top of page

Sztuka nowoczesna we wnętrzach. Finezyjna awangarda

Awangarda nie naśladuje rzeczywistości, to odrębny świat wyraźnie odbiegający od powszechnie znanych schematów. To pewnego rodzaju urealniona abstrakcja, która ukazuje ciekawość świata. Wnętrze awangardowe to prawdziwy objaw indywidualizmu, jest wyjątkowe, jednocześnie bardzo poukładane i nietypowe, bogate w elementy pochodzące z różnych stylów. Dzieła sztuki nowoczesnej pojawiają się obok klasycznego drewna i sztukaterii. Jest stylowo i oryginalnie.Awangardowe, czyli wnętrze dla indywidualistów

Awangarda to kierunek w sztuce, który pojawił się w XX wieku. Był przejawem buntu artystów, którzy sprzeciwiali się dotychczas obowiązującym regułom. Odrzucili już istniejące style, tworząc własny. Charakterystyczną cechą stylu awangardowego są kontrasty, jednak nie do końca tak bardzo oczywiste. Dominującą stonowaną kolorystykę – biel, czerń, szarości i beże – uzupełniają mocne akcenty w postaci dekoracji i mebli, np. bordowe krzesła tapicerowane przy drewnianym stole w otoczeniu szarych ścian. Dzięki temu jeszcze mocniej się wyróżniają i akcentują swoją „inność”.To, co wyróżnia styl awangardowy, to dodatki. Nie są to typowe dekoracje, które pojawiają się we wnętrzach nowoczesnych, klasycznych, industrialnych czy retro. Są to dzieła sztuki nawet o muzealnym charakterze. Nadają całości indywidualizmu i luksusu. Jednocześnie wnętrze awangardowe jest bardzo poukładane. Dostrzec można w nim pewien schemat, który nie zostaje w żaden sposób naruszony. Jeśli już jakiś element się pojawia we wnętrzu, to w konkretnym celu – bez niego trudno już sobie wyobrazić urządzoną przestrzeń.Artyści na ścianach

Awangarda powstała dzięki zbuntowanym artystom, którzy bardzo lubili zaznaczać swoją obecność w sztuce. Chcieli, aby było o nich głośno. We współczesnych awangardowych wnętrzach pojawiają się więc dekoracje ścienne w postaci fototapet i obrazów, najlepiej w dużym formacie. Przedstawiają one zazwyczaj bliżej nieokreślone formy i abstrakcyjne motywy, rozumiane tylko przez samego twórcę, ale mocno pobudzające wyobraźnię odbiorców. W salonie znalazło się więc miejsce na duży obraz w odcieniach szarości i z dodatkiem pomarańczy, przedstawiający geometryczne kształty i chaotycznie przecinające się linie. Ścianę w strefie jadalnianej ozdobiło abstrakcyjne dzieło sztuki nawiązujące kolorystycznie do bordowych krzeseł. W przedpokoju całą ścianę pokryła fototapeta z wizerunkiem antycznego filozofa. W strefie wypoczynkowej z biblioteczką podziwiać można nieco mniejsze i większe obrazy o stonowanej i żywej kolorystyce.
Dekoracje spod ręki rzeźbiarza

Monumentalnego charakteru awangardowej przestrzeni nadają rzeźby, dekoracje nieoczywiste we współczesnych wnętrzach. Idealnie jednak wpisują się w charakter wnętrza będącego wizją artysty sprzeciwiającego się obowiązującym zasadom. Są duże rzeźby stojące na podłodze w czarnym kolorze oraz mniejsze rzeźby znajdujące się na półkach przedstawiające wizerunek człowieka i ludzkie ciało. Wyróżniają się zdecydowanie prostą formą, minimalistyczną, ale niezwykle estetyczną. Są dopracowane w najmniejszym szczególe, idealnie komponują się z innymi elementami wyposażenia wnętrza o artystycznym charakterze, jak dekoracyjny czarny okap, bio kominek w ścianie czy czarne głośniki w strefie multimedialnej w salonie.
Światło w wielkim formacie

We wnętrzu urządzonym w stylu awangardowym ważną rolę odgrywa oświetlenie. Są to jednocześnie praktyczne elementy wyposażenia wnętrza i dekoracyjne, będące dziełami sztuki użytkowej. W salonie na suficie „lewitują” duże złote okręgi, a za fioletowym narożnikiem stanęła lampa z metalową podstawą i dużym kloszem w kształcie dekoracyjnej żarówki. Nad stołem jadalnianym zawisła lampa przypominająca wykres muzycznych bitów. W sypialni wzrok przyciąga lampa w kolorze miedzianego złota z promieniami zakończonymi małymi, szklanymi kloszami. Po dwóch stronach łóżka z góry opadają szare lampy z wielkoformatowymi szklanymi kloszami. Wchodząc do jednej z łazienek, zobaczymy mniejsze lampy wiszące w postaci czarnych okręgów, z kolei do drugiej – złote oprawy na czarnych kablach.
Awangardowe wnętrze dostarcza wyjątkowych wrażeń estetycznych i zmysłowych, to wnętrze, które karmi nas sztuką nowoczesną, ale jednocześnie zapewnia idealne warunki do odpoczynku w luksusowych warunkach. Jest bardzo ciekawe, wydaje się, że wciąż pozostaje w nim coś do odkrycia. Trudno jest o nim zapomnieć, ale łatwo się do niego wraca.
Commentaires


bottom of page