top of page

Trend alert 2022 – wnętrze z recyklingu

Temat ochrony środowiska staje się coraz częstszym motywem przewodnim rozmów osób mniej i bardziej świadomych swojego wpływu na naturę. Konkretne działania można dostrzec również wśród producentów mebli i dekoracji, którzy decydują się dać drugą, a czasem nawet już kolejną szansę zużytym przedmiotom. Wykonuje się je z coraz bardziej nietypowych materiałów. Kiedyś

trudno było sobie wyobrazić, że meble będą produkowane z plastiku czy alg morskich, dzisiaj to trend, który nabiera rozpędu…Nowe meble z materiałów z odzysku


Producenci mebli prześcigają się w pomysłach, jeśli chodzi o ich wykonanie z materiałów recyklingowych. Ponowne wykorzystanie drewna nie jest już dla nikogo zaskoczeniem, być może niedługo stanie się standardem. Inaczej jest jednak z plastikiem i papierem. Okazuje się, że są to świetne materiały do stworzenia mebli.
Fronty szafek wykonane z plastiku to pomysł nie tylko niezależnych projektantów i twórców, ale również jednego z największych producentów mebli na świecie, bardzo często wybieranej przez Polaków sieciówki. Czy wiesz, że każdego dnia na całym świecie wyrzucanych jest 100 mln plastikowych butelek? Jedna taka butelka rozkłada się od 100 do nawet 1000 lat. Dzisiaj jesteśmy już tego bardziej świadomi, dlatego w 2022 postanowiono jeszcze mocniej skoncentrować się na produkcji mebli z materiałów recyklingowych. Wśród pomysłów są ponadto meble z…gazet, które po procesie recyklingu mieszane są z klejem, a następnie odpowiednio formowane. Odważnie do tematu podeszli projektanci Jonas Edvard i Nikolaj Steenfatt, którzy stworzyli kolekcję mebli z alg morskich.

Mała rzecz, duża zmiana – dekoracje z odzysku


Stworzyć recyklingowe wnętrze nie jest łatwo, ponieważ wciąż dostęp do takich mebli jest ograniczony, a jeśli już mamy szansę na ich zakup, to cena przerasta nasze możliwości finansowe. Można jednak zacząć od małych rzeczy, które już są dużym krokiem w kierunku ochrony naszej planety. Drewniane skrzynki świetnie sprawdzą się jako osłonki na kwiaty czy pojemniki na świeże zioła. Można z nich stworzyć ponadto pojemnik na gazety. Jeśli chcemy im nadać innego koloru, wystarczy je pomalować ekologiczną farbą.
Zasłony, których już nie wykorzystasz do ozdoby okien, potraktuj jako materiał na poszewki na poduszki. Potłuczone szkło, szczególnie kolorowe, niech posłuży Ci do stworzenia np. ramki na zdjęcia czy oprawy lustra. Taka mozaika będzie efektowną dekoracją ścienną. Butelki, również plastikowe, to fantastyczna baza do projektu wazonu. Można owinąć je np. parcianym sznurkiem.
Takie dekoracje wykonasz samodzielnie, ale też kupisz w sklepie. Podobnie jak meble, projektanci i producenci, oferują dekoracje z materiałów recyklingowych. Kosze wykonane z papieru o strukturze rattanu, papierowe osłonki o wyglądzie przypominającym gumę czy też imitujące naturalną skórę to tylko przykłady tego, co oferują współcześni designerzy.Twórczy recykling, czyli zrób to sam


Recyklingowy trend 2022 zachęca do eksperymentów. Stare przedmioty, często zapomniane, w wielu przypadkach zasługują na drugą szansę. We wnętrzach coraz częściej pojawia się eklektyzm, łączymy odważnie różne style i nie boimy się wykorzystać we wnętrzach mebli, które pozornie do siebie nie pasują. Drewniane krzesła można pomalować na dowolny kolor i przykryć ozdobnymi poduszkami. Ekopalety świetnie sprawdzą się jako stolik kawowy czy też podstawa łóżka w sypialni, z kolei drewniana skrzynia z metalowymi elementami to dodatkowe miejsce do przechowywania, a w zestawie z miękkimi poduszkami również do siedzenia. Fotela, który już nie wpisuje się w aktualne trendy wnętrzarskie, nie musisz się koniecznie pozbywać. Wystarczy wymienić tapicerowane elementy, aby zyskał on zupełnie nowy wygląd.
Recykling i naturalne materiały to zgrany duet


Chcąc pomóc środowisku przetrwać trudne czasy, możesz nie tylko zaprzyjaźnić się z recyklingiem, ale również z naturalnymi materiałami. To dwa trendy wnętrzarskie 2022, które wspaniale się ze sobą łączą. Natura bardzo dobrze czuje się w naszych mieszkaniach. Meble z naturalnego drewna, wiklinowe kosze, rattanowe dodatki, lniane i bawełniane tkaniny, ale również kamienne blaty i betonowe dekoracje – wszystko to sprawia, że bierzemy odpowiedzialność za środowisko naturalne. Takie aranżacje są na pewno oryginalne, zaskakujące i dobrze oddziałują na nasze samopoczucie. Możemy więc jednocześnie chronić naturę, ale też z nią współpracować.
Wnętrze z recyklingu wymaga nie tylko pomysłowości i bardzo świadomego podejścia do ochrony środowiska, ale również dostępu do mebli i dekoracji niszowych marek, które oferują produkty wykonane z materiałów wtórnych. Są jednak rozwiązania o większej dostępności – elementy wyposażenia wnętrza z naturalnych materiałów czy też hand made, a więc odnowienie starych mebli i dekoracji. Takie stylizacje mają dusze i niepowtarzalny klimat. Miejmy nadzieję, że to dopiero początek rozwoju tego recyklingowego trendu.

コメント


bottom of page