top of page

Mała kuchnia z dużym potencjałem. Aranżacja niewielkiej przestrzeni

Zaktualizowano: 18 mar 2021

Nie grzeszy metrażem, do najbardziej ustawnych również nie należy. Trudno jest znaleźć u niej zalety, które można byłoby wykorzystać w aranżacji przestrzeni. Mała kuchnia wydaje się ogromnym wyzwaniem, szczególnie że zależy nam na miejscu do przechowywania i designie jednocześnie. Sztuka kompromisów czy może umiejętność pozytywnej interpretacji wnętrz pozornie z niewielkim potencjałem? My stawiamy na opcję drugą! Mała kuchnia, pomimo że uparta, w końcu pozwala się okiełznać.

Jasna zabudowa z efektownymi przeszkleniamiMała kuchnia prosi się o optyczne powiększenie. Dodamy jej więc kilka centymetrów, aby wydawała się większa, niż jest w rzeczywistości. W tym celu wybieramy szafki w jasnych kolorach. Minimaliści i entuzjaści modernizmu decydują się na sterylną biel z połyskującym wykończeniem. Fani klasycy mogą z kolei wybrać fronty w kolorze jasnej szarości w wersji matowej. Nie musimy unikać drewna, dzięki któremu mała kuchnia będzie ciepła i przytulna. Połącz biel z kolorem miodowego dębu, decydując się na jaśniejszą zabudowę na dole i drewnianą na górze. Jeżeli zastanawiasz się nad blatem, to nigdy nie zawodzi jasny marmur, biała sosna i praktyczne aluminium.

Zabudowa kuchenna musi koniecznie być w lekkim designie, aby całość prezentowała się świeżo i otwierała już bardzo małą przestrzeń. W niektórych górnych szafkach całościowe fronty zamień na przeszklenia, za którymi pięknie prezentować się będzie szlachetna ceramika. Dzięki temu unikniesz efektu przytłaczającej i ciężkiej aranżacji. Mała kuchnia ponadto wymaga przemyślanego zagospodarowania przestrzeni. Jeżeli jest wąska, ustaw meble tylko na jednej ścianie, w kwadracie możesz zdecydować się na zabudowę na trzech ścianach, rezygnując jednak z wiszących szafek na jednej z nich. W prostokątnej kuchni dobrze sprawdza się ustawienie w kształcie litery „L”.
Mała kuchnia i dużo miejsca do przechowania…do zrobienia!

Niewielka przestrzeń nie powinna ograniczać naszej kreatywności i zamykać nas na nietypowe, nowoczesne rozwiązania. Mała kuchnia wymaga bardzo przemyślanego zagospodarowania każdego centymetra. Jeżeli pozostaje Ci wąska wnęka między szafkami, niech znajdzie się w niej kosz cargo np. na płyny do mycia naczyń i akcesoria do zmywarki. Dobrym patentem są podwójne szuflady, w której jedna znajduje się w drugiej. Dzięki temu możemy uporządkować sztućce i naczynia. W szafce, która jest jednocześnie zabudową okapu, jest płytka przestrzeń, w której zmieszczą się przyprawniki. A co z narożnikami? W nich umieszczamy obrotowe szafki. Są one nie tylko wygodniejsze w użytkowaniu, ale również pomieszczą więcej naczyń. Nad blatem zawieszamy sprytne organizery. Na metalowych konstrukcjach zawieszamy duże łyżki i noże, z których korzystamy częściej. Mamy je zawsze pod ręką i oszczędzamy miejsce w szafkach.


Designerskie akcenty

W kuchni stawiamy nie tylko na funkcjonalność, zależy nam również, żeby to było charakterne wnętrze, pasujące do koncepcji wystroju całego mieszkania. Jasne szafki i uniwersalne drewno potrzebują mocniejszego bodźca kolorystycznego, który ożywi te monochromy. Mała kuchnia lubi wzory i dobrze jej w intensywnych barwach. Ścianę między blatem i wiszącymi szafkami pokryjmy płytkami heksagonalnymi w kolorze miętowym i żółtym. Te same barwy niech pojawią się na oprawach oświetleniowych. Z bielą doskonale łączy się też butelkowa zieleń, w której możesz wybrać płytki typu metro, układając je nieco inaczej, ponieważ w klasyczną jodełkę. Minimalistyczna mała kuchnia będzie świetnie prezentowała się w towarzystwie geometrycznych kształtów. Zdecyduj się więc na szklaną płytę na ścianę w mlecznym kolorze z kompozycją prostych form w kontrastowych kolorach – pomarańczowym i czarnym. Pomarańcz może też pojawić się np. na plastikowych krzesłach przy stole lub też na rolecie w oknie.

Czasami wystarczy na wnętrze spojrzeć z innej perspektywy. Mała kuchnia może wyglądać na większą, mieć dużo miejsca do przechowywania i zachwycać designem o pozytywnej energii. Nie unikamy połączeń jasnych barw z kontrastowymi odcieniami, korzystamy w pełni z ciepła drewna i innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym już nie możemy narzekać na za małą przestrzeń na naczynia, sztućce i produkty spożywcze.Comments


bottom of page