top of page

Umywalka nie musi być biała…

Przyjęło się, że ceramika w łazience powinna być biała, ponieważ tylko taka pasuje do charakteru wnętrza. Od kilku lat obserwujemy jednak rewolucję w obszarze łazienkowych umywalek oraz bunt designerów wobec utartych schematów. Biel przestała być jedynym kolorem, w który ubieramy ceramikę. Umywalkę przestano traktować jedynie w kontekście funkcjonalności, w wielu wnętrzach jest najbardziej ozdobnym elementem. Lubimy eksperymenty z designem i zabawę kolorami.


Czerń w opozycji do bieli

Najbardziej kontrastowy kolor dla bieli? Oczywiście czerń! Te dwa kolory od wieków rywalizują między sobą o miano koloru najbardziej uniwersalnego i ponadczasowego. Trudno się zdecydować, który ma większą przewagę. W łazience jednak do niedawna dominowała biel. Czerń postanowiła jednak namieszać i zaczęła coraz odważniej pojawiać się w tym pomieszczeniu. Dzisiaj spotkamy ją na armaturze łazienkowej, na ścianie i podłodze w postaci płytek ceramicznych, a także na dodatkach i akcesoriach. Jest również na…umywalce.


Czarna umywalka na pewno zaskakuje. Wyróżni zdecydowanie strefę pielęgnacji i higieny. Czerń może być w połysku, co świetnie sprawdzi się w łazience glamour, gdzie towarzyszyć będzie jej złoto. W macie będzie doskonałym wyborem do industrialnej łazienki, gdzie idealnie komponować się będzie z szarym betonem. Umywalka w czarnym kolorze perfekcyjnie pasuje do białego i drewnianego blatu. Występuje w wersji okrągłej, kwadratowej i prostokątnej.





W pastelowych barwach

To jeden z większych modowych alertów ostatnich sezonów. Pastelowe kolory pojawiają się już nie tylko w kobiecych wnętrzach i w dziewczęcych pokojach. Kilku producentów już udowodniło, że na pastelowe kolory można pomalować również umywalki i będą wyglądały naprawdę wyjątkowo.


Kolory pastelowe są delikatne i bardzo subtelne, a jednocześnie wprowadzają do aranżacji dużo radości. Pastelowe umywalki występują w szerokiej palecie barw. Jest róż, mięta, błękit, żółty, morelowy pomarańcz, oliwkowa zieleń, niebieska szarość i wiele innych. Mają też różne kształty, ale zawsze wyróżniają się prostotą i minimalistyczną formą. Świetnie prezentują się w towarzystwie lastryko na ścianach i podłogach. Idealnym dla nich tłem jest czerń, ale i naturalne drewno. Jeżeli chodzi o armaturę, to pastelową umywalkę możemy zestawić z czarnym, matowym kranem, ale i połyskującym w kolorze różowego złota. Tego typu ceramika będzie ciekawym uzupełnieniem wnętrz retro i skandynawskich, ale też industrialnych i loftowych.





Eleganckie, połyskujące złoto

Umywalkę możemy potraktować także w kontekście biżuteryjnej ozdoby. W ekskluzywnych i szykownych wnętrzach mile widziane są złote akcenty. Szklana umywalka w złotym kolorze nie pozwoli przejść obok siebie obojętnie. To prawdziwe dzieło sztuki użytecznej, które występuje w coraz szerszej palecie wariantów. Są złote umywalki z białą powierzchnią wewnętrzną. Jest lustrzane

złoto pięknie odbijające krople wody, a także złoto w macie, które jest nieco bardziej uniwersalne, do wykorzystania nawet w minimalistycznych nowoczesnych aranżacjach. Na uwagę z pewnością zasługuje złoto szronione o bardziej dekoracyjnym charakterze. Futurystycznym wyglądem zaskakują

złote umywalki o nietypowych kształtach oraz nierównej powierzchni, po której efektownie spływa woda.




Szklana umywalka kolorowa

Lubisz mocne akcenty kolorystyczne? Masz bardzo bujną wyobraźnię i wydaje Ci się, że nie jesteś w stanie zrealizować wszystkich swoich pomysłów? Designerzy i projektanci mocno Ci kibicują. W ich propozycjach efektownych umywalek do łazienek są modele wykonane z hartowanego, dekoracyjnego szkła. Przybierają różne kształty i występują w wielu kolorach. Jest m.in. zielona umywalka w kształcie liścia, okrągła umywalka nablatowa w kolorze soczystej czerwieni, a także umywalka mieniąca się w kilku odcieniach niebieskiego. Są to modele, które sprawiają, że łazienka nabiera wyjątkowego charakteru. Aranżacja przy pomocy zaledwie jednego elementu staje się bardziej wyrazista.


Mocny akcent kolorystyczny wymaga jednak bardziej stonowanego tła. W takiej łazience dobrze sprawdzą się czarne i białe płytki na ścianie, drewniany blat pod umywalką, a także szary beton architektoniczny. Doskonałym wyborem będą wszelkiego rodzaju wielkoformatowe płytki w kolorze brązowym i beżowym.


Biel przestała dominować w łazience. Wciąż jednak w niej pozostaje, ale pojawienie się nowych kolorów stwarza większe możliwości aranżacyjne. Białą umywalkę pozostawmy dla bezpiecznych i klasycznych aranżacji. Do odważnych ten świat należy…








bottom of page