top of page

Projekt gotowy czy na zamówienie? Ekonomiczne i pragmatyczne dylematy

Przy tworzeniu własnej przestrzeni do życia szukamy często pomocy u ekspertów, którzy nie tylko posiadają wyspecjalizowaną wiedzę z zakresu projektowania wnętrz, ale też potrafią urzeczywistnić i zwizualizować plan powstały dopiero w wyobraźni. Niektórzy w tym zakresie szukają oszczędności, decydując się na gotowy projekt wnętrza, inni z kolei chcą mieć zdecydowanie lepiej dopasowany do struktury domu i specyfiki wnętrza plan i wybierają projekt indywidualny powstający na zamówienie. Im więcej mamy możliwości, tym trudniej jest dokonać wyboru. Czy jest jednak złoty środek i jedno uniwersalne lepsze rozwiązanie?


Gotowe projekty wnętrz szybciej, taniej, ale z dużymi ograniczeniami

O „gotowcach” zawsze mówi się raczej w kontekście wad. Już w latach szkolnych jesteśmy uświadamiani, że nie tylko nie warto z nich korzystać, ale jest to wręcz niewłaściwe i zabronione. A jednak gotowe projekty wnętrz istnieją i cieszą się stosunkowo dużym zainteresowaniem. Zastanawiające może być jednak to, jak stworzyć projekt uniwersalny, który będzie pasował do każdego domu i mieszkania niezależnie od metrażu, rozkładu i specyfiki poszczególnych pomieszczeń. Niestety jest to w pełni niemożliwe, dlatego projekty gotowe są przystosowane do zmian. Z uwzględnieniem konkretnego mieszkania, oczekiwań i potrzeb klientów wprowadza się w nich pewne modyfikacje. Klientowi początkowo przedstawia się kilka koncepcji, które różnią się stylem aranżacji, meblami, kolorystyką i dodatkami. Nie oznacza to jednak, że efekt końcowy

będzie idealnie zgodny z projektem.Trzeba jednak mieć świadomość, że zakres zmian jest ograniczony. Jest to projekt gotowy, który akceptujemy w takiej formie, jakiej został stworzony. Chcąc jednak zaproponować klientowi możliwie jego najlepszą opcję, możemy zrezygnować z niektórych elementów, zmienić ustawienie czy też kolor paneli na podłodze. Każda modyfikacja oznacza dodatkowy koszt. Zaletą gotowego projektu jest jednak ogólna niska cena i szybszy czas realizacji. Projektant nie musi go tworzyć od podstaw.Indywidualne projekty wnętrz, czyli Twoje mieszkanie w swoim najlepszym wydaniu

Jesteśmy różni, każdy z nas jest inny, podobnie jak nasze mieszkania i oczekiwania względem ich wystroju i aranżacji. Nawet najbardziej niezdecydowany klient ma pewną wizję tego, jak powinno wyglądać jego własne M. Indywidualne projekty wnętrz pozwalają na pełną swobodę w tworzeniu przestrzeni, która idealnie wpisuje się w nawyki i tryb życia przyszłych mieszkańców. Każde pomieszczenie jest planowane od podstaw, możemy zmieniać dowolnie jego przeznaczenie, a jeżeli jest taka potrzeba i możliwość to nawet usuwać i dostawiać ściany. Nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni przez gotowe już rozwiązania, dotyczy to zarówno kolorystyki i wykorzystywanych materiałów, jak również wyglądu mebli, dodatków i akcesoriów.


Proces tworzenia zawsze rozpoczyna się od bliskiego poznania osoby, która ma zamieszkać w projektowanym wnętrzu. Jest to ważne, aby dobrze połączyć funkcjonalność i ergonomię mieszkania z estetyką i wizualnymi aspektami. Proces projektowania wnętrz jest wieloetapowy, odbywa się od samego początku we współpracy projektanta z klientem. Prezentowane są rozwiązania, które mogą być zmieniane i modyfikowane tak, aby w efekcie powstał projekt doskonały.Czy projekty indywidualne mają wady? Dla niektórych może być ich nieco wyższy koszt, co jest spowodowane nakładem pracy projektanta. Proces trwa też dłużej, ponieważ projekt powstaje od podstaw. Trzeba się jednak zastanowić, czy rzeczywiście są to niedogodności czy może po prostu efekt ogromnego zaangażowania i staranności z gwarancją perfekcyjnie wykonanej pracy.


Comments


bottom of page