top of page

Trend alert 2022 – miękkie i przyjemne w dotyku tkaniny

Zimą szukamy ciepła i schronienia pod ciepłym, wełnianym kocem, na miękkiej poduszce i w grubych skarpetach. Jest to więc idealny czas, aby lepiej poznać jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich 2022 roku. Przez kolejne 12 miesięcy będziemy otaczać się miękkimi, przyjemnymi w dotyku materiałami. Będą one wszędzie – na meblach, zasłonach, obrusach, dodatkach, a nawet na ścianie. Obserwujemy kontynuację już znanych trendów, powrót tych zapomnianych, ale również zaskakujące nowości.



Welurowa elegancja


Nie jest materiałem nowym i nam nieznanym. Nie pojawił się również w trendach wnętrzarskich pierwszy raz. Od kilku lat zachwyca, ociepla wnętrza i sprawia, że stają się one bardziej przytulne. Welur jest jak obietnica komfortowego wypoczynku. To także materiał, który ma w sobie coś magicznego. Zaczesując go dłonią, zmienia odcień, a więc pięknie współgra ze światłem.



Welurową tkaninę kojarzymy z elegancją i stylowością. Świetnie odnajduje się w szlachetnych stylizacjach glamour, gdzie przede wszystkim pojawia się w towarzystwie pikowanego zdobienia. Welur cechuje się też dużą uniwersalnością. Pięknie prezentuje się zarówno w pastelowych barwach, jak też bardziej wyrazistych, np. musztardowym, butelkowej zieleni czy fiolecie. Swoje prawdziwe eleganckie oblicze odsłania w największym stopniu w kolorze czarnym i brązowym.



Stylowy salon swoją obecnością zaszczycić może welurowa sofa i fotele o obłych kształtach. W sypialni niech pojawi się zagłówek wykonany z welurowych paneli, jeszcze efektowniej będzie wyglądała welurowa ściana. W przestrzeni jadalnianej mogą stanąć wraz z drewnianym stołem welurowe fotelowe krzesła.


Len w zgodzie z naturą


Ma długą historię, znany był i wykorzystywany we wnętrzach na dużą skalę już w starożytności. Przetrwał do współczesnych czasów i odradza się w imponująco szybkim tempie. Len jest materiałem bardzo naturalnym. W swojej nieprzetworzonej postaci wygląda niezwykle autentycznie. Jest w kolorze delikatnego beżu i wyróżnia się ciekawą strukturą – jest jednocześnie przyjemny w dotyku i nieco chropowaty.



Lniane we wnętrzach są przede wszystkim dodatki. Okna zdobią zaciemniające zasłony, które pięknie komponują się z wiklinowymi koszami z zielonymi roślinami. Na sofie w wyrazistym kolorze lub też w delikatnej szarości subtelnie wyróżniają się lniane poduszki z chwostami i o geometrycznym wzorze. W sypialni łóżko okrywa lniana narzuta, korespondująca z ozdobnymi makramami na ścianie.


Len spotęguje efekt naturalności we wnętrzach urządzonych w stylu eko, japandi i scandi. Wpisuje się idealnie w charakter tych stylizacji ze względu na naturalny i delikatny kolor. Jeżeli chcemy potraktować go jako nieco bardziej wyrazisty akcent kolorystyczny, możemy wybrać lniane dekoracje w kolorze pastelowym lub w odcieniach niebieskiego.


Francuska ikona mody bukla


Był rok 1946, kiedy to amerykański architekt Eero Saarinen zaprezentował swój nieco kontrowersyjny projekt – fotel Womb wykonany z tkaniny bukla. Ponadczasowy mebel stał się inspiracją dla innych projektantów, nie tylko z obszaru wnętrz, ale i mody. W 1954 roku słynna projektantka Coco Chanel zaskoczyła wszystkich tweedowym żakietem, który został uszyty właśnie z bukla. To pętelkowa tkanina, o bardzo przyjemnej w dotyku strukturze. Puszysty i miękki materiał świetnie sprawdza się na sofach, kanapach i narożnikach, fotelach, pufach i podnóżkach, a także dekoracjach, czyli poduszkach, narzutach i kocach. Bukla uwodzi swoim niepowtarzalnym urokiem w stylizacjach jasnych i ponadczasowych, a więc w kolorze beżowym, écru, białym i brązowym. Pięknie wygląda też w odcieniach pastelowych, a więc w pudrowym różu, miętowej zieleni i morskim błękicie.



Bukla bardzo dobrze komponuje się z drewnem, zarówno na podłodze, jak i na meblach. Szlachetności dodaje jej połyskujące złoto, a w nowoczesnej wersji występuje m.in. w towarzystwie szkła. Można ją wykorzystać także we wnętrzach industrialnych, ponieważ tworzy wspaniałe, harmonijne zestawy ze stalą i miedzią.


Sztruks znów święci triumfy


Trzeba przyznać, że powrócił w wielki stylu, w dodatku po bardzo długiej nieobecności. Był popularny przede wszystkim w latach 70. i 80. Sztruks jest miękką tkaniną o prążkowanej strukturze. Znalazł swoje zastosowanie w modzie i we wnętrzach. Pochodzi z Manchesteru, a więc przez długi czas można było go podziwiać na angielskich ulicach i w brytyjskich wnętrzach.



Sztruks jest nie tylko miękki i przyjemny w dotyku, ale stosunkowo łatwo się go czyści. Wykonuje się z niego krzesła, sofy, podnóżki, pufy, fotele, ale i dekoracyjne poduszki, a nawet dywany. W jasnym kolorze świetnie zaakcentuje autentyczność, ponadczasowość wnętrz, zaszczycając swoją obecnością stylizacje rustykalne i romantyczne. W bardziej wyrazistym kolorze, np. musztardowym lub fioletowym, sztruks pojawia się w aranżacjach nowoczesnych, awangardowych i retro. Lubi błyszczące dodatki, więc warto jest go połączyć z miedzią, aluminium i ze złotem.



Miękkie tkaniny potrafią zdziałać cuda we wnętrzach. Od razu jest się do czego przytulić, czym okryć i czym zaspokoić pragnienie przyjemnego dotyku…tak po prostu. Takie wnętrze jest ciepłe, nawet jeżeli zaprojektowane zostało w typowo nowoczesnym czy industrialnym stylu. Mamy nadzieję, że to będzie nie tylko trend alert 2022, ale trend alert forever.

bottom of page