top of page

Wnętrze w paski, kropki, paski…jak łączyć wzory?

Zaktualizowano: 28 sie 2020

Wydają Ci się zbyt ryzykowne? Maszo obawy, że zaburzą harmonię aranżacji? Nie jesteś przekonany do tak ryzykownych kroków? A jednak wzory pojawiają się w wielu nowoczesnych wnętrzach i fantastycznie się w nich prezentują. Co więcej, nie ograniczamy się już tylko do jednego motywu, a eksperymentujemy z wzorzystym wykończeniem, przekonując wszystkich, że poprzeczne paski mogą współgrać z małymi kropkami, a kratka pasuje do kwiecistych motywów. Jak stworzyć przemyślany misz-masz bez chaosu? Jak wprowadzać do wnętrza wzory, aby trzymać się swojej koncepcji?


Skoncentruj się na tym, co lubisz najbardziej

Nie wszyscy przecież muszą dobrze czuć się w otoczeniu zielonych liści i bambusowych dekoracji. Nie każdy ma obowiązek uśmiechać się na widok orientalnych ozdób na ścianach oraz materiałów pokrytych florystycznymi akcentami. Jesteśmy wszyscy zupełnie inni, to czyni wyjątkowymi nas i nasze wnętrza. Zanim zaszalejesz z wzorami w swoim mieszkaniu, zastanów się nad tym, które podobają Ci się najbardziej. Im więcej masz tych swoich ulubionych, tym lepiej, powstaje więcej możliwości tworzenia oryginalnych połączeń. Nie musisz koniecznie drewna zestawiać z zielonymi wielkoformatowymi roślinami, jeżeli to nie Twój klimat. Możesz np. drewno połączyć z marynistycznymi, granatowo-białymi paskami, chociaż to nie taki oczywisty zestaw, ale zgodny z Twoimi upodobaniami.


Nie wszystko naraz

Nie chodzi o to, aby wzorów było we wnętrzu jak najwięcej, ponieważ przytłoczą one całą aranżację i pozbawią ją charakteru. Wprowadzaj je do stylizacji stopniowo. Eksperymentuj, ale zachowaj umiar. Raczej trudno jest o harmonię, kiedy wzór pokrywamy wzorem, np. na kwiecistej, pastelowej sofie układamy czarne poduszki w czerwone kropki. Znacznie lepiej prezentować się będzie taka sofa w towarzystwie białego abażura w różowe groszki. Postaw na wzory na dodatkach lub podstawowych elementach, przeplatając je ze stonowanymi, jednolitymi tkaninami. Jeżeli decydujesz się na dekoracyjne zasłony, dywan niech będzie w jednym kolorze. Poduszki w paski dobrze będą prezentować się w towarzystwie graficznych plakatów, ale nie sprawdzą się na wielobarwnej sofie.

Utrzymuj dobry ton…kolorystyczny

Wzory są bardzo wyraziste i potrafią zdominować wnętrze. Jeżeli zaczynamy je wprowadzać do aranżacji, zwróćmy również uwagę na kolor. Zbyt duża ilość różnych barw, pojawiająca się na motywach pochodzących z różnych epok, krańców świata i społeczności będzie skutkować bałaganem aranżacyjnym. Stosuj zasadę łączenia kolorów z jednej palety barw, szczególnie jeżeli zaprzyjaźniasz się z kratką, paskami i kwiecistymi motywami. Oczywiście nie musisz rezygnować całkowicie z kontrastów. W tym jednak przypadku niech będą to dwie przeciwstawne sobie barwy, a niekoniecznie kolorowy nieład.

Motyw przewodni to dobry trop

Wnętrze urządzamy zawsze w „jakimś” stylu, z lepszym, czasem gorszym efektem. Jeżeli obawiasz się, że wykorzystane przez Ciebie wzory nie będą do siebie pasowały, zastanów się nad motywem przewodnim wnętrza. Nie musi być to mocno sprecyzowany jeden symbol, np. lawenda, liście kasztanowca czy czarne kropki. Znacznie większą swobodę w wyborze wzorów zyskasz, jeżeli postawisz na bardziej ogólne skojarzenia, np. las, graficzne motywy czy jesień. Każde z tych pojęć utożsamiamy z konkretnymi barwami i wzorami. Nie musisz wykorzystywać ich wszystkich, ale możesz czerpać inspiracje, z których powstanie unikalny obraz spójnego wnętrza w Twoim indywidualnym stylu.

Nie unikaj wzorów, które przecież nadają wnętrzu charakteru. Nie bój się też ich łączyć, nawet jeżeli wydaje Ci się, że nie nadają na tych samych falach. Warto próbować i eksperymentować, ale też nie spuszczać całkiem ze smyczy swojej kreatywności.

ความคิดเห็น


bottom of page