Sympatia do stylu skandynawskiego i japońskiego okazała się tak duża, że postanowiono je połączyć i ostatecznie uznano, że idealnie do siebie pasują. Skandynawski minimalizm i japoński orient stworzyły duet, który maluje się w stonowanych, jasnych barwach, ubrany jest w naturalne materiały i ozdobiony dekoracjami spod ręki rzemieślnika. Sypialnia w stylu japandi jest na pewno bardzo funkcjonalna, jednak wyraźnie wyczuwalna jest w niej obecność japońskiego ducha.




Sypialnia japandi zrobiona na szaro
Jednym z wiodących kolorów w stylu japandi jest szary. Kojarzy się on mocno również z nowoczesnością, jest przy tym ponadczasowy i uniwersalny. Występuje w wielu odcieniach, więc świetnie sprawdza się w monochromatycznych aranżacjach, gdzie można łączyć ze sobą różne tonacje szarości.



W sypialni japandi, w której ma dominować ten ponadczasowy kolor, na ścianach pojawia się jasny odcień szarości, z kolei na podłodze drewniane deski w kolorze zdecydowanie ciemniejszego odcieniu. Łóżko wyróżnia się tapicerowanym zagłówkiem, które jest w kolorze stalowej szarości. Meble są proste, mają geometryczne kształty, są również we wiodącym kolorze, jednak dodatkowo z czarnymi profilami. Na podłodze znajduje się bardzo jasny dywan w geometryczne kształty. Okna udekorowane są zaciemniającymi zasłonami, z kolei wśród pozostałych dekoracji dominują makramy na ścianach, betonowe i kamienne dzbanki pełniące funkcję wazonów i donic dla bambusa, trawy pampasowej i bonsai.





W brązach i beżu, czyli maksymalnie przytulnie
Naturalne materiały sprawiają, że sypialnia urządzona w stylu japandi jest przytulna. Efekt ten potęgują ciepłe kolory, które idealnie odnajdują się w takim wnętrzu. Ściany pokrywamy beżową tapetą o delikatnej strukturze przypominającą plecionkę. Podłoga niech będzie drewniana, może być wykonana z małych klepek, tworzących klasyczną jodełkę. W oknach zawieszamy zwiewne zasłony, przepuszczające promienie słoneczne, aby rozświetlić brąz i beż we wnętrzu.


Do takiej stylizacji bardzo dobrze pasować będzie łóżko z wiklinowym zagłówkiem. Okrywamy je jasno-brązową narzutą i dekorujemy poduszkami w nieco ciemniejszym odcieniu brązu. Jeśli chodzi o meble, to stawiamy na jasny brąz w połączeniu z bielą. Ciekawego wyglądu nadadzą im skórzane uchwyty.

Jeśli chodzi o dekoracje, to niech będą to obrazy w delikatnie złotych ramach o motywie japońskim – pawilony górskie, krajobrazy natury i kamienie Zen utrzymane oczywiście w brązowo-beżowej kolorystyce, podobnie jak lampy z materiałowymi abażurami.
Drewno i bambus, których w japandi nigdy za dużo
To materiały, które właściwie są bazą stylu japandi. Przy aranżacji takiej sypialni można się ograniczać praktycznie tylko do nich, a i tak powstanie wnętrze kompletne i ciekawe.




Ponownie stawiamy na stonowane barwy. Ściany malujemy na beżowo, a tą za łóżkiem pokrywamy drewnianymi deskami. Ciemniejsze znajdują się na podłodze, aby nieco skontrastować ze sobą te dwie powierzchnie. Podłogę dodatkowo okrywamy małymi dywanami ze skóry w różnych odcieniach brązu. Łóżko ma ramę wykonaną z bambusa, który również swoją obecność zaznacza na wygodnym fotelu okrytym lnianymi poduszkami, a także siedzisku przy łóżku z tapicerowanymi elementami. Funkcję małych stolików po obu stronach łóżka pełnią skrzynki, po dwie z każdej strony ustawione jedna na drugiej. Szafa i komoda są drewniane, mogą być w kolorze drewna egzotycznego, jeszcze mocniej nawiązując do japońskiej kultury.

Jeśli metraż sypialni na to pozwala, oryginalnym elementem jej wyposażenia będzie huśtawka z drewnianym siedzeniem zawieszona na mocnych, parcianych sznurkach. Wśród dekoracji dominują wiklinowe kosze wypełnione wełnianymi i lnianymi kocami, plecione poduszki, drewniane ramki na zdjęcia, trawa pampasowa i lampy z drewnianymi lub bambusowymi oprawami.
Sypialnia japandi kołem się toczy
Zaokrąglenia i wszelkiego rodzaju wypukłości są jednymi z najgorętszych trendów 2022 roku. Są on również charakterystyczne dla wnętrz inspirowanych kulturą Japonii, w końcu na fladze tego kraju również mamy koło. Okrągłe formy jednocześnie przyciągają wzrok i nadają całości subtelnego, delikatnego wyglądu. Czy wiesz, że kształt kuli symbolizuje doskonałość? Właśnie takie wrażenie mają sprawiać wnętrza urządzone w stylu japandi.

Krągłości w sypialni mogą pojawiać się wszędzie. Na beżowej ścianie za łóżkiem mile widziany jest łuk w nieco ciemniejszym kolorze. Zagłówek łóżka także może być zaokrąglony, podobnie jak regał z książkami czy też komoda z okrągłymi uchwytami. Na ścianach pięknie prezentować się będą okrągłe lustra, a na półkach prążkowane wazony ceramiczne o nietypowych, zaokrąglonych kształtach. Kwadratowe i prostokątne poduszki też niech zostaną zastąpione przez okrągłe.


Wnętrze japandi ma niepowtarzalny klimat i urok. Roztaczająca się w nim aura pozwala na odpoczynek i regenerację. Sypialnia japandi emanuje pozytywną energią, jest w niej jednocześnie spokój i radość. To miejsce, w którym na pewno dobrze się wyśpisz.
Comments