top of page

Na przekór wszystkiemu…czarna kuchnia w 4 interpretacjach

Im sztywniejsze zasady, tym większe pragnienie ich ominięcia. Budzi się w nas duch buntownika, który podpowiada nam, że nie musimy podążać wytyczonymi szlakami designu. Małe pomieszczenie nie musi być w jasnych barwach, a w kuchni wcale nie musi dominować biel. Może więc czarna kuchnia odczaruje dotychczas obowiązujące schematy, udowadniając, że ciemne kolory to dobry wybór nie tylko dla dużych wnętrz, a aranżując kuchenną przestrzeń niekoniecznie musimy iść w biel, drewno, beż i szarość.


Wnętrze skąpane w czerni, ale z kontrastowym dodatkiem

Total look od dłuższego czasu jest trendem, pojawiającym się w każdym kolejnym sezonie, tylko w innym wydaniu. Była już sterylna i chłodna biel, ciepłe beże, a teraz jest nawet emanujący pozytywną energią Classic Blue. Czerń wypełniająca po brzegi, szczególnie małe pomieszczenia, nie jest najlepszym pomysłem. Jednak kiedy już dodamy nawet mały drobiazg z kontrastowym kolorze, czarna kuchnia nabierze lekkości. Ciepłem powieje w kuchni, kiedy pojawi się w niej drewno, np. na podłodze i ścianie pomiędzy blatem i wiszącymi szafkami. Elegancję i szyk podkreślimy złotymi uchwytami przy szafkach i ozdobnym złotym okapem. Czarna kuchnia ma też swoich zwolenników wśród pastelowych barw. Nabiera rumieńców, kiedy na ścianie i w dodatkach pojawia się pudrowy róż i promienieje na sygnał miętowej zieleni.


Czarna kuchnia w lekkiej formie

Ogromną popularnością cieszą się całościowe zabudowy kuchenne. Rzadziej, niż kiedyś, decydujemy się na otwarte półki i witryny. Czarna kuchnia wymaga jednak pozbawienia jej ciężkości, która może po pewnym czasie przytłaczać. Wystarczy niewiele, aby nabrała bardziej filigranowej formy. W takim wnętrzu doskonale sprawdzają się otwarte półki, na których ustawimy puszki w kontrastowym kolorze, książki kulinarne i słoiki z sypkimi produktami spożywczymi. Przeszklenia posłużą nam do prezentacji nowoczesnej zastawy lub kolekcji szlachetnych mocniejszych trunków. Przy szafkach mogą pojawić się nóżki, a oprawy oświetleniowe niech będą widoczne i nabiorą zaokrąglonych kształtów.

Trójkąty i kwadraty…geometryczne akcenty na ścianie

Czarna kuchnia z gładkimi, jednolitymi frontami tworzy płaską wizualnie stylizacje. Brakuje jej dynamicznego akcentu, który tchnąłby w nią pozytywną energię. Aby się zadziało, postaw na geometryczne wzory. Heksagonalne płytki ułożone na ścianie pomiędzy blatem i wiszącymi szafkami sprawią, że kuchnia nabierze innego formatu, będzie zdecydowanie bardziej trójwymiarowa. Heksagony możemy wybrać w jednej tonacji, decydują się na kilka odcieni, np. zieleni lub szarości. Ciekawy efekt uzyskamy, łącząc ze sobą kontrastowe barwy, możemy wykorzystać nawet czerń, przełamując ją żółtym lub zielonym kolorem. Podobnie jak heksagony na ścianie zachowują się trójkąty i romby, czyli inne figury geometryczne, dzięki którym być może polubimy matematykę.


Czarno-biała elegancja

Czarna kuchnia intryguje, zachwyca, uwodzi swoim buntowniczym charakterem, jednak sentyment do bieli czasem pozostaje. Trudno się z nią rozstać, kiedy od wielu sezonów pojawia się w większości projektów kuchni. Niekoniecznie trzeba z niej rezygnować. Biel z czernią to bardzo dobrzy przyjaciele, nie jest przecież tajemnicą, że przeciwieństwa się przyciągają. Czarna kuchnia rozjaśnieje w momencie pojawienia się bieli na ścianach, a może nawet też podłodze. Gładkie, klasyczne białe płytki z połyskiem ustępują miejsca szlachetnym marmurom. Zamiast ukrywać w szafkach akcesoria kuchenne, udekoruj nimi blat, decydując się na ich białe warianty. Armatura kuchenna nie musi być koniecznie chromowana, wyróżnisz ją bardziej, wybierając model biały.

Czarna kuchnia może być przytulna, ciepła, klimatyczna i przede wszystkim nieprzytłaczająca swoim dominującym charakterem. Odpowiednio dopasowane towarzystwo „przeciągnie” ją na dobrą stronę mocy.


Commentaires


bottom of page