top of page

Dzielimy przestrzeń bez stawiania ścian. Modne przepierzenia

Otwarte przestrzenie są dzisiaj w modzie. Doceniamy przestronne wnętrza i wielofunkcyjność pomieszczeń. Im większy metraż, tym większe możliwości aranżacji, ale również ryzyko stworzenia chaotycznej i nieuporządkowanej stylizacji. Wielofunkcyjne wnętrze wymaga podziału na strefy, z których każda pełni konkretną funkcję. Możemy to zrobić na kilka sposobów, w tym z wykorzystaniem ciekawego przepierzenia.

Przepierzenie to cienka ścianka działowa w formie stałej lub ruchomej. Wykonuje się je z lekkich i cienkich materiałów, m.in. z drewna, metalu i tworzywa sztucznego. Przepierzenia przybierają różne formy, nierzadko składają się z kilku cienkich desek lub szczebelków, przez które efektownie wkrada się światło.


Klasyka w drewnie

Drewniane przepierzenie jest najpopularniejsze i przez długi czas wykorzystywane zdecydowanie najczęściej. Możemy je wykonać samodzielnie z desek lub kupić już gotowe. Składa się z cienkich listewek, które w różny sposób ułożone są pionowo i poziomo. Drewniane przepierzenie wykonuje się z drewna krajowego, np. sosny, a także egzotycznego, jak teak. Możemy więc wybierać spośród szerokiej palety wybarwień lub zdecydować się na pokrycie drewna farbą w dowolnym kolorze.
Drewno świetnie wpisuje się w charakter praktycznie każdego wnętrza. Jest niezwykle uniwersalne i z łatwością dopasowuje się do otoczenia. Ma też zdolność do ocieplania pomieszczenia, sprawiając, że staje się ono przytulniejsze. Drewniane przepierzenie będzie pięknie prezentowało się w swojej surowej formie, wypełnione tkaniną lub ozdobione zielonym bluszczem.


Elegancja w szkle

Tego typu przepierzenie wykonane jest z hartowanego szkła, dzięki czemu jest trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, w tym stłuczenia. Szkło jest pożądane we wnętrzach eleganckich, w aranżacjach w stylu glamour, ale również modernistycznym. Nadaje całości elegancji i szyku, a także optycznie powiększa małe przestrzenie. To idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy szukają

efektownego elementu do podziału pomieszczenia na strefy, jednak bez efektu zaciemnienia i przytłoczenia.

Szkło może być transparentne, ale też barwione na dowolny kolor, efektownie szronione i matowione. W ten sposób stwarzamy naturalnemu światłu idealne warunki do dekoracji wnętrza.


Industrial w metalu

Metalowe elementy są wszechobecne we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym. Takie aranżacje cechują się surowym charakterem i nieco chłodnym klimatem. Jednocześnie są bardzo nastrojowe, nawiązują do pofabrycznych wnętrz z minionej epoki, inspirują i roztaczają wokół osobliwą aurę. W takim wnętrzu jest dużo nie tylko metalu, ale też cegły, betonu i drewna.

Metalowe przepierzenie może być w kolorze czarnym z matowym wykończeniem lub też miedzianym, złotym i srebrnym z naturalnym połyskiem. Większość tego typu przepierzeń jest w formie ażurowej. Mogą pojawić się w jadalni z drewnianym stołem i czarną, metalową podstawą, w kuchni z cegłą na ścianie lub sypialni, gdzie zagłówek łóżka ułożony jest z betonowych płyt.


Oryginalność z tworzywa sztucznego

To opcja dla osób lubiących pomysły niekonwencjonalne i nawiązujące do sztuki nowoczesnej. Przepierzenie z tworzywa sztucznego odnajdzie się w otoczeniu zaaranżowanym w duchu szalonych lat 60. i retro. Świetnie sprawdzi się ponadto jako przełamanie monochromatycznej, nowoczesnej stylizacji. Tworzywo sztuczne charakteryzuje się dużą plastycznością, można nadać mu dowolny kształt i formę. Takie przepierzenia są więc bardzo oryginalne, cechują się nietuzinkowym designem, zaskakują, intrygują i przyciągają uwagę. Geometryczne kształty, przestrzenne bryły, imitacja wielobarwnego szkła, a także florystyczne wzory – takie przepierzenie może naprawdę zachwycić.

Podział pomieszczenia na strefy to jeden ze sposobów na stworzenie porządku aranżacyjnego i tym samym uniknięcie niepotrzebnego chaosu. Ponadto ma to pozytywny wpływ na komfort i wygodę korzystania z pomieszczenia. Nie zapominajmy też o aspektach wizualnych. Przepierzenie to ciekawa i praktyczna dekoracja, urokliwy dodatek do wnętrza w każdym stylu.

bottom of page