top of page

W świetle trudnych wyborów. Jakie oświetlenie do salonu, sypialni, kuchni…

Zaktualizowano: 11 wrz 2020

Z metalu i architektonicznego betonu do industrialnych wnętrz, drewniane i bambusowe do skandynawskiego azylu, z kryształowym i szklanym wykończeniem do stylizacji glamour i minimalistyczne, w stonowanych kolorach do nowoczesnych aranżacji…wybór oświetlenia nie ogranicza się tylko do wyglądu lamp. Trzeba uwzględnić również aspekty techniczne. Oprawy różnią się natężeniem światła, mocą, barwą oraz zastosowaną technologią. Podobnie pomieszczenia mają różne przeznaczenie, panują w nich inne warunki i to ma kluczowe znaczenie dla wyboru odpowiedniego źródła światła.


Światło w centrum rodzinnego życia


Salon to pomieszczenie, gdzie zazwyczaj spędzamy najwięcej czasu. To tutaj przyjmujemy gości, spędzamy popołudnia i weekendy z rodziną, czytamy książki i oglądamy telewizję. W salonie warto jest wyróżnić kilka stref ze względu na jego wielofunkcyjność. Przy pomieszczeniu o powierzchni 20 m2 stosujemy światło o mocy 400W. W ciemniejszych wnętrzach potrzebować będziemy większego natężenia, niż w jaśniejszych. Główne sufitowe źródło światła powinno być o neutralnej barwie. Dodatkowe np. w postaci lampy stojącej może być o barwie ciepłej, nadającej wnętrzu przytulnego klimatu. W nowoczesnych aranżacjach często pojawia się też oświetlenie dekoracyjne LED jako listwy, panele i oczka meblowe.


Tam, gdzie odpoczywasz i śpisz


Dla każdego z nas sypialnia to szczególne miejsce w mieszkaniu, może nawet najważniejsze, ponieważ to właśnie w niej odnajdujemy ciszę, spokój i chwile tylko dla siebie. Musi być to pomieszczenie przystosowane do odpoczynku. Światło powinno sprzyjać wyciszeniu i uspokojeniu nierzadko namnażających się w głowie myśli. Zakładamy, że na 1m2 potrzebujemy 15–20 W. W większości przypadków wystarczy jedno oświetlenie główne, czyli żyrandol sufitowy lub wisząca lampa z materiałowym abażurem. Obok łóżka, na szafkach nocnych ustawiamy małe lampy stołowe. Alternatywnie możemy skorzystać z bardziej nowoczesnej opcji, czyli kinkietów zamontowanych na ścianie po obu stronach łóżka. W szafie na ubrania warto jest zamontować taśmy LED z czujnikiem ruchu. Będą aktywowane w momencie otwarcia drzwi. To pomoże Ci szybko znaleźć ulubioną bluzkę czy kolorystycznie dopasować do siebie wszystkie elementy stylizacji.
Dobrze doświetlona kuchnia


W kuchni ze światła korzystamy bardzo często, niekiedy nawet w ciągu dnia. Postaw więc na energooszczędne oświetlenie LED, które zużywa nawet do 80% mniej energii. Warto jest zamontować je w całym mieszkaniu. Jak w każdym pomieszczeniu, również w kuchni instalujemy oświetlenie główne. W tym przypadku może być to żyrandol lub też małe oczka podtynkowe, rozmieszczone równomiernie na suficie. Konieczne jest też dobre doświetlenie blatu roboczego. Przyjmuje się, że na 1m2 blatu potrzebujemy ok. 35W. Możemy zdecydować się na oświetlenie punktowe lub listwy na całej szerokości blatu i wiszących szafek. Jeżeli w kuchni znajduje się stół, nad nim również montujemy lampę. Będzie znajdowała się nieco niżej, niż pozostałe lampy sufitowe.


Trudne warunki w łazience, a oświetlenie


Najwięcej problemów we właściwym dopasowaniu oświetlenia pojawia się przy aranżacji łazienki. W tym pomieszczeniu mamy do czynienia z podwyższoną wilgotnością powietrza, często brakiem okna, co utrudnia cyrkulację powietrza oraz wszechobecną wodą. Oprawy muszą być szczelne, zabezpieczając tym samym instalację przed bezpośrednim kontaktem z wodą. Dlatego szukamy opraw oznaczonych symbolem IP 44. Natężenie światła w łazience powinno wynosić minimum 300 lx. Jego źródła nie mogą znajdować się w odległości bliższej niż 60 cm od wanny lub kabiny prysznicowej. Jako główne światło bardzo dobrze sprawdzi się płaski plafon. Dodatkowo oprawa oświetleniowa powinna pojawić się nad lustrem, np. w postaci pojedynczego kinkietu lub też dwóch zamontowanych po obu stronach lustra.Zazwyczaj jednak wybór oświetlenia do poszczególnych pomieszczeń jest jak loteria, ponieważ działamy chaotycznie, bez planu i podstawowej wiedzy. W konsekwencji oprawy są nieodpowiednio dopasowane do warunków panujących we wnętrzach, natężenie jest zbyt słabe lub za mocne. A wystarczy stosować się do kilku podstawowych wskazówek.


コメント


bottom of page