top of page

Urządzamy pokój dziecięcy w duchu Montessori

Od tego, w jakim środowisku żyjemy i przebywamy na co dzień, zależy nasz dalszy rozwój, charakter i nastawienie do świata. Dotyczy to również, a może nawet przede wszystkim, małego człowieka. Zgodnie z założeniami psycholog Marii Montessori, „aby pomóc dziecku, musimy zapewnić mu środowisko, które pozwoli mu swobodnie się rozwijać”. Kluczowe jest więc to najbliższe mu środowisko – jego własny pokój. Jak go urządzić według zasad Montessori?


Bezpiecznie, naturalnie i łatwo dostępne


W pokoju małego człowieka, zgodnie z zasadami Montessori, nie będzie znajdowało się dużo elementów. To nie miejsce na przepych, nadmiar zabawek i wyposażenia, a także przesyt intensywnych kolorów. Przestrzeń dziecięca ma być możliwie jak najbardziej bezpieczna dla malucha, powinna bazować na naturalnych materiałach, jak też wszystko, co się w pokoju znajduje, powinno być łatwo dostępne dla dziecka. Wybieramy więc meble o prostych kształtach i zaokrąglonych krawędziach, dzięki czemu unikamy niebezpiecznego ostrego wykończenia. Pokój dziecięcy nie jest też najlepszym miejscem dla szklanych elementów, znacznie lepiej sprawdzą się np. drewniane.

W przestrzeni dziecięcej urządzonej według wskazówek Marii Montessori musi panować porządek. Zabawki umieszczamy więc w pudełkach i pojemnikach, najlepiej jest je odpowiednio posegregować. Stosujemy zasadę „mniej znaczy więcej”, unikamy zbędnych elementów, które w żaden sposób nie wpływają na rozwój dziecka, a nawet go hamują. Z pokoju maluch powinien być w stanie w pełni korzystać samodzielnie. Wszystkie zabawki i przedmioty niech znajdują się w zasięgu jego ręki. Stawiamy więc na niskie szafki, unikamy wysokich regałów i wiszących półek.Psycholog Maria Montessori bardzo często i mocno podkreśla rolę natury w rozwoju małego człowieka. Nie może jej więc zabraknąć również w jego pokoju. Świetnie sprawdzą się więc drewniane skrzynki, bawełniane i lniane poduszki oraz narzuta na łóżko, a także wiklinowe kosze, a w nich prawdziwe skarby – liście, kasztany, jarzębina, muszelki i kamienie.


Łóżko dla spokojnego snu malucha


Jeden z najbardziej charakterystycznych elementów pokoju zaprojektowanego według filozofii Montessori. Powinno być proste, dlatego najczęściej jego materac leży bezpośrednio na podłodze. Czasem jest umieszczony na niskim stelażu. Najczęściej ma kształt domku wykonanego o drewna. Takie łóżka są dostępne zarówno w popularnych sieciówka, jak też na zamówienie. Niektórzy rodzice decydują się nawet na samodzielne wykonanie takiego łóżka dla swojej pociechy.Łóżko traktujemy w tym przypadku nie tylko jako miejsce do spania i odpoczynku. To tutaj dzieci snują marzenia i przenoszą się w świat wyobraźni. Niech na łóżku znajdzie się kilka miękkich poduszek w stonowanych kolorach i koc wykonany z miękkiej, przyjemnej w dotyku bawełny. Oczywiście przyda się też światło, np. w postaci girlandy z drewnianymi oprawami o geometrycznych kształtach.


Kącik do zabawy dla mniejszych i większych dzieci


Zabawki w filozofii Montessori odgrywają ważną rolę, ale psycholog bardzo mocno podkreśla, jakie one powinny być. W takim pokoju nie znajdziemy zabawek grających i w intensywnych kolorach. To raczej miejsce dla zabawek drewnianych, w pastelowych kolorach, układanek, sorterów, puzzli i materiałowych pluszaków. Zabawki są maksymalnie proste, muszą spełniać jedno z ważniejszych założeń Montessori – to dziecko tworzy zabawę, a nie zabawka. Zatem zabawki muszą zachęcać dziecko do odkrywania ich możliwości, wymuszać na nim ciekawość i podjęcie konkretnego działania. Zamiast grającej kostki, gdzie po naciśnięciu przycisku słyszymy nazwy kolorów, będzie drewniana kostka z kołami zębatymi, klockami w różnym kształcie i otworami, do których należy je dopasować.W kąciku do zabawy świetnie sprawdzi się ponadto lniany hamak lub huśtawka. To propozycja przede wszystkim już dla starszych dzieci, chociaż bujanie na hamaku może spodobać się nawet roczniakowi. Koniecznie w tym miejscu musi znaleźć się miękki dywan, na którym zabawa jest znacznie przyjemniejsza.


Inspirujący kącik do pracy


Do pracy, czyli do nauki, a więc jest to strefa w pokoju dziecięcym, która powinna pojawić się u starszego dziecka. Najlepiej jednak, jeśli stolik z krzesełkiem będzie już w pokoju przedszkolaka, który to powoli zaczyna swoją przygodę z edukacją. Chętnie on rysuje i maluje, rozwiązuje proste łamigłówki i wykonuje prace plastyczne. Dobrym pomysłem są meble z drewna, możliwie jak najprostsze, a przy tym funkcjonalne, z odpowiednio dużą ilością półek i szafek. W pokoju ucznia nie może zabraknąć biurka i krzesła z regulowaną wysokością. Dla utrzymania porządku warto jest biurko wyposażyć w praktyczne sortery. Miejsce do nauki najlepiej jest zaaranżować przy oknie, a więc z dostępem do światła dziennego.Maria Montessori bardzo mocno podkreśla, że rodzic powinien dać dziecku przestrzeń, którą będzie on mógł odkrywać sam. Nic nie może go ograniczać, a wszystko powinno być w jego zasięgu. To sprzyja jego rozwojowi. To, co go hamuje, to przesyt, nadmiar, duża ilość bodźców i intensywne, ostre kolory. Pokój dziecka urządzony w zgodzie z filozofią Montessori to miejsce, które w sposób wyjątkowy rozwija wyobraźnię małego człowieka, czyni go odkrywcą, wzbudza ciekawość, ale i zapewnia spokojny sen.

Comments


bottom of page