top of page

Projektowanie wnętrz z głową. Łazienka funkcjonalna niezależnie do metrażu.

Zaktualizowano: 18 mar 2021

Łazienka często mała jest nieustawna i wydaje się niezwykle trudnym do urządzenia wnętrzem. Niekiedy jest też wąska, innym razem ma kilka wnęk, w których trudno jest coś konkretnego pomieścić. Jest to jednak pomieszczenie, którego projekt powinien zakładać jako priorytet funkcjonalność, a więc taki układ i wyposażenie, które pozwoli nam maksymalnie komfortowo korzystać z łazienki zgodnie z jej przeznaczeniem. Niejednokrotnie projekt łazienki nie jest udany. Jak nie popełnić błędu, nie potknąć się i nie zaliczyć aranżacyjnej wpadki?Powierzchnie łatwe do utrzymania w czystości

W łazience panują trudne warunki, na ścianach i podłodze nie możemy zastosować wszystkich dostępnych opcji. Najczęściej decydujemy się na płytki ceramiczne, które łatwo jest wyczyścić i utrzymać je w należytej czystości. Wielkoformatowe mają mniejszą ilość fug, dzięki czemu jest mniej zakamarków, w których mogłyby gromadzić się kamień, nalot z mydła i kurz. Warto również zdecydować się na takie, na których zabrudzenia codziennego użytku są mniej widoczne. Świetnie w tym celu sprawdzą się płytki w kolorze szarego betonu oraz kamienia z wyrazistym żyłkowaniem. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, szczególnie pod prysznicem, można zamontować płytki o antypoślizgowej powierzchni, np. z delikatną strukturą.
Wanna czy prysznic – odwieczny dylemat

Już na początkowym etapie projektowania wnętrza musimy zdecydować, czy chcemy mieć w łazience wannę czy prysznic. Najmniejsze wanny mają wymiary 100 x 65 cm, jednak trzeba się zastanowić, czy rzeczywiście spełniają swoją funkcję relaksacyjną. Zbyt mała nie pozwoli Ci na długi odpoczynek w ciepłej wodzie z dodatkiem olejku zapachowego, zwyczajnie będzie niewygodna. Jeżeli łazienka jest naprawdę mała, lepiej jest zdecydować się np. na większy prysznic, np. bez brodzika typu walk-in z panelem masującym. W ten sposób fundujemy sobie nieco inny, ale jednak relaks i namiastkę SPA. Projektując wnętrze łazienki, bierzemy pod uwagę oczekiwania, preferencje i nawyki wszystkich domowników. Jeżeli metraż jest większy i możemy sobie pozwolić na wannę, to czy nie zyskamy więcej, jeżeli dopasujemy do niej parawan prysznicowy? Dzięki temu możemy wziąć zarówno długą kąpiel, jak też szybki prysznic. Nie zawsze musimy je ze sobą łączyć, w największych łazienkach starczy miejsca zarówno na pełnowymiarowy prysznic, jak i stylową wannę wolnostojącą.


Meble pojemne i sprytne

Coraz częściej projekt wnętrza łazienki uwzględnia meble wykonywane na wymiar. Zastępują one gotowe szafki pod umywalkę i wysokie półki, które nie zawsze w pełni wykorzystują dostępną przestrzeń. W łazience musimy zadbać zarówno o miejsce do wykonywania codziennych czynności związanych z higieną, jak również przechowywania kosmetyków, środków czystości, ręczników i akcesoriów łazienkowych. W małych pomieszczeniach dążymy do zabudowania jak największej powierzchni ścian. Półki pojawiają się w zabudowie przy podwieszanej muszli WC, a także pod umywalką nadblatową. Często blat zostaje wydłużony i zajmuje całą powierzchnię ściany, dzięki czemu pod nim zyskujemy dodatkową przestrzeń, np. na pralkę. Jeżeli w łazience znajduje się wanna, korzystamy z dostępnych paneli meblowych do zabudowy z półkami i szafkami.
Projektowanie wnętrz funkcjonalnych, a odległości i wymiary

Funkcjonalność projektu wnętrza i w konsekwencji łazienki zależy w znaczącym stopniu od odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia wnętrza. Musimy mieć swobodę korzystania z umywalki, wanny i prysznica, WC oraz pralki. Przed wanną zostawiamy wolną przestrzeń o wymiarach przynajmniej 90 x 70 cm, z kolei przed kabiną prysznicową jest to 80 cm wolnej przestrzeni w przypadku drzwi skrzydłowych. Mniej miejsca potrzebować będziemy przy drzwiach przesuwnych i prysznicu typu walk-in. Na toaletę przeznaczamy powierzchnię o wymiarach co najmniej 110 x 135 cm. Projekt wnętrza łazienki musi uwzględniać również 70 cm wolnej przestrzeni przed umywalką i 40 cm przed pralką.
Aby cieszyć się własnym mieszkaniem, potrzebujemy wnętrz nie tylko zaprzyjaźnionych z najnowszym designem, ale też wygodnych, praktycznych i funkcjonalnych. Komfort korzystania z łazienki jest dzisiaj równie ważny, jak ten, o który tak bardzo zabiegamy w naszej sypialni czy kuchni. Projektowanie wnętrz to przecież również sztuka wyboru.


Comentarios


bottom of page