top of page

Szkocki azyl. Mieszkanie w stylu cosagach, które zachwyci każdego!

Zaktualizowano: 18 mar 2021

Duńczycy oczarowali nas przytulnością i harmonią hygge, Francuzi delikatną i pastelową Prowansją, a Amerykanie nowojorską nonszalancją. Szkoci również postanowili zapisać się na kartkach współczesnego designu, serwując nam skrajną surowość połączoną z ciepłem i poczuciem bezpieczeństwa. Nowa koncepcja cosagach jest zdecydowanym przeciwieństwem minimalizmu, mocno zakorzeniona jest w niej kultura Szkotów oraz widoczna jest ich miłość do natury. To wnętrze, które jest prawdziwą oazą spokoju, gdzie można naprawdę poczuć dzikość zapomnianego świata.


Ucieczka od stresu i…deszczowej pogody

Szkoci z natury są pogodni, pomocni i zarażają optymizmem. Są również narodem bardzo świadomym zmian, jakie zachodzą w naszym współczesnym świecie. Obserwują i dostrzegają, że coraz bardziej tracimy to, co cenne – autentyczność, naturalność, spokój i harmonię. Jako jedni z niewielu potrafią spowolnić upływający czas. Natura jest mocno zakorzeniona w ich kulturze. Gęste lasy dębowe, setki małych wysepek, rozległe tereny rolnicze…wszystko to przeniknęło do wnętrz wraz z pięknym przesłaniem życia w zgodzie z naturą, w atmosferze ciepłej, przyjemnej i rodzinnej.

Szkoci do swoich mieszkań uciekają przed pędzącym światem, wszechobecnym stresem, zawrotnym tempem, ale też deszczem, który w tym kraju pojawia się stosunkowo często. Styl cosagach jest ich interpretacją azylu i oazy spokoju. Wyróżnia się ciekawym połączeniem surowości objawiającej się w naturalnych materiałach, często poddanym tylko niewielkiej obróbce, oraz przytulnością, wtłaczającej w aranżację gorącą iskrę rodzinnej atmosfery.Drewniane wnętrze

Gdyby można było Szkoci urządziliby swoje mieszkanie z wykorzystaniem tylko jednego materiału. Może niektórzy zdecydowaliby się jeszcze na kilka tkanin, ale w centrum na pewno znalazłoby się drewno. W mieszkaniu inspirowanym szkocką tradycją będzie go naprawdę dużo. Pojawia się na podłodze w postaci naturalnych drewnianych desek, czasem też na ścianach zamiast typowej farby czy tapety. Z drewna są również meble, które wyróżniają się też prostą formą i brakiem zbędnych dodatków. Są w geometrycznych kształtach, posiadają klasyczne uchwyty, a ich najwspanialszą dekoracją są sęki i unikalny rysunek z drewna. W jadalni koniecznie musi stanąć duży masywny stół z krzesłami wykonany z dębu lub drewna bukowego. W centrum sypialni znajdzie się łóżko z drewnianym zagłówkiem, a w kuchni naturalnie szafki wiszące i stojące z drewna z bielonymi elementami.


Mieszkanie otulone tkaninami

Obowiązkowymi elementami aranżacji w stylu cosagach są tkaniny. To ich ciepło kontrastuje się i harmonizuje z surowością naturalnego drewna. W oknach wiszą grube zasłony, które bardzo dobrze chronią przed słońcem i bodźcami z zewnątrz. Sofę okrywamy wełnianym kocem o grubym splocie oraz dekorujemy poduszkami z motywem szkockiej kraty. W wiklinowych koszach znajdują się kolejne koce i okrycia wykonane m.in. z wełny merino i lżejszego lnu. Podłogę koniecznie okryć musi dywan najlepiej z długim włosiem, po którym przyjemnie będzie stąpać gołymi stopami. Ubrać w tkaniny możemy też ściany, zawieszając na nich bawełniane okrycia, które stanowią piękne tło dla obrazów i zdjęć rodzinnych.


Rozpalamy domowe ognisko

Mieszkania w stylu cosagach bazują na odcieniach brązu, delikatnej palecie beży, ale są też zielenie, czasem pomarańcze i oczywiście mniejszy lub większy akcent czerwieni. Zamiast klasycznego gazetnika pojawia się drewniana skrzynka, której motyw wspaniale prezentuje się też na ścianie, zastępując typowe półki na książki. Jest też mnóstwo zielonych roślin, które wyrastają z wiklinowych koszy. Pnie drzew świetnie odnajdują się jako podnóżki i pufy do siedzenia, kiedy dodatkowo okryjemy je np. bawolą skórą. Wieczorami rozpalamy świece, wszechobecne we wszystkich pomieszczeniach. Towarzyszą im kominki na woski pachnące lasem i jego owocami.


Od Szkotów możemy nauczyć się celebrowania wolnego czasu i sztuki kreowania ciepłego i przytulnego klimatu z wykorzystaniem tego, co ogólnodostępne. To zaklinacze natury, ludzie, którzy w sposób niezwykły potrafią pielęgnować stworzone z nią przed wiekami nierozerwalne więzi.

コメント


bottom of page