top of page

Zamieszkaj, jak w Toskanii. Wnętrze w stylu toskańskim

Słoneczne wnętrze niczym z włoskiej prowincji, ciepłe, przytulne i emanujące rodzinną atmosferą…tak, jesteśmy prawie w Toskanii! Włosi uwielbiają klimatyczne mieszkania, w których można poczuć ducha przeszłości i odbyć niezwykłą podróż po zakątkach minionych lat. Jest to szczególnie, widoczne w środkowej Italii, u podnóża Apenin i przy brzegu dwóch mórz – Liguryjskiego i Tyrreńskiego. W wąskich uliczkach otoczonych kamiennymi murami ukrywają się mieszkania, w których jakby zatrzymał się czas…


Zdecydowane kolory i naturalne niedoskonałości na ścianach

Wnętrza w stylu toskańskim charakteryzują się wielobarwnością. Jest w nich kolorowo, słonecznie i wesoło. Włoski temperament objawia w nich swoje dwa oblicza – radość i zabawę oraz nostalgię i romantyzm. Paletę barw Toskanii tworzą odcienie pomarańczowego i żółtego, pojawiają się czerwienie i kolor oliwkowy, który wspaniale łączy się z ponadczasowym beżem. Turkus symbolizuje kolor morza, które nam kojarzy się z wakacyjną beztroską.

Intensywne kolory nie są jedynymi propozycjami na ścianę i podłogę we wnętrzach urządzonych w klimacie Toskanii. Nadmorski charakter uzyskamy, decydując się na bielone ściany. Do minionych lat nawiązywać będzie terakota na podłodze w kolorze ciemnego brązu z poświatą pomarańczowego. Efektowny wygląd salonu czy jadalni osiągniemy, decydując się na fragment ściany pokryty czerwoną cegłą, porowatym tynkiem lub szarym betonem. Ponadto w toskańskich mieszkaniach nigdy nie jest za dużo drewna, dlatego niech pojawia się ono na podłodze w postaci drewnianych desek ułożonych np. w jodełkę oraz na ścianach jako nietypowy sposób wydzielenia przestrzeni do odpoczynku czy też alternatywa dla zagłówka w sypialni.


Drewniane meble niekoniecznie do kompletu

Jeżeli marzy Ci się prawdziwie toskańskie wnętrze, to koniecznie musimy odbyć podróż do przeszłości, aby nazbierać nieco już niepotrzebnych innym mebli. Charakterystyczne dla tego stylu są meble wykonane z prawdziwego drewna. Im bardziej widoczne są na nim oznaki upływającego czasu, tym efekt jest bardziej spektakularny. Nie przejmujemy się przetartym krzesłem czy też półką z odbarwieniami, taki już jest urok mebli rodem z Toskanii.


Nie powinno nas również martwić brak spójności stylizacyjnej w meblach. Czy muszą koniecznie być do pary, grzecznie ustawione pod ścianą, idealnie się ze sobą stykające? Nie tym razem. Komoda może mieć mocno frezowane fronty i gięte nóżki, z kolei witryna być gładko wyszlifowana i wsparta na prostych nóżkach o kwadratowym kształcie. Wybarwienie drewna też niech nie będzie takie samo. Niech się w tym wnętrzu więcej zadzieje!


Romantycznie, w miękkich i zwiewnych tkaninach

W Toskanii docenia się bardzo meble tapicerowane, co dostrzeżemy w każdym pomieszczeniu. W jadalni, przy dużym drewnianym stole, stoją klasyczne drewniane krzesła z tapicerowanym siedziskiem i oparciem. W salonie, w centralnym punkcie pokoju nie może zabraknąć dużego narożnika lub sofy z obłymi oparciem i podłokietnikami, wykończonej miękkimi poduszkami. W sypialni pojawia się też tapicerowany zagłówek, a niekiedy też zamiast drewnianego łóżka jego wariant wykonany z aksamitnego materiału. Okna dekorują zasłony, chociaż mile widziane są również żaluzje z lekkiej tkaniny np. w kwieciste wzory. W toskańskich wnętrzach dobrze prezentują się ponadto dywany oraz materiałowe abażury na lampach stojących, wiszących i kinkietach.

Jeszcze tylko kilka drobiazgów i możemy się rozkoszować widokiem Toskanii. Wnętrze udekorujemy lampionami świetnie sprawdzającymi się jako alternatywa dla lamp. Koniecznie musi się pojawić mnóstwo żywych kwiatów. Zamiast klasycznych donic niech będą one w osłonkach wiklinowych, skrzynkach lub pojemnikach metalowych. Ściany ozdabiamy obrazami oprawionymi w drewniane lampy i prezentujące rozległe zielone i nadmorskie tereny Toskanii. I wakacje mamy cały rok!


Comments


bottom of page