top of page

Żywica epoksydowa we wnętrzach

Przez długi czas nie cieszyła się zbyt dobrą sławą, jeśli chodzi o wnętrza prywatne. Pojawiała się za to masowo w magazynach i przestrzeniach przemysłowych. Kilka lat temu dostrzeżono w niej duży potencjał dekoracyjny i dzisiaj coraz częściej występuje w aranżacjach budynków mieszkalnych.

Żywica epoksydowa ma bardzo szerokie zastosowanie. Pojawia się zarówno na dużych powierzchniach, jak i małych elementach. Wciąż jednak jest rozwiązaniem, po które sięgają ludzie odważni, którzy poszukują czegoś nowego i nietypowego, odchodząc tym samym od tego, co powszechnie znane.


Co to jest żywica epoksydowa?
Żywica epoksydowa jest masą syntetyczną, składającą się z jednego lub dwóch składników. Najczęściej są to polifenole, czyli składniki pochodzenia naturalnego, związki chemiczne występujące w roślinach. Jeśli chodzi o dwuskładnikową żywicę epoksydową, to stanowi połączenie płynnej żywicy polifenolowej z utwardzaczem, dzięki czemu ostatecznie nabiera większej trwałości. Dodatkowo, aby nadać jej odpowiedniego wzoru i koloru, stosuje się specjalne barwniki, napełniacze i rozcieńczalniki. Swoją popularność w przestrzeniach przemysłowych zawdzięcza ponadprzeciętnej trwałości oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i skrajne temperatury. Świetnie sprawdza się w pomieszczeniach o intensywnej i częstej eksploatacji. Ponadto żywica epoksydowa cechuje się ciekawymi walorami estetycznymi. Pozwala na wykonanie jednolitej podłogi żywicznej pozbawionej

fug. Taka podłoga jest łatwa do czyszczenia i bez problemu można z niej usunąć trudne zabrudzenia. Występuje w szerokiej palecie kolorów i wzorów, co sprawiło, że zainteresowali się nią współcześni projektanci i designerzy.Podłoga z żywicy epoksydowej z efektem 3D
Najczęściej żywica epoksydowa wykorzystywana jest do pokrycia podłóg. Można jej używać nawet w przypadku ogrzewania podłogowego. Występuje zarówno w ciemnych kolorach, jak i jasnych odcieniach, a nawet kontrastowych, odważnych barwach. Może być w jednolitym kolorze lub też stanowić połączenie kilku barw, które układają się w nieregularne formy i kształty. Dodatkowo dzięki połyskującemu wykończeniu uzyskujemy efekt trójwymiarowości. Istnieje możliwość uzupełnienia żywicy epoksydowej o perłowe pigmenty lub brokat, co pozwala na stworzenie podłogi o niepowtarzalnym wyglądzie.

Posadzki z żywicy epoksydowej występują w dwóch wariantach:

- Cienkowarstwowa żywica epoksydowa – nałożona na beton tworzy warstwę o grubości 0,5-1

mm. Łatwo się ją aplikuje, nie wymaga to specjalistycznych narzędzi i umiejętności. Do jej

wykonania potrzebujemy jedynie wałka, który nie gubi włosów. Taka epoksydowa posadzka

cechuje się jednak większą podatnością na uszkodzenia

- Grubowarstwowa żywica epoksydowa – jest wylewana na beton i tworzy warstwę o grubości

2-5 mm. Występuje w wersji bezbarwnej, barwionej w masie, a także z różnymi dodatkami

np. kwarcowymi. Wykonanie takiej posadzki wymaga już fachowego wsparcia. Potrzebna jest

do tego dwuskładnikowa żywica epoksydowa, która powstaje na skutek połączenia

składników w odpowiednich proporcjach. Ponadto żywicę wylewa się na posadzkę i

rozprowadza specjalną raklą. Jest to jednak rozwiązanie trwalsze od cienkowarstwowej

żywicy epoksydowej


Drewno i żywica epoksydowa – duet bardzo zgranyNa podłogach jednak nie koniec. Żywica epoksydowa jest także jednym z materiałów

wykorzystywanych przez stolarzy, a w szczególności artystów buntujących się przeciwko masowej, seryjnej produkcji. Żywica epoksydowa świetnie sprawdza się przy produkcji mebli, zarówno jej mniejszych, jak i większych elementów. Wybierana jest do produkcji blatów, frontów szafek, ale też po prostu jako dodatek do innego materiału. W ostatnim czasie na popularności zyskały stoły z blatem z żywicy epoksydowej. Taki stół to nie tylko praktyczny mebel, ale również niebanalna dekoracja.
Żywica epoksydowa pięknie współgra z naturalnym drewnem, ukazując wspaniałe połączenie natury z innowacyjną technologią. Najlepiej wtedy sprawdzają się drewniane deski z wyraźnie zarysowanym usłojeniem, a także intensywny, żywy kolor żywicy, np. niebieski, zielony lub pomarańczowy.

Elegancki charakter mebla uzyskuje się poprzez połączenia drewna z żywicą w czarnym kolorze,a nowoczesny i skrajnie minimalistyczny przy duecie drewna z transparentną żywicą.


Z powściągliwością, czyli dodatki z żywicy epoksydowej


Żywica epoksydowa jest materiałem, po który najczęściej sięgają osoby odważne, poszukujące

rozwiązań odchodzących od znanych i powszechnie stosowanych schematów. Nie trzeba jednak od razu decydować się na podłogę lub mebel z żywicy, aby wykorzystać jej wyjątkowy wygląd we wnętrzu. Z żywicy epoksydowej wykonuje się także mniejsze elementy – dodatki i dekoracje. Pięknie prezentują się żywiczne oprawy oświetleniowe – lampy stojące i stołowe, a także żyrandole. Przełamaniem aranżacyjnej rutyny będzie wazon z żywicy z kwarcowymi dodatkami w kolorze kobaltowym. Poza tym można zdecydować się na talerze i inne naczynia z żywicy, jak również pójść o krok dalej i łazienkę uzupełnić o wielobarwną umywalkę wykonaną z tego plastycznego materiału. Ponadprzeciętna trwałość, a przy tym niebanalny design, który sprzyja aranżacyjnym eksperymentom – taka właśnie jest żywica epoksydowa, która szturmem wtargnęła do wnętrzarskich trendów. Już jeden element wyposażenia wnętrza wykonany z żywicy potrafi zmienić je nie do poznania. To materiał, który świetnie sprawdzi się zarówno w aranżacjach nowoczesnych modernistycznych, jak i industrialnych i futurystycznych.Comments


bottom of page