top of page
Zdjęcie autoraMarika Kafar

Rattanowe inspiracje. Wnętrza z egzotycznym polotem

Taras, balkon i ogród to jego naturalne środowisko. Salon, sypialnia i jadalnia przez długi czas były dla niego nieosiągalne, aż do chwili, kiedy natura na nowo pojawiła się w naszych wnętrzach. Rattan wraca na salony nie tylko w postaci mebli, ale również dodatków i dekoracji. Wprowadza do mieszkania egzotyczny klimat, odświeża sterylne wnętrza, uszlachetnia klasyczne stylizacje. To naturalnie odnawialny surowiec, czym jeszcze bardziej nas do siebie przekonuje. Rattan sprawi, że o każdej porze roku poczujesz się we własnym domu jak na urlopie.



Relaks w stylu boho

To styl wolnych dusz, nieposkromionych wielobarwnych ptaków, które nie potrafią usiedzieć dłuższej chwili na jednej gałęzi. Boho bazuje na wyważonym eklektyzmie, w takim wnętrzu dużo się dzieje, a pozornie niepasujące do siebie wzory i kolory jak gdyby zaczynają mówić w jednym języku. Natura ma swój nieoceniony udział w aranżacji wnętrz boho. To idealne miejsce dla rattanu, który świetnie współgra z drewnianą podłogą, plecionymi makrami zawieszonymi na ścianach, lnianymi poduszkami i wełnianymi narzutami w etnicznych wzorach. Rattanowy stolik będzie wspaniałym uzupełnieniem kącika wypoczynkowego w salonie, z kolei w sypialni wisząca lampa i zagłówek z plecionki zaproszą Cię w objęcia przyjemnego relaksu.








Podróż w tropiki

Rattanowe dekoracje i ozdoby kiedyś przywożono z dalekich podróży. Kojarzą się nam z egzotyką afrykańskiego kontynentu. To właśnie w inspiracji tropikalną dżunglą powstał styl, który pozwala nam poczuć się jak na egzotycznej wyspie ubranej w wysokie palmy kokosowe. Im więcej natury w takim wnętrzu, tym lepszy efekt. Dominują odcienie zieleni, pomarańczy i brązu. Na ścianach pojawiają się fototapety z roślinnymi motywami, z rattanowych donic wyrastają wysokie palmy, a szklane lampiony oświetlają rattanowe półki. Podłogę dekoruje naturalne drewno w kolorze egzotycznego orzecha, a z sufitu zwisają lampy w wiklinowych abażurach. Półki zdobią pamiątki z podróży, a szafy zastępują duże skórzane skrzynie.








Skandynawskie poszanowanie przyrody

Są skromni, ale zdyscyplinowani, cenią sobie prostotę i funkcjonalność, chociaż nie uciekają od fantazji i kreatywności. Tacy są Skandynawowie, którym zawdzięczamy niezwykle pragmatyczny styl wnętrzarski. Wyraźnie widoczne jest w nim poszanowanie przyrody, ponieważ naturalne materiały odgrywają pierwszoplanową rolę i to one tworzą ramę dla całej stylizacji. W jadalni przy dużym drewnianym stole stają wyprofilowane fotele wykonane z rattanu. Dla wygody zostają przykryte miękkimi poduszkami o haftowanym motywie. Stół oświetla lampa wykonana z drewnianego stelaża i rattanowych abażurów. Całość dopełniają zielone rośliny w wiklinowych koszach oraz fioletowa lawenda w metalowych skrzynkach.







Nietypowy minimalizm

Nowoczesność objawia się grzecznymi, surowymi stylizacjami, w których wszystkie elementy idealnie do siebie pasują, spełniają konkretne funkcje i jeżeli to możliwe, są w maksymalnie ograniczonej ilości. Proste formy, geometryczne kształty, jednolite, gładkie powierzchnie i stonowana paleta barw wydają się nie najlepszymi partnerami dla egzotycznego, naturalnego rattanu. Tymczasem on potrafi dostosować się do towarzystwa, nawiązując pozytywne relacje z elegancką skórą, szlachetnym aksamitem i szykownym marmurem. Zachowuje się jednak dyskretnie, nie walczy o pierwszoplanową rolę, a podejmuje wyzwanie bycia asystentem. W nowoczesnych aranżacjach ciekawymi akcentami będą rattanowe dodatki. Może być to ścienna półka lub okrągłe stoliki przy łóżku w sypialni. Na stole z białym blatem wyróżnią się plecione podkładki, z kolei na marmurowej podłodze może pojawić się rattanowy kosz, z którego niedbale wystaje ciepły brązowy koc.


Rattan wpada w oko. Nadaje stylizacji lekkości, ciepła i odrobiny egzotyki. Ma w sobie coś intrygującego, co ciekawi nawet największych zwolenników sterylnych i chłodnych aranżacji.

Comments


bottom of page