LESNA ENKLAWA

 

POLSKA / WARSZAWA 2021 / 45m2

Wnętrze zrobione na szaro…, a jednak przytulnie 

Nudno, monotonnie, chłodno i bezpiecznie…po raz kolejny udowadniamy, że wnętrze w szarościach może zaskakiwać różnorodnością, elegancją, ciepłym klimatem i ponadczasowością. Kolor szary jest na tyle uniwersalny, że można z nim dowolnie eksperymentować, łączyć z innymi barwami, wykorzystywać we wnętrzach urządzonych w każdym stylu. Tym razem dążyliśmy do cieplenia szarości, nie pozbawiając jej przy tym szykownego charakteru. Jak postępować z szarym, żeby nie zrobić samych siebie na szaro? 

Tkaniny i miękkie materiały 

Kiedy we wnętrzu pojawiają się tkaniny, od razu poczuć można w nim przyjemne ciepło, niezależnie od tego, w jakim są kolorze. W salonie więc zawisły zaciemniające zasłony oczywiście w szarym kolorze. Odgrywają ważną rolę, ponieważ zajmują znaczący obszar ścian, które z kolei są w zdecydowanie jaśniejszym odcieniu szarego. W centrum strefy wypoczynkowej stanął narożnik w kolorze delikatnej szarości z modnym pikowaniem. Towarzyszy mu dywan, okrywający podłogę. Przy stole w strefie jadalnianej znajdują się materiałowe krzesła w jasnym odcieniu szarości, wsparte na cienkich czarnych nóżkach. 

W sypialni również zadbano o miękkie i przyjemne szare okrycie dla okien. Ściana za łóżkiem została pokryta tapetą w kolorze szarego melanżu. Nieco ciemniejsze jest łóżko i zagłówek, które również zostały pokryte tkaniną. Dzięki takim strukturom szary stał się kolorem, którego po prostu chce się dotykać. 

W połączeniu z bielą i drewnem

We wnętrzu obok szarości są jeszcze dwa inne bazowe kolory, tworzące tło dla bardziej wyrazistych dodatków. Jest to klasyczna biel – sterylna, uniwersalna i chłodna. Widoczna jest na zabudowie w salonie, gdzie tworzy efektowny duet z szarością. Sufit zdobi biała sztukateria nawiązująca do eleganckiej klasyki. W oknach zawisły zwiewne białe firany. Biel od zawsze bardzo dobrze czuła się w łazience i tym razem również postawiono na nią w tym pomieszczeniu. Jest biała ceramika, ale i szafka pod umywalką, przez co kluczowe elementy wyróżniają się na tle ścian imitujących naturalny szary beton. 

Żeby było nieco cieplej, do biało-szarego duetu dołączyło drewno. Nie zaznacza swojej obecności na każdym kroku, ale tylko tam, gdzie zawsze jest mile widziane, czyli…na podłodze. Panele w kolorze naturalnego drewna i z wyraźnie zaznaczonym usłojeniem zdecydowanie uspokajają stosunkowo jasną stylizację. To właśnie wraz z drewnem do wnętrza przez drzwi i okna weszło ciepło. 

Światło, które zmienia perspektywę 

We wszystkich pomieszczeniach odbywa się efektowna gra świateł. Nie tylko oprawy zaskakują swoją formą, ale również światło swoją barwą. W salonie zdecydowanie pierwszoplanową rolę odgrywa światło ciepłe, co potęguje efekt przytulności, a wszelkie kolory są przyjemniejsze dla oka. Mamy oświetlenie dekoracyjne, główne na suficie oraz punktowe przy centrum multimedialnym. W jadalni nad stołem zawisła lampa przypominająca industrialną konstrukcję. W przedpokoju białe oprawy wtapiają się w biały sufit i ożywiają wnętrze chłodnym światłem. Podobne wrażenie mamy w łazience, gdzie także zdecydowano się na proste oprawy w kolorze białym. 

Jeszcze ciekawiej jest w sypialni, gdzie mamy do czynienia z kilkoma rodzajami opraw. Na ścianie za łóżkiem znalazło swoje miejsce dekoracyjne oświetlenie składające się z kilku płaskich kółek w różnych rozmiarach. Nad łóżkiem w konstrukcji podwieszanego sufitu ukryto białe reflektory, z kolei w pozostałych obszarach zastosowano już znane z łazienki i przedpokoju białe oczka natynkowe.  

Dodatki w zieleni, złocie i kolorach ziemi 

W towarzystwie szarego wszystkie kolory wyglądają doskonale, ponieważ mają idealne tło, aby zaprezentować wszystkie swoje atuty. O dobre samopoczucie mieszkańców we wnętrzu zadbają zielone rośliny osadzone w złotych, białych i kamiennych donicach. Nieco przewrotnego charakteru całości nadają plakaty, z kolei motyw małpy i buddy personalizują wnętrze. Do szarego tła dobrze pasują zarówno połyskujące złoto, jak również czysta biel i surowy kamień. W szarości po prostu wszystkiemu jest do twarzy. 

Praktycznie od zawsze jest wśród modowych trendów. Żaden inny kolor nie pasuje do wszystkich innych tak dobrze. Na próżno jest doszukiwać się drugiego tak bardzo uniwersalnego, ponadczasowego i jednocześnie stylowego koloru. Taki jest szary, który w towarzystwie tkanin i miękkich materiałów, drewna, złota i zieleni tworzy przytulne i stylowe wnętrze.