top of page

Modelowa nowoczesność. Form follow function

Sztuką nie jest odwzorować w aranżacji wszystkie cechy konkretnego stylu, a dopasować je do indywidualnych upodobań mieszkańców, zaadaptować je we wnętrzu tak, aby realizowały wszystkie założenia projektowe. To aranżacja będąca modelowym przykładem stylu nowoczesnego, w którym forma podąża za funkcją, na piedestał wyniesiona zostaje funkcjonalność, ale design…nie pozostaje w cieniu – nadaje wygodzie i porządkowi aranżacyjnemu kolor, wzór i teksturę.


Łazienka w kwadraty zrobiona na szaro

W tym wnętrzu nie dzieje się dużo, jest spokojnie, harmonijnie i maksymalnie prosto. To odzwierciedlenie wszystkich charakterystycznych cech stylu nowoczesnego – minimalizmu, prostoty i zachowawczości. Dominują szarość i biel, każdy z tych kolorów w tych obszarach, w których odnajduje się najlepiej. Teksturowane płytki w szarym kolorze pojawiają się na podłodze i ścianach, tworząc fundament dla całej aranżacji. Wyraźna faktura nadaje wnętrzu trójwymiarowości, staje się ono dzięki niej bardziej dynamiczne. Szarość uzupełnia biel, która przełamuje monochromatyczny charakter powierzchni.Niezwykle wyraźnym motywem w łazience jest geometria, szczególnie kwadraty i prostokąty. Umywalki są w kwadratowym kształcie, o idealnie prostych liniach. Podobne kształty widoczne są przy wannie i misie WC. Nawet przycisk spłuczki nawiązuje do tej formy. Proste linie zaznaczają swoją obecność też na lustrze i w sposobie łączenia bieli i szarości na ścianach, gdzie pojawiają się bardzo wyraźne granice pomiędzy tymi dwoma kolorami. Całość tworzy spójną, idealnie zgraną i perfekcyjnie komponującą się ze sobą całość.W sypialni zabawa fakturami, kolorami i materiałami

Zupełnie inną odsłonę stylu nowoczesnego możemy podziwiać w sypialni, gdzie dzieje się znacznie więcej, a forma nieco bardziej równoważy się z designem. Biel pozostaje niezmienna, jest obecna na ścianach, gdzie uzupełniona została o piękny szary odcień niebieskiego. Łóżko zostało w efektowny sposób wyeksponowane, ma wysoki zagłówek wykonany z miękkich, welurowych paneli, który otaczają dwie fototapety o nieoczywistym, florystycznym, fantazyjnym motywie, oprawione w cienkie ramy. Szafy zostały wbudowane w ścianę, fronty częściowo są białe, a pozostałe w postaci luster. Ozdobione zostały dużymi złotymi uchwytami o prostym, wydłużonym kształcie.
Efekt przytulnego wnętrza udało się osiągnąć dzięki drewnianej podłodze. Nie jest ona typowo oczywistym elementem takiej stylizacji, właśnie dlatego odczarowuje nieco styl nowoczesny kojarzony przez niektórych z przesadzoną sterylnością i powściągliwością. Tym razem nowoczesność złagodniała.Salon z kuchnią, jak woda i ogień

Styl nowoczesny z założenia ma być prosty, co jednak nie ujmuje jego oryginalności. Kluczowe jest, aby umiejętnie zestawić ze sobą stonowane i uniwersalne kolory i materiały tak, aby razem tworzyły ze sobą unikalną stylizację. W salonie wciąż mamy kontynuację bieli, która jest wspólnym mianownikiem dla wszystkich pomieszczeń. Uzupełnia ją subtelny akcent różu i fioletu na fototapecie znajdującej się na fragmencie ściany. Strefa wypoczynkowa ogranicza się tak naprawdę do dużego narożnika w beżowym kolorze, któremu dyskretnie akompaniuje okrągły czarny stolik. Strefa multimedialna została sprytnie ukryta, a telewizor wkomponowany w białą zabudowę.
Jasny salon to zupełne przeciwieństwo ciemnej kuchni, która od strefy dziennej została oddzielona czarnym, prostokątnym stołem z blatem o lustrzanej powierzchni. Ściany w kuchni w większości są pokryte wielkoformatowymi płytkami w kolorze ciemnego granitu. Zabudowa jest szaro-czarna, a blat czarny z tak samo lustrzaną powierzchnią, jak blat stołu jadalnianego.
Ciekawymi elementami, które w nieoczywisty sposób łączą salon, jadalnię i kuchnię, są dwie ściany – przy kuchni i jadalni – pokryte płytkami w kolorze białego marmuru. W ten sposób udało się kontrastowe strefy spiąć w jedność.Przedpokój esencją całej aranżacji

Jest jednocześnie zapowiedzią i podsumowaniem aranżacji całego mieszkania. Łączy elementy pojawiające się we wszystkich pomieszczeniach. Jest to dowodem na to, że pasują one do siebie idealnie, zostały tak zestawione, aby w każdej konfiguracji ze sobą pięknie współgrały. Podłoga jest w kolorze szarym z wyraźną teksturą, ściany są częściowo pokryte białą farbą, a pozostałe jasnym marmurem. Jest też szafa z lustrzanymi frontami i drewniane drzwi wejściowe. Styl nowoczesny budują przede wszystkim takie kolory, materiały i wzory, które konsekwentnie ze sobą łączone będą do siebie perfekcyjnie pasować. Porządkują one aranżację, nadają jej spójności i harmonii, jednocześnie sprawiają, że wyposażenie odzwierciedlające jego przeznaczenie jest też efektowne pod względem wizualnym.
Prostota nie musi oznaczać nudy i sztampowego efektu. Nowoczesność ma bardzo dużo do zaoferowania. Można eksperymentować z formami, kształtami, fakturami, ale i kolorami. Ograniczenia należy potraktować jako wyzwanie do szukania nowych, nietypowych rozwiązań z wykorzystaniem tych założeń, bez których po prostu dany styl nie może istnieć.


Comments


bottom of page