Zazwyczaj we wnętrzach chcemy poczuć ducha przeszłości, powracając do opuszczonych fabryk, loftów na poddaszu kamienicy czy też prowansalskich przytulnych domów. Niektórzy jednak nie oglądają się za siebie, a z odwagą patrzą w przyszłość, szukając w ten sposób inspiracji i pomysłów na stylizacje unikalne i zaskakujące. Wnętrze z przyszłości to futuryzm. Częściowo jego cechy możemy obserwować w stylu nowoczesnym, to skrajny modernizm. Jak urządzić salon w stylu futurystycznym?
Monochromatyczny salon
Wystrój futurystyczny objawia się w znaczącym stopniu bardzo sterylną i monochromatyczną paletą barw. Na pewno dominującą rolę odgrywa w niej biel. W tym kolorze są zarówno ściany i podłogi, jak również meble i dodatki. Czasem możemy mieć wrażenie, że salon jest cały w bieli, niektórych to przytłacza, innym stwarza idealne miejsce do odpoczynku. Jesteśmy przecież bardzo różni.
Biel jest kolorem neutralnym i stanowi najlepszą bazę do stworzenia futurystycznego salonu, ale niejedyną. Jej dużą zaletą jest uniwersalność. Biały kolor świetnie prezentuje się w połączeniu praktycznie z każdą barwą. Idealnie współgra z elegancką czernią, ale i żywą czerwienią i zielenią. Fantastycznie oddaje charakter neonowych barw, które pojawiają się również w futuryzmie. W takim salonie na próżno jest szukać ciepłego brązu i oliwkowej zieleni. Często za to pojawiają się powierzchnie transparentne, połyskujące chromy i aluminium. Obok modernizmu w futuryzmie swoje wpływy zaznacza więc też industrializm, który swoim charakterem podkreśla bardzo często elementy zaawansowanej techniki.
Meble nie z tej planety
Kiedy przyjrzymy się meblom futurystycznym, może nam się wydawać, ze to bardzo kosmiczne rozwiązania. Nierzadko nawiązują do innej galaktyki, ich kształt jest inspirowany przestrzenią kosmiczną. Wystarczy spojrzeć na kultowy już fotel Egg. Jest w kształcie jajka, może być w dowolnym kolorze, ale i w wersji transparentnej. Od środka jest zazwyczaj wyłożony miękką tkaniną dla wygody
siedzenia. Taki fotel występuje w wersji stojącej i wiszącej.
Jednym z przedstawicieli futuryzmu, zajmującym się projektowaniem i tworzeniem mebli, jest Verner Panton. Dzisiaj wielu jest już znane jego krzesło w kształcie litery „S”. Co ciekawe, występuje ono w szerokiej gamie kolorystycznej. Może być po prostu białe lub czarne, ale też czerwone, pomarańczowe i błękitne. Świetnie sprawdzi się więc wszędzie tam, gdzie chcemy wnieść do wnętrza nieco koloru.
Meble futurystyczne cechują się ogólnie geometrycznymi kształtami, jednak przybierają bardzo ciekawe formy, bryły w niebanalny sposób łączą się ze sobą. Cechują się wykończeniem na wysoki połysk, przeszkleniami i podświetleniem LED. Doskonale sprawdzają się skórzane sofy i fotele, a także stolik kawowy ze szklanym blatem i designerską biało-czarną podstawą.
Eksperymentalne oświetlenie i dodatki
Każde wnętrze potrzebuje oświetlenia, które nie pełni już tylko funkcji praktycznej, ale równie ważna jest jego rola dekoracyjna. W salonie futurystycznym pojawia się dodatkowe oświetlenie LED przy meblach, jednak nie jest ono wystarczające dla zapewnienia mieszkańcom dobrych warunków do codziennego funkcjonowania. Potrzebujemy światła głównego, a więc np. wiszącej lampy w wersji XXL w kształcie różnej wielkości okręgów, przypominających nachodzące się na siebie orbity. W futuryzmie bardzo często pojawiają się oprawy inspirowane płynną rtęcią, w kolorze chromu. Obok skórzanej sofy może stanąć metalowa lampa ze szklanym kloszem.
Wnętrze, aby było kompletne, musi w mniejszym lub większych stopniu zostać wypełnione dodatkami i dekoracjami. Pomimo, że futuryzm to minimalizm, to również w takiej przestrzeni znajdzie się dla nich nieco miejsca. Są to zazwyczaj rzeźby wykonane z tworzywa sztucznego. Jeżeli mamy do dyspozycji dużą przestrzeń, warto jest zdecydować się na rzeźby w większym formacie. Na
ścianach pojawiają się abstrakcyjne obrazy, plakaty i fototapety. Świetnie sprawdzą się też poduszki w kolorze miedzianym, chromowanym i neonowym, najlepiej gładkie i z połyskiem. Jeżeli lubimy rośliny, to ustawiamy je w dużych donicach o geometrycznych kształtach – stożkowych lub walcowych.
Futuryzm charakteryzuje się balansem pomiędzy kreatywnością i prostotą. Jest jednocześnie niezwykle prosty i minimalistyczny, a przy tym zaskakujący niebanalnymi rozwiązaniami. Taki salon to na pewno inny wymiar designu, w którym dobrze poczują się fanatycy innowacji, zaawansowanej technologii i miłośnicy skrajnej sterylności.
Comments