top of page

 SZFIROWY SZYK

 

POLSKA / WARSZAWA 2021 / 34m2

Małe mieszkania są przytulne, ale prawie zawsze brakuje w nich miejsca. Bardzo często trzeba pogodzić się z kompromisami, pożegnać się z marzeniami o wygodnym łóżku do spania oraz jadalnią, w której cała rodzina usiądzie do obiadu i kolacji. „Często” nie oznacza, że zawsze, czego przykładem jest ten mikroapartament z jednym pokojem i aneksem kuchennym. Jest nie tylko funkcjonalny i sprzyjający naprawdę wygodnemu życiu, ale również elegancki, stylowy, a przy tym nowoczesny.

Multifunkcjonalne meble 

Małą przestrzeń zawsze trzeba wykorzystać do ostatniego centymetra. Wymaga to dużo pracy nad projektem, który musi uwzględniać wszelkie mankamenty mieszkania, ale przede wszystkim jego atuty. Jeden pokój musiał stać się jednocześnie salonem, sypialnią, jadalnią i częściowo też kuchnią. To wyzwanie, tym bardziej że metraż pomieszczenia nie jest duży. 

W urządzeniu ergonomicznego wnętrza w znaczącym stopniu pomogły meble wielofunkcyjne. Ich wykorzystanie w małym mieszkaniu pozwala zaaranżować przestrzeń o zdecydowanie większych możliwościach, niż były one w pierwotnych założeniach. Stół powinien być rozkładany lub tak, jak w tym przypadku, mieć budowę modułową. Składa się z dwóch takich samych elementów, węższych stołów, które się ze sobą łączą. Osobno świetnie sprawdzają się jako biurko, półka czy nawet toaletka. 

W mikroapartamentach bardzo często rezygnuje się z łóżka sypialnianego, które zastępuje sofa z funkcją spania. Nie zapewni ona tak dużego komfortu snu, jak klasyczne łóżko z dedykowanym do odpoczynku materacem, dlatego my z niego nie zrezygnowaliśmy. Postanowiliśmy jednak ukryć łóżko w ścianie, a dokładnie w zabudowie z szafą i szafkami. Na co dzień znajduje się za efektowną fototapetą, podczas gdy w nocy „wychodzi z szafy”.