top of page
Zdjęcie autoraMarika Kafar

Wnętrze uszyte ze skrawków materiałów. Patchwork w dobrym stylu

Potrzeba jest Matką wynalazków i nie inaczej powstał też patchwork, który jest techniką krawiecką, polegającą na łączeniu skrawków materiałów w różnych kolorach i wzorach. W ten sposób tekstylia w XIX wieku tworzyły gospodynie domowe najniższej warstwy społecznej. Dzisiaj patchwork pojawia się w nowoczesnych wnętrzach, ożywiając monochromatyczne wnętrza, a także podkreślając jego eklektyczny charakter. Występuje nie tylko w wersji tekstylnej, ale również możemy go obserwować na ceramicznych płytkach i drewnianych szafkach. Jak uszyć efektowne wnętrze z patchworkowych wzorów?



Patchwork miękki i przyjemny w dotyki…aż chce się siedzieć

Białe ściany, otulające chłodem drewnianą podłogę, czarna szafka pod telewizor wsparta na drewnianych nóżkach, której fronty zdobią dębowe gałki. Na suficie abażury w intensywnych barwach, a w centrum sofa „utkana” ze skrawków materiałów, wśród których tak samo widoczne jak florystyczne wzory, są kroki, paski i kratka. Patchwork zwykłym meblom nadaje nietypowego wyglądu. Sofa przestaje być tylko miejscem do siedzenia, a staje w centrum uwagi, wyróżniając się na tle stonowanych barw. Podobnie w salonie prezentować się będą patchworkowe krzesła przy prostym drewnianym stole. Dobrze komponują się równie ze szklanym, zdecydowanie bardziej nowoczesnym blatem. Patchwork ożywi sypialnie, pojawiając się na zagłówku kontynentalnego łóżka, tworząc efektowną mozaikę na szarej lub beżowej ścianie.






Podłoga i ściana w marokańskich i geometrycznych wzorach

Patchwork kojarzymy z wielobarwnymi wariacjami, nawiązującymi do portugalskich azulejos oraz hiszpańskich i portugalskich motywów. Obok wyrazistych i intensywnych barw pojawiają się również patchworkowe motywy w stonowanych zestawieniach kolorystycznych, w których florystyczne wzory zostały zastąpione geometrycznymi kształtami. Czarno-biały patchwork udekoruje kuchnię z bielonymi frontami szafek oraz drewnianymi blatami, pojawiając się na podłodze jako alternatywa dla zwykłej stonowanej klasyki. Pastelowe beże, róże i szarości to propozycja dla romantycznej łazienki, gdzie chcemy wyróżnić strefę z prysznicem lub wanną, bądź udekorować ścianę przy umywalce. Marokańskie wzory bardziej przypadły Ci do gustu? Wybierz patchworkowe płytki w intensywnych kolorach, układając je na podłodze w sterylnie białej łazience. Dominującym kolorem może być zieleń, czerwień, pomarańcz lub granat, ten sam, w którym będą też akcesoria łazienkowe.














Patchwork na tkaninach…tam, gdzie jego miejsce

Powracamy do korzeni, kiedy patchwork powstawał z kawałków materiałów i pojawiał się w oknach, na sofach i podłodze. Drewnianej podłodze dodamy uroku, dekorując ją patchworkowym dywanem z frędzlami, nawiązującym do marokańskich rękodzieł. W oknach mogą pojawić się zasłony a pastelowych barwach, które będą wspaniale komponowały się ze zdobionymi szafkami w białym kolorze, ze złotymi uchwytami i giętymi, rzeźbionymi nóżkami. Taki pastelowy patchwork wpisuje się idealnie w klimat prowansalskiej elegancji i domowego ciepła jednocześnie. Aby sofa w jednolitym kolorze przestała być tylko mało wyrazistym meblem, udekoruj ją kolorowymi poduszkami lub zarzuć koc w kontrastowych wzorach. A co powiesz na materiałowe abażury, na których zielono-czerwona kratka nie chce ustąpić miejsca biało-niebieskim kropkom?

Patchwork w formie tkanin to również oryginalna alternatywa dla klasycznego białego obrusu. Może zastąpisz go dużymi serwetami z materiałowych skrawków lub bieżnikiem w pozornie niepasujących do siebie kolorach?

Patchworkowe motywy świetnie personalizują wnętrza. To zarówno szalone połączenia kolorów i nietypowe zestawienia wzorów, jak również bardziej stonowane kompozycje dla tych, którzy chcą odejść od monochromatycznej nowoczesności, ale bliższa jest im paleta szarości, czerni, brązów i granatów. Z eksperymentów może powstać coś naprawdę unikalnego. Przecież już wiadomo, że kropki pasują do pasków, a pastelowy róż nie ma nic przeciwko towarzystwu czerwieni i zieleni.


























Comments


bottom of page