top of page

UNOWOCZEŚNIONA KLASYKA

 

POLSKA / WARSZAWA 2021 / 140m2

Jak unowocześnić klasykę?

Z zachowaniem estetyki i harmonii, wnętrza urządzone z uwzględnieniem ponadczasowych rozwiązań, ale zawsze z dobrym smakiem – styl klasyczny jest uznawany za bezpieczny, łączy elegancję z funkcjonalnością. Wnętrze jest jednocześnie proste, ale dodatki nadają mu szyku. Moda na klasykę nie przemija, jednak dzisiaj występuje ona w nieco innej odsłonie, została dostosowana do współczesnych standardów. Jak potraktować klasykę, aby wnętrze było urządzone również w duchu nowoczesności? 

Proste formy. Geometryczne wnętrze 

Tapicerowane meble są charakterystyczne dla stylu klasycznego i takie też pojawiły się w tym wnętrzu. Nabrały jednak zdecydowanie prostszych form. Narożnik w salonie wyróżnia się geometrycznym kształtem, podobnie jak łóżko w sypialni z szarym zagłówkiem. Regały, półki i szafki także są niczym przestrzenne bryły inspirowane lekcją matematyki w szkole. To sprawia, że całość wygląda jak ułożona z klocków, oczywiście idealnie do siebie dopasowanych. Jednocześnie nie zapomniano o klasycznym charakterze mebli. Niektóre szafki wyposażone są w uchwyty, a obok szarych, czarnych i białych frontów są również te w kolorze drewna. Zamiłowanie do geometrii widoczne jest też na ścianach. Pojawiają się fragmenty ścian w innych kolorach, np. czarnym i szarym. 

Półki nie pozostają puste, chociaż ilość dekoracji i innych elementów została ograniczona, dzięki czemu udało się znaleźć balans pomiędzy nowoczesnym minimalizmem, a klasyczną stylowością. Są więc na nich białe doniczki z zielonymi roślinami, książki i proste ramki. 

Nietypowe kształty i wzory 

W nowoczesnych wnętrzach zaskakują nierzadko futurystyczne wzory i kształty. Pojawiają się one obok oczywiście tych prostych i inspirowanych geometrycznymi bryłami. W tym przypadku wzrok zdecydowanie przyciągają krzesła w strefie jadalnianej. Są one tapicerowane, o obłych kształtach i z oparciem przypominającą plecionkę o grubym splocie. To ciekawe rozwiązanie sprawiło, że nawet prosty stół z drewnianym blatem stracił swój uniwersalny charakter, prezentując sobą coś zupełnie nowego. Nad nim zawisły też lampy wykonane ze szkła i metalu w kolorze złotym. Całość nawiązuje do chińskiej kultury i charakterystycznych dla niej opraw oświetleniowych. 

Na podłodze w salonie stanęło dodatkowe, dekoracyjne oświetlenie. To kule, które częściej jednak pojawiają się w ogrodzie, dlatego mogą zaskakiwać. W domowym biurze na ścianie zawisł czarny kinkiet, składający się z płaskich okręgów połączony ze sobą cienkimi rurkami. Oprawy oświetleniowe odgrywają tez ważną rolę w sypialni, gdzie znajduje się żyrandol ze szklanymi, szarymi kloszami i z prostymi, metalowymi rurkami. 

Nie samym drewnem wnętrze zdobione 

Jak klasyka, to musi być drewno i to nie podlega żadnej dywagacji. Widoczne jest na podłodze w postaci pięknej jodełki, na ścianie w sypialni, gdzie tworzy naturalną dekorację, a także na meblach. Aby jednak całość unowocześnić, zdecydowano się również na powierzchnie w kolorze kamienia i betonu. Jasny marmur z wyraźnie zaznaczonym użyleniem odgrywa pierwszoplanową rolę w kuchni, występuje zarówno na podłodze, jak też na ścianie. Świetnie współgra z szarym blatem i czarnym AGD. Idealnym miejscem dla betonu okazała się łazienka. Wnętrze nabrało surowości, ale dzięki drewnianym elementom oraz chromowanej armaturze zachowano jego klasyczny wygląd, przynajmniej częściowo.