Projektowanie wnętrz to sztuka i jednocześnie rzemiosło, dlatego wymaga kreatywności, otwartości umysłu, odwagi i indywidualizmu, jednocześnie musi być poprzedzone doświadczeniem i konkretnymi umiejętnościami. Każdy artysta ma w sobie niespożyte pokłady pomysłów i inspiracji, a rzemieślnik łączy swoją wiedzę z konkretnymi narzędziami pracy. Analizując wszystkie składowe procesu projektowego, okazuje się, że wybór dobrego projektanta wnętrz jest trudny i często w konsekwencji nieudany. Jak nie popełnić błędu i cieszyć się pięknie zaprojektowanym mieszkaniem?
Kim On jest? Czyli poznaj dobrze projektanta wnętrz
Zanim powiesz mu TAK i podpiszesz z nim umowę współpracy, dowiedz się o nim nieco więcej. Nie wystarczy Ci podstawowa wiedza, bądź bardziej dociekliwy. Projektant wnętrz powinien mieć odpowiednie wykształcenie, a więc koniecznością jest ukończenie przez niego studiów o kierunku
Architektura Wnętrz. To właśnie w ciągu tych 5 lat studiów pozyskuje wiedzę, poznaje techniki pracy i uczy się swojego przyszłego zawodu. Potem jest czas na zdobywanie doświadczenia. Najczęściej dobrą drogą są praktyki i staże, praca u cenionych projektantów i designerów zdecydowanie starszych stażem. Dopiero w kolejnym etapie nadchodzi moment, kiedy projektant wnętrz wypływa samotnie na głębokie wody z bagażem doświadczeń, kompetencji i wykształcenia.
Pokaż mi swoje portfolio, a powiem Ci, kim jesteś
Najlepiej artystę ocenia się po jego dotychczasowych pracach. To właśnie one są jego wizytówką i dowodem umiejętności, którymi dysponuje. Zrealizowane już projekty wnętrz powinny zostać przez Ciebie bardzo dokładnie przeanalizowane. Zapoznaj się z nimi, zwracając uwagę na ergonomię, funkcjonalność, innowacje, ale również różnorodność, kolorystykę, style i aktualne trendy. Każdy projektant wnętrz ma swoje techniki pracy oraz swój własny indywidualny styl, który pojawia się we wszystkich jego projektach. Dobry projektant wnętrz potrafi być również elastyczny, dopasowuje się do klienta, uwzględnia jego preferencje, nawyki i oczekiwania, łącząc je ze swoją wizją wnętrza idealnego i składając wszystkie te komponenty w jedną całość.
Z czego składa się projekt wnętrza i jak powstaje
Nie zapominamy o kwestiach technicznych i o tym, co w znaczącym stopniu decyduje o terminie zakończenia prac, powodzeniu współpracy i efekcie końcowym. Projektanci wnętrz oferują różny zakres usług. Wciąż są tacy, którzy projekt prezentują tylko w formie rysunku technicznego (niestety, ale się to zdarza). Na jego podstawie trudno jest sobie wyobrazić, jak w rzeczywistości będzie wyglądało wnętrze i ocenić, czy taka forma nam odpowiada. Dobry projektant wnętrz zaproponuje Ci projekt 3D, czyli trójwymiarowy model ze wszystkimi meblami, kolorami, dodatkami i oczywiście ich ustawieniem. Dzięki zaawansowanej technologii możliwe jest też dzisiaj wykonanie projektu 4D, czyli z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Pozwala on na wejście do urządzonego mieszkania, zanim jeszcze ono powstanie.
Zwróć uwagę na poszczególne etapy, jakie składają się na tworzenie projektu wnętrza. Czy projektant pracuje według konkretnego schematu? Czy ma on ustalone kroki, podczas których się z Tobą konsultuje? Czy jest w stanie zaoferować Ci pomoc i wsparcie w wyborze wykonawców oraz już na etapie wykończenia wnętrza? To bardzo istotne informacje, o których nierzadko zapominamy przy wyborze projektanta.
Wybór projektanta wnętrz może trwać jeden dzień, ale równie dobrze kilka miesięcy. Zapewne zależy Ci, aby zamieszkać w czterech ścianach skrojonych na miarę Twoich potrzeb, urządzonych zgodnie z Twoimi preferencjami, ale też na owocnej współpracy. Może warto poświęcić nieco więcej czasu na bliższe poznanie się ze swoim przyszłym projektantem?
Comments