top of page

Projektowanie zrównoważone. Proekologiczne wnętrza są trendy!

Korzystamy już częściej z bambusowych sztućców, papierowych słomek, a nawet naczyń wykonanych z kawy. Dążymy do maksymalnego ograniczenia produkcji odpadów ze względu na bardzo wysoki poziom zanieczyszczenia wód, powietrza i gleby. Jak wynika z wielu danych, aż 70% odpadów w morzu to produkty z tworzywa sztucznego. To bardzo niepokojące dane, które spowodowały, że zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego, od 2021 roku obowiązuje zakaz sprzedaży plastiku jednorazowego użytku. Ma to również wpływ na projektowanie wnętrz. Ze względu na coraz większą świadomość społeczną na znaczeniu zyskuje projektowanie zrównoważone.


Projektowanie zrównoważone, a tradycyjne

Projektowanie zrównoważone nazywane jest inaczej integralnym i polega na kompletnej, wielodyscyplinarnej realizacji projektu. Do współpracy zaangażowani zostają specjaliści z różnych dziedzin, aby stworzyć kooperacyjny zespół wyspecjalizowany we wszystkich obszarach projektowania wnętrz, designu czy też architektury. Projektowanie zrównoważone charakteryzuje się proekologicznym charakterem. Celem jest nie tylko stworzenie przestrzeni przyjaznej człowiekowi i przystosowanej do jego codzienności, nawyków i oczekiwań, ale również elimanacja negatywnego wpływu naszych działań na środowisko naturalne. W zrównoważonym projektowaniu wnętrz dostrzega się ogromną wrażliwość, bardzo przemyślane koncepcje, które są ukierunkowane na współpracę człowieka z naturą. Te dwie sfery mają się wzajemnie o siebie troszczyć i się uzupełniać, a nie sobie szkodzić i pozbawiać się dobrych warunków do życia i bytowania na wspólnej przestrzeni. W projektowaniu zrównoważonym ważną rolę odgrywają odnawialne zasoby. Więcej jest materiałów biodegradowalnych i przedmiotów, którym nadano nowe życie. W designie i wzornictwie dostrzegamy harmonię człowieka z przyrodą. We wnętrzach jest po prostu naturalnie pięknie.


Zmiany przez globalny kryzys ekologiczny

Skąd takie duże zainteresowanie zrównoważonym projektowaniem wnętrz? Co spowodowało, że projektanci coraz częściej i chętniej wybierają ten wariant projektowy i koncentrują się nie tylko na człowieku, ale też naturze? Wpływ na to miał bez wątpienia niekontrolowany rozwój cywilizacji i przyrost ludzi na świecie. Wraz z nim zwiększyła się ilość produkowanych odpadów, co również wymknęło się nam spod kontroli. To z kolei doprowadziło do globalnego kryzysu ekologicznego, który dzisiaj wiele instytucji i organizacji próbuje naprawić. Człowiek zaczął za bardzo ingerować w naturę, przez co przyczynił się do sukcesywnego niszczenia ekosystemu. Musieliśmy nauczyć się żyć i funkcjonować tak, jak przyroda, aby przywrócić harmonię temu światu. Dążenie do zrównoważonego rozwoju to dążenie do zaspokajania potrzeb człowieka bez pozbawiania możliwości zaspokajania potrzeb kolejnych pokoleń. Jest to ściśle związane z tym, jak dbamy o naturę i jak bardzo w nią ingerujemy.


Początkowo był to tylko trend w modzie i aranżacji wnętrz, dzisiaj możemy uznać go już za standard. Wystarczy spojrzeć na współczesne projekty wnętrz, w których coraz więcej jest naturalności. Korzystamy z darów natury, ale również zaczęliśmy traktować innowacyjną technologię jako pomoc i wsparcie dla ochrony przyrody i zasobów tego świata, czego przykładem jest chociażby fotowoltaika.Projektowanie wnętrz w zgodzie z naturą

Już duża ilość firm zajmująca się produkcją mebli i artykułów do wnętrz zdecydowała się na zmianę nawyków. Większą uwagę zwracają one na ograniczenie produkcji odpadów, dążenie do zerowego bilansu energetycznego, a także zminimalizowanie ilości emitowanego CO2. Na halach produkcyjnych korzysta się z odnawialnych źródeł energii, a do pakowania produktów wykorzystuje papier pochodzący z recyklingu. Nie inaczej jest już w samych projektach wnętrz. Projektanci i designerzy proponują alternatywne rozwiązania, jak np. bambusowe lampy, ściana wykonana z korka, deski z naturalnego drewna na podłodze, energooszczędne oświetlenie LED czy też ekologiczne farby do malowania ścian i sufitów wolne od lotnych związków organicznych. Zachęcają do wykorzystywania już pozornie zużytych mebli w innych celach. Drewniany taboret z widocznymi oznakami starzenia możemy pomalować białą farbą i postawić obok łóżka w sypialni w roli szafki nocnej. Fotel z lat 50. ze strychu po zmianie tapicerki będzie idealnie pasował do salonu i kącika wypoczynkowego.Projektowanie zrównoważone wymusza na nas świadomość zmian, jakie zachodzą w przyrodzie, kiedy za bardzo w nią ingerujemy. Tworzenie projektów wnętrz opartych o tę koncepcję odbywa się z kolei przy udziale ogromnej kreatywności i umiejętności łączenia funkcjonalności, estetyki i ekologii.


Comments


bottom of page