znajduje się stół z drewnianym blatem, nawiązującym tym samym do drewna w kuchni. Jego czarne nogi idealnie współgrają z kolei z czarną szafką RTV w salonie.
Drewno ma też ważną rolę do odegrania w sypialni, w której pojawia się na zagłówku łóżka, szafkach i przepierzeniu. Tworzy tym samym ramę dla dekoracyjnej fototapety o motywie roślinnym. W nieco mniejszym stopniu zaznacza swoją obecność w łazience, gdzie występuje na blacie i froncie zabudowy w strefie z WC, ocieplając tym samym surowy kamień.
Kamień bohaterem kuchni i łazienki
Szlachetny kamień od kilku sezonów dominuje w trendach wnętrzarskich. Pomimo swojej surowości ma w sobie mnóstwo uroku, nadając wnętrzom elegancji. Bardzo dobrze prezentuje się w towarzystwie drewna, dlatego tym razem też pojawia się jako jego idealnie dopasowana para.
Podobnie jak w przypadku drewna, kamień w kuchni także przechodzi na prostopadłe powierzchnie. W tym przypadku jednak występuje na blacie i ścianie, dzięki czemu unikamy konieczności wprowadzania kolejnego wzoru, koloru i faktury. Większe moduły o tej samej fakturze wprowadzają porządek we wnętrzu, sprawiając, że możliwa jest w nim większa różnorodność. Ponadto ponownie widać połączenie nawiązanie do innej strefy na tej samej przestrzeni. Kamień występuje również w salonie na blacie stolika kawowego.
Poza tym jest obecny w łazience, w której kontrastuje się z wielkoformatowymi białymi płytkami na wysoki połysk. W tym miejscu stykają się dwa skrajne motywy – surowy, naturalny kamień i mocno nowoczesna, sterylna biel. Dodatkowo w strefie z umywalką pojawiają się beżowe heksagony. Ściany o różnych fakturach i kolorach posłużyły do wyraźnego wytyczenia stref w stosunkowo małej łazience.
Welur przełamaniem stonowanej rutyny
Wnętrze bazuje raczej na stonowanych barwach. Jest w nim dużo bieli, naturalnego drewna, szarości i czerni. To kolory bezpieczne, które do siebie pasują i wzajemnie się uzupełniają. Pomimo swojej różnorodności tworzą razem ciekawe tło dla mocniejszych barw. Wyraziste kolory bardzo dobrze prezentują się na miękkich tkaninach, w tym przypadku jest to welur, z którego wykonane są fotelowe krzesła imitujące plecionkę i narożnik w salonie. To poszarzała zieleń, wyróżnia się, ale nie stanowi mocnego kontrastu z otoczeniem. Welur jest materiałem przyjemnym w dotyku, miękkim i pięknie odbijającym światło. Sam w sobie jest dekoracją, która w kolorze nabiera jeszcze ciekawszego wyglądu.