Klasyka w ekskluzywnym tonie. Zbalansowany luksus.

Aktualizacja: mar 18

We współczesnych wnętrzach malują się różnorodne obrazy. Czasem są muśnięte ręką minimalisty zakochanego w epoce modernizmu, a innym razem konserwatysty, który toczy wewnętrzna walkę ze swoim pociągiem do bizantyjskiego luksusu. Tym razem na powierzchni 130 m2 zrealizowaliśmy projekt, w którym pierwszoplanową rolę odgrywa zbalansowany luksus. Jest mnóstwo klasycznych rozwiązań, ale o ponadprzeciętnie szlachetnym charakterze. Przytulny klimat łączy się z wyniosłą elegancją, a chłodny kamień z ciepłem drewna. W takim wnętrzu można się rozkoszować niebagatelnym komfortem.Różnorodność materiałów i struktur

Wnętrze bazuje na pluralizmie. Jest w nim szeroka paleta materiałów, które tworzą zróżnicowane powierzchnie i jednocześnie wzajemnie się uzupełniają. W kuchni drewno na frontach szafek łączy się perfekcyjnie z czarnym kamieniem na blacie. W salonie zdecydowanie dominuje kamień pod wieloma postaciami. Jest ciepły piaskowiec, ale i ciemny marmur. Całość dopełnia surowy beton na podłodze obecny w strefie kuchni i salonu. Drewno przenika wyraźnie do sypialni, w której pojawia się na podłodze w postaci klasycznych, ułożonych równolegle klepek i na ścianie, gdzie pięknie prezentują się dekoracyjne drewniane płytki o niebanalnym wzorze. Nieco surowe powierzchnie zostały otulone miękkimi materiałami. Zdecydowaliśmy się na tapicerowane meble, zapraszając do środka elegancką, ale i ponadczasową klasykę. Jest duży, szary narożnik o bardzo prostym, geometrycznym kształcie. Przy stole stanęły aksamitne krzesła o subtelnych zaokrągleniach. W sypialni jest zagłówek z miękkich, dużych poduch oraz lniana narzuta i bawełniane poduszki. Można więc wnętrze poznawać zmysłami wzroku i dotyku jednocześnie.
„Rzeźbione” powierzchnie

Gładkie powierzchnie uzupełniają bardziej dekoracyjne, przypominające rzeźbione dzieła sztuki. Postąpiono z nimi jednak bardzo ostrożnie, jest ich stosunkowo niewiele, ale trudno jest ich nie dostrzec, rozglądając się po otoczeniu. Do wykończenia sufitów wykorzystaliśmy sztukaterię obecną we wnętrzach barokowych i renesansowych. Jest ona jednak bardziej stonowana i charakterem dostosowana do współczesnego designu. Żłobienia są proste, tworzące czasem ramy dla obrazów obecnych na suficie, akcentując tym samym ich obecność i zwracając na nie większą uwagę.

Gładkie powierzchnie mebli reprezentują nowoczesną elegancję, a klasyczną frezowane drzwi w stylu Hamptons. Charakteryzują się prostym ułożeniem ramek oraz szerokimi ościeżnicami, to elementy potęgujące efekt ultra luksusowej klasyki.
Niczym niezakłócona stonowana kolorystyka

Wnętrze maluje się w neutralnych, stonowanych barwach. Na próżno jest szukać mocnych akcentów kolorystycznych, które swoją wyrazistością koncentrowałyby uwagę i wzrok. Zdecydowaliśmy się na różnorodność materiałów, struktur i powierzchni, stawiając tym samym na ponadczasowość palety barw. Ściany emanują sterylną bielą, czasem przełamaną piaskowym kolorem kamienia i naturalnym rysunkiem drewna. W łazience z kolei biel zestawiliśmy z szarością. Meble w sypialni i łazience są białe, w salonie dostrzegamy szarą szafkę RTV i drewniany regał na książki, w kuchni również drewno pokryło fronty zabudowy. Poruszając się w stonowanej palecie barw, wybraliśmy jeszcze skórzany czarny fotel oraz w tym samym szlachetnym kolorze ozdobny okap i blat kuchenny. Pozwoliliśmy sobie na jedno drobne szaleństwo – bordowe, aksamitne krzesło ze złotymi, cienkimi nóżkami przy toaletce.Nietypowe dodatki

Czym byłoby wnętrze bez dodatków? Zapewne dziełem w niepełnym wymiarze, nieskończonym tworem porzuconym przez artystę. W dodatkach dostrzec można zbalansowany eklektyzm. Jest potężny, mosiężny zegar w bizantyjskim stylu, do którego pasują idealnie rzeźby w podobnym kolorze. Jednocześnie we wnętrzu odnajdujemy buddyjskie figury w białym i szarym kolorze, a nawet zielone rośliny w donicach, które może nieco skrępowane ukrywają się w łazience, sypialni i za narożnikiem w salonie. Wzrok przyciąga walizka nawiązująca nieco do kolonialnego stylu, będąca podstawą dla kompozycji z suszonych kwiatów i traw.

Z kamienia, betonu, drewna i tkanin, stonowanej palety barw, rzeźbionych i gładkich powierzchni, metalowych i kamiennych dodatków w stylu bizantyjskim i buddyjskim oraz suszonych florystycznych dekoracji i zielonych kwiatów w donicach powstał ultra luksusowy klasyczny eklektyzm pełen wykwintnej elegancji.