Kiedy marzą Ci się dalekie podróże… Projekt wnętrza w stylu kolonialnym

Zaktualizowano: 23 paź 2020


Wyruszamy śladami Krzysztofa Kolumba, odkrywamy kolejne kraje i kontynenty, zabierając ze sobą pamiątki, które mają nam przypominać inspirującą podróż po odległych zakątkach świata. W naszych mieszkaniach pojawiają się ciężkie, drewniane meble, tkaniny o botanicznych motywach, dekoracje wykończone złotem i kolorowymi etnicznymi wzorami, a także mnóstwo roślin, których na próżno jest szukać w naszych europejskich lasach, na łąkach i rozległych zielonych terenach. Styl kolonialny tworzą podróże, to właśnie one są największą inspiracją do aranżacji wnętrz, które przepełnione są egzotycznym klimatem.


Masywne meble najmocniejszymi akcentami

Najłatwiej styl kolonialny rozpoznać po rzeźbionych, masywnych meblach wykonanych z naturalnego, często egzotycznego drewna. Pojawiają się w każdym pomieszczeniu. W salonie staje duża witryna z przeszkleniami na giętych nóżkach i komoda z szufladami, które otwieramy przy pomocy złotych ozdobnych uchwytów. Kuchnia udekorowana jest frezami oraz ciemnym drewnem, a w sypialni nie może zabraknąć dużej szafy z otwieranymi tradycyjnie drzwiami, z płaskorzeźbami i najlepiej z zamknięciem na złoty kluczyk. Po środku staje duże łóżko z wysokimi kolumnami, a przy nim drewniana skrzynia na pościel. Wiekowe meble kolonialne, które były świadkami historii, wykonane zostały na wzór stylu wiktoriańskiego, przez co można się w nich doszukać wielu podobieństw.

Związek wnętrza z naturą w…materiałach

Styl kolonialny uwielbia naturę i we wnętrzach musi być ona bardzo widoczna. Najlepiej ukazać ją w formie materiałów, z których wykonane są nie tylko drewniane meble czy podłoga, którą pokrywają deski z naturalnego drewna. Niech towarzyszą im tkaniny, jak jedwab, bawełna i len. Mogą pojawić się np. na dekoracyjnych poduszkach, w oknach jako zasłony czy też w koszach w postaci koców, których w domu nigdy za wiele. Obok masywnych drewnianych mebli niech staną lżejsze, subtelniejsze i delikatniejsze, czyli meble bambusowe lub rattanowe. W ten sposób zaaranżujesz klimatyczny kącik do odpoczynku, gdzie wybornie smakuje popołudniowa kawa i herbata. Sofa może być z naturalnej skóry i z drewnianym wykończeniem, ale równie dobrze do stylu kolonialnego pasować będzie narożnik pokryty zamszem lub aksamitem.