Można po prostu je pomalować farbą. Jeżeli jednak zależy nam na nieco bardziej oryginalnym efekcie, warto jest się zastanowić nad tapetą na ścianie. To praktyczna dekoracja, odporna na zabrudzenia i wyróżniająca się dłuższą żywotnością niż farba. Przy pomocy tapety wnętrze optycznie powiększamy, nadajemy mu głębi, ożywiamy je, ale również ukrywamy mankamenty na
ścianie. Tapety mają mniej lub bardziej ozdobny charakter, trzeba więc rozsądnie podejść do tematu, aby nie przytłoczyć tapetą całego wnętrza.
Naturalne materiały na tapecie
Od kilku sezonów wśród największych trendów wnętrzarskich są naturalne materiały, pojawiające się na podłodze, ścianach, meblach, oświetleniu i dekoracjach. Loftowy klimat świetnie akcentuje czerwona i pomarańczowa cegła, industrialny charakter potęguje surowy beton, a w skandynawski nastrój idealnie wpisuje się drewno. Alternatywą dla naturalnych materiałów jest tapeta imitująca drewno, cegłę, beton, a nawet korek i bambus. Jest to tańsze rozwiązanie, ale równie efektowne. Dobrej jakości tapeta w żaden sposób wizualnie nie zdradza swojej formy.
Ceglaną tapetę wykorzystajmy w jadalni, gdzie dodatkowo stanie stół z drewnianym blatem i metalową podstawą, któremu towarzyszyć będzie ciekawa lampa z ozdobnych żarówek zawieszonych na kablach. Betonowa dekoracja sprawdzi się fantastycznie w formie zagłówka łóżka sypialnianego
wykonanego z palet. Drewno na tapecie z kolei to idealne rozwiązanie do salonu, w którym pozostałe ściany utrzymane są w jasnej kolorystyce, pojawia się piękna szara welurowa sofa i ozdobne wiklinowe kosze z zielonymi roślinami.
Trójwymiarowe wnętrze
Jak nadać pomieszczeniu głębi? Jakich patentów użyć, aby je optycznie powiększyć? Co sprawi, że aranżacja będzie bardziej charakterna? Ciekawą opcją jest tapeta 3D, pojawiająca się najczęściej w małych salonach i sypialniach. Odpowiedni wzór, sprawiający wrażenie, że „wchodzi” do mieszkania, sprawia, że pokój wydaje nam się większy, niż jest w rzeczywistości. Miłośników natury zachwycą z pewnością krajobrazy przedstawiające zielony las, usłaną kwiatami łąkę czy też nadmorski krajobraz. Pamiętajmy jednak, że tak wyrazista tapeta powinna pojawić się tylko na jednej ścianie, np. za sofą, łóżkiem w sypialni lub stołem w strefie jadalnianej. W nowoczesnych apartamentach, m.in. urządzonych w stylu nowojorskim lub mocno nowoczesnym swoje miejsce odnajdą tapety prezentujące miejski krajobraz z wysokimi, przeszklonymi budynkami. Fanom minimalizmu i modernizmu polecamy tapety 3D prezentujące sztukę nowoczesną, np. wirujące kule o ciekawej strukturze czy też zawieszone w przestrzeni bryły o nieregularnych kształtach.
Kółka, trójkąty i kwadraty
Geometria odważnie przeniknęła ze szkolnej tablicy do wnętrzarskiego designu. Proste kształty i foremne bryły idealnie wpisują się w nowoczesny minimalizm. Obserwujemy je na wielu płaszczyznach. W geometrycznych kształtach są meble, dodatki i oświetlenie. W stylu skandynawskim i modernistycznym często trójkąty i kwadraty pojawiają się na tkaninach. Znalazły ponadto swoje zastosowanie na tapetach. Ożywiają monochromatyczne, minimalistyczne wnętrza, nadając im głębi i bardziej wyrazistego charakteru. W jasnej kolorystyce dodatkowo powiększają małe pomieszczenia, w ciemnej akcentują elegancką stronę aranżacji. Możemy również zdecydować się na tapetę w kolorowe geometryczne wzory. W ten sposób wyróżnimy np. strefę wypoczynkową z sofą i fotelami lub stworzymy oryginalną alternatywę dla zagłówka w sypialni.
Kwiaty w wielkim i małym formacie
Obecne są już nie tylko w donicach i wazonach, ale również na poduszkach, zasłonach, narzutach, pościeli i…ścianach. Kwiaty kojarzą się nam z romantyzmem, bardzo kobiecym wystrojem i dużą porcją pozytywnej energii. Tymczasem mogą być też uzupełnieniem aranżacji eklektycznych, modernistycznych, a nawet industrialnych. Na tapecie sprawdzą się zarówno w wielkim, jak też małym formacie. Duże czerwone róże na czarnym lub grafitowym tle to opcja dla fanów loftów. Drobna łączka różowo-biała idealnie wpisuje się w romantyczny styl prowansalski. Kolorowe kwiaty w różnych odcieniach będą dopełnieniem salonu vintage. Kwiaty z dodatkiem złota utrzymane w jednolitej kolorystyce zaakcentują szyk glamou
Na ścianach nie musi wiać nudą. Wystarczy postawić na wzorzyste wykończenie zamiast klasycznego jednolitego koloru. Tapety nie tylko uatrakcyjniają aranżację, mają jeszcze jedną zaletę – skutecznie ukrywają mankamenty na ścianie. Wnętrze z tapetą ma duszę i charakter, jest ciekawe, intrygujące i zaskakujące.
Comments