top of page

Duża sypialnia przytulnym azylem. To możliwe!

Zaktualizowano: 11 lip 2023

Za mała – mało funkcjonalna, za duża – niekoniecznie przytulna, trudno o ideały, ale na pewno większego metrażu zazdroszczą Tobie wszyscy Ci, którym w sypialni mieści się tylko łóżko i szafa. Wydawałoby się, że duża sypialnia to też nieograniczone możliwości aranżacyjne. Tymczasem mając do dyspozycji tak dużo metrów kwadratowych, zwyczajnie nie wiemy, co z nimi zrobić. Duża sypialnia może być jednak przytulna, a przy tym funkcjonalna i wygodna. Tylko spójrz, jaki ma potencjał…



Wykorzystaj możliwości dużego metrażu


W dużej sypialni nie musisz się ograniczać do podstawowych mebli. W standardowej zapewne pojawi się łóżko, szafa i ewentualnie komoda… to by było na tyle. Oczami wyobraźni właściciele małych sypialni widzą w tej swojej wymarzonej garderobę, wygodny fotel i toaletkę. W dużej sypialni wyobrażenia stają się rzeczywistością.



Aby duża sypialnia była przytulna i nie stwarzała wrażenie pustej, trzeba ją właściwie zaaranżować, wypełniając ją meblami, dodatkami i dekoracjami. Nie chodzi jednak o jej zatłoczenie, koncepcja musi być więc przemyślana. Podstawowym krokiem jest podział pomieszczenia na strefy. Nie może zabraknąć w nim miejsca do spania z łóżkiem, garderoby z szafą i komodą i strefy do pielęgnacji z toaletką. W dużej sypialni możesz sobie dodatkowo pozwolić na miejsce do odpoczynku z fotelem, szezlongiem, a nawet wiszącą huśtawką lub hamakiem. Jeśli lubisz czytać, to przeznacz nieco miejsca na swoją mini biblioteczkę z regałami z książkami.



Niektóre strefy możesz oddzielić dyskretnie od pozostałych, przez co otwarta przestrzeń się wyraźnie zmniejszy. Parawan ustaw tak, aby ukryć garderobę. Świetnie sprawdzą się ponadto przepierzenia, którymi wydzielisz strefę odpoczynku.


Sypialnia w ciemniejszych kolorach


Małym pomieszczeniom często chcemy nadać przestronności. W tym celu wybieramy jasne barwy, optycznie powiększające przestrzeń. W dużej sypialni można zrezygnować lub ograniczyć jasne kolory, zastępując je ciemniejszymi. Trzeba jednak postępować z nimi ostrożnie, aby przytulna sypialnia nie zamieniła się w przytłaczającą przestrzeń.



W dużej sypialni możesz sobie pozwolić na szarości, brązy, a nawet czerń. Wspaniale ociepli całość drewno, którego miejsce jest już nie tylko na podłodze, ale również na ścianie. Połącz kilka kolorów do siebie pasujących. Ściany mogą być w kolorze szarego betonu z obszarami wyłożonymi płytkami w kolorze egzotycznego drewna. To idealna opcja dla stylizacji industrialnej. W sypialni glamour niech pojawi się czekoladowy brąz, któremu towarzyszyć może czerń i dodatek butelkowej zieleni. Wyraziste barwy są mile widziane w dużej sypialni, jednak zawsze staraj się ograniczać do jednej, aby uniknąć chaosu i rozproszenia uwagi.



Meble w wersji maxi


Nie tylko ilość mebli możesz zwiększyć, ale również zdecydować się na ich rozmiar XXL. Większe meble skuteczniej wypełnią przestrzeń, jak też poprawią Twój komfort i wygodę. Najczęściej wybierane łóżka do sypialni mają wymiary 140x200 cm i 160x200 cm. Ty możesz sobie pozwolić na większe - 180×200 lub nawet 200×200 cm. Jeśli lubisz nietypowe rozwiązania, to doskonałym wyborem będzie łóżko okrągłe. Najlepiej prezentuje się postawione nie bezpośrednio przy ścianie, aby dostęp do niego był z każdej strony. Takie usytuowanie łóżka zmienia ponadto proporcje pomieszczenia.



Większa niech będzie również szafa, a może nawet zechcesz spełnić swoje marzenie o garderobie, którą wydzielisz np. przeszklonymi ścianami. Jeśli stawiasz na klasykę, to zastanów się nad zabudową całej ściany. Pozwoli Ci to na wygodne przechowywanie wszystkich ubrań, będziesz mógł uporządkować swoją garderobę pod kątem sezonowości i stylów. Nie ograniczaj się też w rozmiarach dodatkowych szafek, półek, foteli i puf. Masz okazję zapewnić sobie maksymalny komfort, więc z tego nie rezygnuj.



Wszechobecne tekstylia


Jeśli w dużej sypialni ma być przytulnie, to muszą się w niej znaleźć tekstylia. To właśnie one w znaczącym stopniu ocieplają wnętrza. Okna ubierz w zaciemniające zasłony. Postaw na ciemny kolor lub naturalny len. Łóżko okryj narzutą i udekoruj poduszkami. Dobrze jest też wybrać łóżko z zagłówkiem welurowymi lub też zdecydować się na ścienne panele welurowe. Na podłodze mile widziane są dywany, te z długim włosiem będą przyjemne w dotyku i jeszcze bardziej spotęgują efekt przytulności.



Jeśli stawiasz na styl boho lub skandynawski, to ściany możesz udekorować makramami, czyli kompozycjami tkanych ze sznurków. Ponadto wszystkie drobiazgi, które planowałeś przechowywać w pudełkach, ukryj w bawełnianych, usztywnianych workach. Wszędzie, gdzie tylko to możliwe, niech pojawią się tekstylia, najlepiej z naturalnych materiałów.



Światła, jeszcze więcej światła


Czy możesz sobie wyobrazić sypialnię bez światła? Zawsze można rozpalić świece, ale raczej trudno byłoby wybrać w takich warunkach stylizację do pracy, wykonać makijaż na randkę czy chociażby wieczorem przeczytać kolejny rozdział książki. Światło pełni oczywiście funkcję praktyczną, jednak dobrze jest też potraktować je w kontekście dekoracji i tego elementu, który kreuje klimat w pomieszczeniu.



Ciepła temperatura barwowa sprzyja wyciszeniu, sprawia, że otoczenie jest przyjemniejsze dla oka. W sypialni taka atmosfera spokoju i harmonii jest jak najbardziej wskazana. Niech ciepłym światłem będzie światło główne, a więc zawieszone na suficie, jak też przy łóżko w postaci kinkietów lub lamp stołowych. Na neutralne postaw przy toaletce oraz w strefie garderoby, ponieważ takie najlepiej odzwierciedla naturalne kolory. Niech każda strefa ma swoje osobne źródło światła. Włączając tylko to, którego aktualnie potrzebujesz, sprawisz, że widoczna będzie tylko część dużej przestrzeni, podczas gdy inne pozostaną w cieniu.



Mała sypialnia – mały problem, duża sypialnia – duży problem…a wcale tak być nie musi. Jeśli masz dużą sypialnię, jesteś szczęściarzem, możesz w niej stworzyć kompletne miejsce do odpoczynku, relaksu, a nawet pielęgnacji. Może się okazać, że będziesz mieć w niej wszystko, czego potrzebujesz do szczęścia.

bottom of page