Przytulne i ciepłe wnętrze przepełnione naturalnymi materiałami i udekorowane etnicznymi wzorami, połączenie pozornie niepasujących do siebie elementów, aranżacja stworzona z twórczą swobodą i kreatywnością – taki jest właśnie styl boho, uwielbiany przez hippisów kiedyś i miłośników natury dzisiaj. Kuchnia w stylu boho na pewno będzie miejscem klimatycznym, w którym po prostu nie można się nie czuć dobrze.
W bieli i drewnie
To standardowe połączenie charakterystyczne dla stylu boho. W takiej kuchni swoją obecność wyraźnie zaznacza drewno, materiał naturalny, wspaniale ocieplający wnętrze, pięknie współgrający z innymi naturalnymi materiałami charakterystycznymi dla tego stylu, jak bawełna, len i wiklina.
Pojawia się oczywiście na podłodze, pięknie prezentować się będzie w klasycznej jodełce. Ponadto drewno widoczne jest też na blacie kuchennych, a także częściowo na szafkach. Fronty mogą występować w dwóch kolorach – drewna oraz bieli. Innym wariantem są tylko białe fronty np. w wersji frezowanej. Ścianę dekorujemy białymi płytkami metro lub też czerwoną cegłą.
Jeśli chodzi o dodatki, to na pewno powinny być to drewniane pojemniki, wiklinowe kosze, obrazy na ścianie przedstawiające naturę, a także lniane ściereczki i dywaniki w pastelowych kolorach w etniczny wzór.
Z patchworkowymi wzorami
W stylu boho widoczne są wyraźnie wpływy etnicznych kultur. Kolorowe akcenty ożywiają bardzo często stonowaną kolorystykę wnętrza. Dzięki temu tak łatwo jest w stylizacji boho osiągnąć harmonię pomiędzy spokojem, a pozytywną energią. Patchwork to połączenie różnych wzorów, które razem tworzą ciekawą całość. Płytki patchworkowe pojawiają się w wielu stylach wnętrzarskich.
Występują w różnych wariantach kolorystycznych, od spokojniejszych i bardziej uniwersalnych po mocne kontrasty i żywą kolorystykę. W kuchni urządzonej w stylu boho dobrze sprawdzi się zarówno pastelowy patchwork, jak też w bardziej wyrazistych barwach. Ciekawie patchwork będzie się też prezentował na ścianie w towarzystwie białych szafek z przeszkleniami.
Kuchnia boho w czerni i szarości
Wydaje się, że styl boho to tylko jasna paleta barw. Okazuje się jednak, że może ona być równie klimatyczna i przytulna, jeśli pojawi się w niej czerń i odcienie szarości. Widoczne będą w niej wpływy industrialne i loftowe, co w połączeniu z ciepłem stylu boho zapewni wyjątkowy efekt. Z czarnymi frontami szafek o matowym wykończeniu wspaniale korespondować będzie drewniany blat i
podłoga. Na ścianie mogą pojawić się szare płytki wielkoformatowe. Oprawy oświetleniowe niech przypominają bawełniane abażury, z kolei w celu uporządkowania blatów roboczych zastosuj drewniane skrzynki.
Ożywiającym elementem takiej aranżacji będzie ceglana ściana. Jeśli jednak nie zależy Ci na mocniejszym akcencie kolorystycznym, a masz wolną przestrzeń na ścianie do wykorzystania, to pomaluj ją farbą tablicową.
Scandi boho, czyli fantazyjny pragmatyzm
Wyobraź sobie połączenie minimalistycznego pragmatyzmu z przytulną i etniczną fantazją. Właśnie taki jest styl scandi boho, gdzie na pewno dobrze poczują się ludzie ceniący porządek, minimalizm i jednocześnie ciepło i naturalne materiały. W kuchni urządzonej w stylu scandi boho najlepiej sprawdzą się białe fronty szafek. Blat niech będzie w kolorze drewna, podobnie jak podłoga. Na ścianie niech pojawi się biała cegła lub pastelowy patchwork. Doskonałym wyborem będą zarówno drewniane oprawy oświetleniowe, jak też niezwykle proste i praktycznie niewidoczne białe oczka natynkowe o nieco wydłużonym kształcie. Nie zaszkodzi też udekorować całość świeżymi ziołami oraz roślinami, które np. umieścimy w metalowych skrzynkach lub też zawiesimy w makramowych kwietnikach.
W kuchni boho aż chce się gotować, a na pewno spędzać czas np. przy kawie z przyjaciółką czy też z rodziną podczas niedzielnego śniadania. To wnętrze bardzo przytulne, gdzie obowiązkowo muszą znaleźć się naturalne materiały i etniczne akcenty. Jeśli kochasz naturę, lubisz kontrasty i marzy Ci się przytulna kuchnia, to z kuchnią boho będziecie nadawać na tych samych falach.
Comentarios