top of page

Oświetlenie salonu – dekoracja wnętrza światłem

Zaktualizowano: 14 lis 2022

Starożytni Rzymianie i Grecy oświetlali mroki ciemności oliwnymi lampami. Miseczka z olejem, a potem bardziej zaawansowana konstrukcja towarzyszyła ludzkości do 1953 roku, kiedy jej funkcję przejęła najpierw lampa naftowa, potem lampa elektryczna, aż wreszcie pojawiła się żarówka Thomasa Edisona. Dzisiaj nie zastanawiamy się, czy światło jest nam w domu potrzebne, ale jak dobrze wybrać oświetlenie salonu, sypialni czy kuchni. Szczególnie w strefie dziennej jest ono kluczowym elementem wyposażenia wnętrza ze względu na funkcjonalność i walory estetyczne.


Tradycyjne żyrandole jako centralne źródło światła, lampa podłogowa towarzysząca fotelowi pokrytemu pluszem, taśmy LED dekorujące szafki z połyskującymi frontami…oświetlenie salonu powinno być właściwie zaplanowane. Podziel pomieszczenie na strefy, światło sprawdzi się w tym celu idealnie, zadbaj o światło główne, punktowe, dodatkowe i dekoracyjne. Niech przejmie ono w Twoim wnętrzu funkcję kreatywnego architekta.


Wiszące epicentrum


Oświetlenie salonu to przede wszystkim lampy wiszące i sufitowe. Jako główne źródło światła powinno być dopasowane do wielkości pomieszczenia. W większych salonach najlepszą opcją jest wybór żyrandola z kilkoma regulowanymi punktami świetlnymi. Dzienną strefę w stylu glamour udekoruj żyrandolem kryształowym, tym samym podkreślając jego elegancki blask. Nowoczesne, minimalistyczne aranżacje wymagają powściągliwości w wyborze centralnego oświetlenia. Zgodnie z najnowszymi trendami do geometrycznych form najlepiej pasują proste plafony wykończone metalem lub drewnem. Oświetlenie salonu z materiałowymi abażurami doskonale prezentuje się w klasyce, a metalowe konstrukcje bez opraw, z dekoracyjnym żarówkami dominują we współczesnych loftach i wnętrzach industrialnych.


ŹRÓDŁO:PINTEREST.COMZ kąta blask


ŹRÓDŁO:PINTEREST.COMDo niedawna zajmowały miejsce…w kącie, jak gdyby znały swoją nieco dyskryminowaną pozycję w drugim rzędzie. Oświetlenie salonu w formie podłogowych lamp to dodatkowe, ale niezbędne źródło światła. Zazwyczaj pełni funkcję towarzysza wieczornych przygód z ulubioną książką lub też długich rozmów z przyjaciółmi na miękkiej sofie. Wśród najnowszych trendów swoją obecność wyraźnie zaznaczają lampy wygięte w łuk, nawiązujące do kultowej już lampy Arco, będącej dziełem braci Castiglionich. Z drewnianym wykończeniem mebli idealnie komponuje się lampa stojąca na trójnogu z drewna, z materiałowym abażurem. W loftach przeważają oprawy z betonu, aluminium i szkła.


W romantycznym nastrojuSą dekoratorami klimatycznych wnętrz. Swoim delikatnym blaskiem i ciepłem zmieniają nawet najbardziej monochromatyczne stylizacje w przytulne oazy spokoju. Lampy stołowe to niewielkie źródła światła, które mogą być zarówno ozdobą stołu, jak też parapetu czy też regału bądź wiszącej półki. Przytłumione światło uzyskasz, wybierając lampę z materiałowym abażurem. Metalowe, szklane i drewniane trzony ozdobią wnętrza loftowe i eklektyczne. Oświetlenie salonu w formie lamp stołowych może przybierać bardzo ciekawe formy i kształty, a także być mocnym akcentem kolorystycznym ożywiającym np. białe, sterylne wnętrze.

Klimat sprzyjający wieczornemu relaksowi stworzysz, decydując się na ledowe oświetlenie salonu szafek i podwieszanego sufitu. Wykorzystaj do tego taśmy LED w naturalnym, białym kolorze lub z funkcją zmiany barwy. W ten sposób możesz wyróżnić np. ścianę ze zdjęciami rodzinnymi czy witrynę z bogato zdobioną porcelaną.

Każde wnętrze potrzebuje dużą porcję dobrego światła. Nie zawsze musi być ono intensywne, ważne, aby zapewniało Ci komfort codziennego życia. Nie zapominaj o jego dekoracyjnej funkcji. Potraktuj oświetlenie salonu jako narzędzie pracy do kreowania atmosfery i klimatu, ale też jako niezbędnego towarzysza długich wieczorów.

Comments


bottom of page