Styl glamour po metamorfozie. Nowoczesny szyk w małej kawalerce.

Kryształowe żyrandole, pikowane sofy Chesterfield, stylizowane drewniane meble na giętych nóżkach i ze złotymi, bogato zdobionymi uchwytami…nie tym razem! Styl glamour kojarzymy z przepychem, nawet splendorem, przesadnym blaskiem i połyskiem, muskającym czasem o kicz. Styl glamour można potraktować zupełnie inaczej, odświeżyć go prostszymi formami, uzupełnić o stonowane barwy, ocieplić naturalnymi materiałami, a przy tym wszystkim zachować jego elegancję i bogactwo dobrego smaku. Nam udało się osiągnąć ten balans w małej kawalerce.
Elegancja i szyk na 34 m2

Mała przestrzeń nie musi oznaczać ograniczonych możliwości aranżacyjnych. To idealne miejsce, aby dać upust swojej kreatywności i nieco poeksperymentować ze stylami. Elegancję glamour połączyliśmy z minimalistyczną nowoczesnością, osiągając tym samym funkcjonalność w szykownej stylizacji. Optycznie powiększyliśmy przestrzeń, ubierając ją w jasne barwy, ale nie przesadziliśmy ze sterylnością. Podzieliliśmy tylko jedno pomieszczenie na trzy główne strefy, organizując funkcjonalne miejsce do gotowania i spożywania posiłków, odpoczynku i rozrywki, a także intymnego relaksu i snu. Aby kawalerka stała się pełnowymiarowym mieszkaniem, potrzebowaliśmy skorzystać z kilku trików aranżacyjnych. Podłoga jest jednolita, okna zdobią lekkie tkaniny, we wszystkich strefach są wspólne, tworzące spójną całość elementy, a także pojawiła się ścianka z przepierzeniem. Wszystko ma swoje miejsce, które zostało mu przypisane.
Biało-szara szachownica

Nowoczesność objawia się stonowaną, najczęściej jasną kolorystyką. Przez długi czas biel traktowaliśmy jako najlepsze tło dla każdej stylizacji. Pojawiały się aranżacje monochromatyczne, powiewające chłodem, w których na próżno było doszukiwać się przytulności. Potem doceniono szarość, występującą w szerokiej palecie barw i zaczęto eksperymentować. W kawalerce wykorzystaliśmy zarówno biel, jak też szarości, które stworzyły bazę dla całej aranżacji. Równie dobrze miejsce koloru szarego mogłaby zająć gustowna czerń, jednak wtedy wnętrze byłoby zdecydowanie cięższe, nam zależało na lekkości. Szarość przede wszystkim pojawia się na miękkiej sofie, ale też na ścianach, również pod postacią grafiki, która obecna na ścianie w strefie sypialnianej idealnie łączy się z szarymi frontami szafy i aksamitnym zagłówkiem. Zaznacza swoją obecność w kuchni na dolnych szafkach oraz w łazience w zabudowie WC. Biel z kolei jest wszędzie, gdzie nie ma szarości, stanowi jej idealne uzupełnienie, mocniej rozjaśniając wnętrze.


Przytulnie, ale przestronnie

Czy kawalerka o powierzchni 34 m2 może być przestronna, a przy tym w pełni funkcjonalna, wyposażona we wszystkie niezbędne meble, dodatki, a nawet dekoracje? Czy rozjaśniając wnętrze w celu jego optycznego powiększenia, możemy uniknąć utraty przytulnego i ciepłego klimatu małych przestrzeni? Wystarczy odrobina stylistycznych zabiegów. Wnętrze optycznie powiększają nie tylko jasne kolory, ale też przeszklenia i połyskujące powierzchnie, których nie brakuje też w tej stylizacji, chociaż nie odgrywają pierwszoplanowej roli. Jest szafa narożna całkowicie pokryta lustrami, w której odbija się zarówno salon, jak również sypialnia. Stolik jest wykonany z czarnego szkła, ale pomimo swojego ciemnego koloru zachowuje transparentność. Zamiast kryształowych żyrandoli zawisły we wnętrzach szklane kule doskonale rozpraszające światło.

Mieszkanie pomimo, że jasne i przestronne, jest też bardzo przytulne. To z kolei zawdzięczamy m.in. drewnianej podłodze, zasłonom w oknach i tapicerowanym elementom w salonie i sypialni.

Biżuteryjne dodatki, co się błyszczą

Skoro styl glamour, to musi być blask, w tym mieszkaniu jednak mocno wyważony. Fronty mebli są matowe, co jest bardziej charakterystyczne dla minimalizmu niż wykwintnego pałacowego stylu. Pojawiają się jednak złote wykończenia, które są jak idealnie dopasowana do prostej, ale gustownej stylizacji biżuteria. Złoto widoczne jest przy szklanych żyrandolach, szafie z lustrami, na białym stole w jadalni, przy matowych frontach szafek kuchennych na uchwytach, a także na armaturze. Wspaniale komponuje się ze stylową sztukaterią na suficie i białym marmurem na ścianach w kuchni i salonie. W sypialni delikatnym złotem połyskują stoliki nocne i oświetlenie przy łóżku. W łazience wyróżnia się na białych płytkach metro ułożonych pionowo, podkreślając baterię prysznicową. W złoto oprawiono też lustro nad umywalką, przy której znajduje się złoty kran podtynkowy. Przy szafce z umywalką stanął elegancki kosz na odpady w złotym wydaniu, zyskując tym samym dekoracyjny charakter.