top of page

Zadbaj o swoich bliskich. Urządzamy pokój gościnny

Jesteśmy narodem bardzo rodzinnym i gościnnym. Lubimy zapraszać bliskich nie tylko na obiad czy kolację, ale również na weekend czy kilka dni, proponując nocleg. Zdarzają się też nieplanowane dłuższe wizyty, np. z powodu już późnej godziny imprezy czy też niespodziewanego gościa z daleka. Jak ugościć znajomych i rodzinę, aby poczuli się tak dobrze, jak w swoim domu – ciepło, przytulnie i komfortowo? Na takie okoliczności najlepiej sprawdza się pokój gościnny.Pokój gościnny to (nie) salon

Zdarza się, że pokój gościnny i salon to pojęcia utożsamiane ze sobą, stosowane zamiennie odnośnie tego samego pomieszczenia. Nie jest to jednak ten sam pokój, pełnią zupełnie inną funkcję. Pokojem gościnnym nazywamy pomieszczenie zaaranżowany w celu przyjęcia i przenocowania gości. Sprzyja ich prywatności, zatem nie powinien być w czasie użytkowania ogólnodostępny dla innych osób. Salon z kolei to miejsce dla wszystkich, gdzie spotykają się domownicy, odbywają się przyjęcia rodzinne, można odpocząć, pobawić się z dziećmi czy obejrzeć film w telewizji. W salonie toczy się życie towarzyskie i rodzinne.


Jeśli więc to możliwe, na pokój gościnny należy przeznaczyć osobne pomieszczenie. W wielu przypadkach jest to jednak niemożliwe ze względu na ograniczony metraż i ilość pomieszczeń w mieszkaniu czy domu. Wtedy salon często łączy się z pokojem gościnnym, jednak należy to zrobić w sposób bardzo przemyślany.
Klasycznie i bez eksperymentów

Urządzając pokój gościnny, musisz mieć świadomość, że nie będzie to miejsce tylko dla Ciebie. To przestrzeń dla Twoich gości, którzy mają różne upodobania, lubią inne style wnętrzarskie i czują się dobrze w otoczeniu innych kolorów. Te różnice trzeba wziąć pod uwagę i najlepiej znaleźć kompromis, aby w pokoju gościnnym każdy mógł się poczuć po prostu dobrze.


To nie jest miejsce na eksperymenty z kolorami i wzorami. Nie jest to też najlepsza przestrzeń na nieuporządkowany eklektyzm. Postaw więc na klasykę z odrobiną skandynawskiej przytulności. Kolory niech będą stonowane i ponadczasowe, a więc na ścianach może pojawić się beż lub odcienie szarości, z kolei na podłodze kolor naturalnego drewna. Jeśli chodzi o meble, to drewno będzie tutaj bardzo dobrym wyborem, podobnie jednak jak kolor biały i szary.


W pokoju gościnnym nie unikamy dodatków i dekoracji. Pomimo, że często urządzamy go w stylu hotelowym, to jednak należy zachować jego domowy charakter. Ograniczamy ilość dodatków, ale nie rezygnujemy z nich całkowicie. Idealnie sprawdzą się zielone rośliny w donicach, ozdobne poduszki na łóżku, świece zapachowe i oczywiście zasłony w oknach. Na ścianach mogą pojawić się obrazy, a jeśli ma być mocniej zaakcentowany styl scandi, to również ozdobne makramy.


Funkcjonalny pokój gościnny

Projekt pokoju gościnnego powinien uwzględniać potrzeby naszych gości. Zastanów się, czego oczekujesz od miejsca, w którym spędzisz kilka nocy, jakie ono powinno być. Najważniejszym meblem w pokoju gościnnym jest łóżko. Jeśli mamy pomieszczenie o stosunkowo dużym metrażu, niech stanie w nim klasyczne łóżko sypialniane. Przyda się dodatkowo fotel, pozwalający gościom na odpoczynek. W mniejszym pokoju ustawić można rozkładaną sofę. W nocy pełni funkcję spania, a w ciągu dnia jest miejscem do odpoczynku. To praktyczne rozwiązanie, które pozwoli również na co dzień korzystać z pokoju, np. w celu spotkania z przyjaciółką, kiedy salon zajmują dzieci, a kuchnię mąż.


Gościom powinieneś zapewnić też miejsce do przechowywania. Przyda się więc szafa i komoda, do których Twoi bliscy będą mogli rozpakować swoje ubrania i rzeczy osobiste. Nie zapomnij o oświetleniu. Oczywiście na suficie niech znajdzie się główne źródło światła, a dodatkowo przy łóżku lampy nocne lub kinkiety.Kiedy jednak pokój gościnny jest salonem…

Brak możliwości zaaranżowania osobnego pomieszczenia na pokój gościnny nie musi oznaczać jednocześnie braku miejsca do spania dla gości. Często tę funkcję przejmuje salon, chociaż jest to związane ze zdecydowanie mniejszą prywatnością i nieco inną organizacją tego miejsca, niż jest to w przypadku typowego salonu.


Niezbędna będzie sofa z funkcją spania, może być też narożnik. Idealnym wyborem będzie sofa ze skrzynią na pościel. W salonie musi się też znaleźć szafa. Walizka z ubraniami na środku salonu nie jest najlepszym pomysłem, goście muszą mieć więc miejsce, gdzie będą mogli przechowywać swoje rzeczy. Przyda się również lampa stołowa, która będzie okazjonalnie pełniła funkcję lampy nocnej. To, co dla niektórych może być oczywiste, dla innych wydaje się być zupełnie niepotrzebne – drzwi w salonie. Jeśli jest on też pokojem gościnnym, należy ten element wyposażenia wnętrza potraktować jako koniczny. Drzwi pozwalają zapewnić gościom większą prywatność.


Jeśli lubisz gościć przyjaciół i rodzinę nieco dłużej niż tylko na jeden wieczór i jesteś tym szczęściarzem, co dysponuje wolnym pomieszczeniem, to aranżacja pokoju gościnnego wydaje się być trafionym pomysłem. Niech będzie to miejsce, gdzie czuć domową atmosferę i rodzinny klimat, jednocześnie powinno być urządzone w klasycznym stylu, ale z zachowaniem maksymalnej funkcjonalności. Tak zaaranżowane miejsce Tobie pozwoli się poczuć naprawdę dobrym gospodarzem.Comentários


bottom of page