top of page

W wirtualnej rzeczywistości swojego nowego mieszkania. Projekty wnętrz 4D!

Ludzkie oko jest bardzo zaawansowanym organem o ogromnych możliwościach. Nasza wyobraźnia to jednak sfera, z której każdy z nas korzysta w inny sposób, w mniejszym lub większym stopniu i nie ma w tym nic złego. Mamy różne predyspozycje do zarządzania poszczególnymi obszarami naszego mózgu, jedni są świetnymi analitykami, a inni świetnie poruszają się po artystycznych ścieżkach kreatywności. Nie powinno więc nikogo dziwić, że są osoby, którym trudno jest sobie wyobrazić wnętrze, kiedy spoglądają na rysunek techniczny i płaski rzut. Technologia nam jednak sprzyja. Projekty wnętrz powstają dzisiaj już w innym wymiarze - 4D.Projekty wnętrz w wersji virtual reality

Virtual realisty to wirtualna rzeczywistość, a dokładnie trójwymiarowy obraz konkretnego przedmiotu, obiektu, ale też zdarzenia, sytuacji oraz krajobrazu. Jest to połączenie świata realnego z fikcyjnym. Technologia VR pozwala na zainicjowanie rzeczywistości w sposób wirtualny. Dzięki temu możemy projekty wnętrza zobaczyć nie tylko na papierze czy monitorze, ale również w naszej przestrzeni, obejrzeć je z każdej strony, stać się częścią obrazu 4D. Kluczową rolę odgrywają tutaj nasze zmysły. Virtual reality sprawia, że skutecznie możemy je oszukać i nie ograniczamy się tym samym tylko do zmysłu wzroku. Obraz widzimy z każdej strony, w którą skierujemy naszą głowę, co jest możliwe dzięki goglom VR. Technologia wykorzystuje zdolności ludzkiego oka i zasięg naszego wzroku, który obejmuje prawie 180 stopni.

Virtual reality prezentuje obiekty w skali 1:1, przedstawia je w formie przestrzennej, umożliwia poruszanie się między nimi. Wszystkie te cechy sprawiły, że to niezwykłe zjawisko zaczęto wykorzystywać w projektowaniu wnętrz, wspomagając skuteczniejsze oddziaływanie gotowego projektu na wyobraźnię klienta.Efekt trójwymiarowości zamiast płaskiego rzutu

Proces projektowania wnętrz w ostatnich latach przeszedł ogromną metamorfozę. Rewolucyjne oprogramowania i technologie sprawiły, że projekty wnętrz nie są już przedstawiane w formie płaskiego rzutu i rysunku technicznego, a przynajmniej dobry projektant nie pracuje w ten sposób. W projektach 4D mamy do czynienia z efektem trójwymiarowości. Po założeniu gogli znajdujemy się w kilka chwil we własnym mieszkaniu, w którym na chwilę obecną, w realnym świecie są tylko puste ściany. W tym wirtualnym jest już wszystko, co zakłada projekt. Wchodzimy więc do mieszkania, poruszamy się po wszystkich jego pomieszczeniach, widzimy poszczególne meble i dekoracje, nie musimy sobie nic wyobrażać, my to po prostu możemy zobaczyć. Spacerujemy po wnętrzach, czując się jak u siebie w domu, czyli tak jak być powinno. To bardzo ułatwia współpracę projektanta z klientem. Łatwiej jest mu przedstawić gotową koncepcję i tym samym zweryfikować, czy jest ona zgodna z jego oczekiwaniami.


Sprawdzamy ergonomię i funkcjonalność wnętrza

Na planie i rysunku, a także płaskim ekranie wielkości przedmiotów, metraże pomieszczeń, odległości między kolejnymi elementami są wyrażone w liczbach, które bardzo często niewiele dla nas znaczą. Nie możemy zweryfikować, czy wybrany przez projektanta wnętrz stół jest wystarczająco duży, pomimo że w założeniu jest przeznaczony na 10 osób. Nie sprawdzimy też, czy postawiona duża szafa w przedpokoju nie przeszkodzi nam w wygodnym wejściu do salonu. Dzięki projektowi 4D możemy „przetestować” nasze powstające wnętrze. Jeżeli okaże się, że coś zaburza jego ergonomię i funkcjonalność, można wprowadzić zmiany jeszcze na etapie projektowym. Kiedy wnętrze jest już urządzane, w wielu przypadkach jest już za późno.

Wirtualna rzeczywistość jest niezwykle fascynująca. Pomaga naszej wyobraźni, usprawnia pracę naszych zmysłów i potęguje, a nawet kreuje doznania, które są potrzebne, aby w pełni przekonać się do projektu wnętrza. Jeżeli masz taką możliwość, skorzystaj z opcji projektu VR, oferujemy ją w naszej Pracowni Projektowej.


Comments


bottom of page