top of page
Zdjęcie autoraMarika Kafar

Układ funkcjonalny. Stawiamy fundamenty dla wnętrza skrojonego na miarę

Zamieszkać na swoim oznacza po prostu stworzyć swoje własne miejsce na ziemi. Oczekiwania są duże, często większe, niż jesteśmy w stanie przekazać projektantowi, któremu powierzyliśmy najważniejszy nasz życiowy projekt. Mieszkanie powinno zaspokajać potrzeby domowników, stwarzać im najlepsze warunki do życia w ich tempie i dawać poczucie bezpieczeństwa.


Projektowanie wnętrza jest procesem, składającym się z kilku etapów. Zanim wstawimy do mieszkania meble, powiesimy zasłony w oknach i udekorujemy ściany obrazkami, stwórzmy absolutnie podstawowy projekt – układ funkcjonalny.



Funkcjonalne, czyli o idealnej sylwetce

Funkcjonalność oznacza zespół cech i właściwości, które mają zaspokajać konkretne potrzeby i realizować sprecyzowane założenia. W kontekście wnętrz to ergonomia i wygoda, a więc podstawowe oczekiwania, które każdy z nas ma względem swojego mieszkania. O funkcjonalności wnętrza decyduje rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, ich wielkość i kształt, obecność dodatkowych ścian lub ich brak, ustawienie mebli, a także ich wymiary, które pozwolą na swobodne użytkowanie przestrzeni. To wszystko zawiera układ funkcjonalny, który jest podstawowym projektem, pozwalającym na ustalenie w kolejnych etapach przebiegu instalacji elektrycznej i hydraulicznej oraz punktów świetlnych, a także wyboru konkretnych elementów wyposażenia wnętrza.



Na podstawie potrzeb i nawyków klienta

Każda współpraca z projektantem powinna rozpoczynać się od szczegółowego wywiadu, dotyczącego codzienności domowników, ich nawyków, stylu życia, aktualnych potrzeb, najbliższych planów na przyszłość i oczekiwań, które mają względem swojego nowego wnętrza. To na podstawie zebranych informacji powstaje układ funkcjonalny, czyli plan mieszkania z uwzględnieniem rozkładu pomieszczeń i ich zagospodarowania. Może się okazać, że komfort domowników wyraźnie się poprawi, jeżeli pozbędziemy się ściany między kuchnią i salonem lub też sypialnię zamienimy z biurem, aby lepiej odizolować strefę pracy od prywatnej.

Układ funkcjonalny nie może powstać bez mebli, a właściwie ich zarysu, który obejmuje ich kształt i wielkość. Dzięki temu w późniejszym etapie współpracy unikamy problemów z dopasowaniem mebli do stworzonego układu pomieszczeń. Wiemy, jakie powinny mieć wymiary, aby nie tylko się zmieściły, ale też zapewniały swobodę poruszania się i korzystania z poszczególnych mebli i sprzętów. Układ funkcjonalny pozwala na maksymalne dopasowanie wnętrza do potrzeb klienta, zaprojektowanie go w taki sposób, aby realizowało wszystkie założenia i oczekiwania domowników.



Układ funkcjonalny w kilku wersjach

Na układ funkcjonalny najlepiej zdecydować się możliwie jak najwcześniej. Jeżeli mamy taką możliwość, to powinno się go wykonać jeszcze na etapie budowy domu, aby można było wprowadzić odpowiednie modyfikacje, jak przesunięcie ściany czy stworzenie osobnego pomieszczenia. W budynkach wielorodzinnych, apartamentowcach i blokach mieszkalnych jest to często niemożliwe. W takim przypadku układ funkcjonalny wykonujemy przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac wykończeniowych. W takich budynkach również możemy niektóre ściany usunąć, a także postawić nowe. Takich układów powstaje przy jednym mieszkaniu kilka, a niekiedy nawet kilkanaście. Każde wnętrze ma potencjał, który można wykorzystać na wiele sposobów, co udowadniają już takie podstawowe projekty. Może się okazać, że jedno pomieszczenie dobrze sprawdzi się zarówno jako pokój dziecięcy, jak też sypialnia, a stół z krzesłami może wytyczać granicę między salonem lub kuchnią, bądź też być strefą wyraźnie należącą do salonu. Prezentacja klientowi kilku koncepcji pozwala lepiej wyobrazić sobie aranżację mieszkania, dostrzec jego zalety i atuty, odkryć wcześniej niedostrzegalne możliwości.

Taki układ funkcjonalny ubieramy w dowolne kolory, wzory i faktury, nadajemy mu konkretnego stylu, personalizując wnętrze. Funkcjonalność uzupełniamy o estetyczne aspekty, dzięki czemu mamy pewność, że efekt końcowy będzie realizował oba równie ważne założenia – wygodę i wizualne piękno.



Comments


bottom of page