top of page

Angielska elegancja zatrzymana w czasie 

 

POLSKA / WARSZAWA 2022 / 134 m2

Wnętrze, które łączy wiktoriańską elegancję z sielskimi i kolonialnymi akcentami, musi zachwycać swoim niepowtarzalnym urokiem. Styl angielski to powrót do przeszłości, nie brakuje w nim jednak nowoczesnych niuansów, które świetnie odzwierciedlają współczesny design, nieco odmienny od tego, który reprezentuje typowo brytyjska estetyka. Świetnie się to sprawdza, jeśli chcemy odejść od skrajnego minimalizmu i wtłoczyć we wnętrze zupełnie inny temperament, w którym gustuje społeczność z Wysp Brytyjskich. 

Wnętrze w pastelowych kolorach i kwiecistych wzorach

 

Delikatne, subtelne i ciepłe kolory sprzyjają kreowaniu sielankowej atmosfery. Właśnie taka gama barw przeważa we wnętrzach urządzonych w stylu angielskim. Jest też dużo bieli, która pojawia się praktycznie we wszystkich pomieszczeniach, tworząc idealne tło dla nieco bardziej wyrazistych dodatków i tapicerowanych mebli. Nie brakuje ponadto szarości w różnych odcieniach, które widoczne są na ścianach i podłodze w łazience, pokoju gościnnym, salonie, domowym biurze i sypialni. Uwagę zwraca podłoga, która jest imitacją betonu, wprowadzając do wnętrza nieco surowego industrializmu. Świetnie w takiej angielskiej rzeczywistości odnajdują się beże pojawiające się na zasłonach w sypialni i salonie, jak również tapicerowanych meblach – w salonie stanęła miękka sofa i krzesła fotelowe z efektownym pikowaniem. 

W angielskim wnętrzu nie mogło ponadto zabraknąć kwiecistych wzorów. Zostały one sprytnie wyeksponowane tak, aby nie dominować, ale przełamywać monochromatyczny charakter ścian. W salonie jest to biało-czarna tapeta, w łazience piękna fototapeta z kwiatami w kolorze pudrowego różu, a w biurze ekspresyjny wzór na ścianie w odcieniach niebieskiego i przygaszonego fioletu. Uzupełnieniem ściennych florystycznych akcentów są świeże kwiaty, w takim duecie nadają całości delikatnie romantycznego nastroju. 

Drewno ubrane w miękkie tkaniny 

Na pewno meble w typowym stylu angielskim mają niewiele wspólnego z nowoczesnym minimalizmem. Są ciężkie i masywne, wykonane z litego drewna, nawiązując tym samym do stylu kolonialnego. W tym wnętrzu reprezentantem tej tradycji jest stół w salonie w strefie jadalnianej, stolik kawowy, a także szafka w łazience, która dzięki swojej bieli ma nieco łagodniejszy charakter. Nawiązując do współczesności, zdecydowaliśmy się również na prostsze formy, czego przykładem jest biała ścienna zabudowa w salonie, ale z drewnianym blatem. Meble w większości – w kuchni, łazience, pokoju gościnnym i biurze są w białym kolorze, ale z wyraźnie zaznaczonymi frezowaniami, dzięki czemu reprezentują styl angielski w uwspółcześnionej wersji. 

Drewnu i bieli towarzyszą miękkie tkaniny. Są to sofy i krzesła z pikowaniami, ale również zagłówek łóżka w sypialni, który przybrał typowy dla wiktoriańskiego stylu zaokrąglony kształt. Dodatkowo wykończony został perełkami dla spotęgowania królewskiego wyglądu. Okna oczywiście zdobią zasłony – jednokolorowe, ale zaciemniające.