top of page

Kiedy marzą Ci się dalekie podróże… Projekt wnętrza w stylu kolonialnym

Zaktualizowano: 23 paź 2020


Wyruszamy śladami Krzysztofa Kolumba, odkrywamy kolejne kraje i kontynenty, zabierając ze sobą pamiątki, które mają nam przypominać inspirującą podróż po odległych zakątkach świata. W naszych mieszkaniach pojawiają się ciężkie, drewniane meble, tkaniny o botanicznych motywach, dekoracje wykończone złotem i kolorowymi etnicznymi wzorami, a także mnóstwo roślin, których na próżno jest szukać w naszych europejskich lasach, na łąkach i rozległych zielonych terenach. Styl kolonialny tworzą podróże, to właśnie one są największą inspiracją do aranżacji wnętrz, które przepełnione są egzotycznym klimatem.


Masywne meble najmocniejszymi akcentami

Najłatwiej styl kolonialny rozpoznać po rzeźbionych, masywnych meblach wykonanych z naturalnego, często egzotycznego drewna. Pojawiają się w każdym pomieszczeniu. W salonie staje duża witryna z przeszkleniami na giętych nóżkach i komoda z szufladami, które otwieramy przy pomocy złotych ozdobnych uchwytów. Kuchnia udekorowana jest frezami oraz ciemnym drewnem, a w sypialni nie może zabraknąć dużej szafy z otwieranymi tradycyjnie drzwiami, z płaskorzeźbami i najlepiej z zamknięciem na złoty kluczyk. Po środku staje duże łóżko z wysokimi kolumnami, a przy nim drewniana skrzynia na pościel. Wiekowe meble kolonialne, które były świadkami historii, wykonane zostały na wzór stylu wiktoriańskiego, przez co można się w nich doszukać wielu podobieństw.

Związek wnętrza z naturą w…materiałach

Styl kolonialny uwielbia naturę i we wnętrzach musi być ona bardzo widoczna. Najlepiej ukazać ją w formie materiałów, z których wykonane są nie tylko drewniane meble czy podłoga, którą pokrywają deski z naturalnego drewna. Niech towarzyszą im tkaniny, jak jedwab, bawełna i len. Mogą pojawić się np. na dekoracyjnych poduszkach, w oknach jako zasłony czy też w koszach w postaci koców, których w domu nigdy za wiele. Obok masywnych drewnianych mebli niech staną lżejsze, subtelniejsze i delikatniejsze, czyli meble bambusowe lub rattanowe. W ten sposób zaaranżujesz klimatyczny kącik do odpoczynku, gdzie wybornie smakuje popołudniowa kawa i herbata. Sofa może być z naturalnej skóry i z drewnianym wykończeniem, ale równie dobrze do stylu kolonialnego pasować będzie narożnik pokryty zamszem lub aksamitem.
Barwy ziemi i egzotycznej natury

Kolonialne wnętrze bazuje na kolorach, które występuje naturalnie w naszym środowisku. Przede wszystkim są to barwy kultury dalekowschodniej i afrykańskiej, a więc czasem nieco bardziej wyraziste, niż nam bliżej znane. Obok beżu, koloru kości słoniowej, szerokiej palety brązów i głębokiej czerni są również zieleń w wielu odcieniach, czerwień mniej i bardziej intensywna, a także pomarańcz i kolor żółty. Zazwyczaj te mocniejsze akcenty kolorystyczne pojawiają się na dodatkach, są uzupełnieniem tych, które tworzą stonowane tło.

Inspirująca podróż po dodatkach i dekoracjach

Dekoracje kolonialne przywozimy z różnych krajów świata. Kultura Dalekiego Wschodu i Afryki jest bardzo zróżnicowana. Ponadto w stylu kolonialnym pojawiają się wpływy kontynentu amerykańskiego, a dokładniej kultury Indian. Dlatego też wśród dekoracji, które zaakcentują podróżniczy klimat wnętrza, mogą pojawić się m.in. chińska porcelana i papierowe lampiony, kominki do aromaterapii prosto z Tybetu, afrykańskie, wielobarwne maski, perskie dywany, które równie dobrze jak na podłodze prezentują się na ścianie czy też szamańskie totemy i łapacze snów. Skoncentruj się jednak na jednym regionie, aby z klimatycznego kolonialnego wnętrza nie powstał stylizacyjny bałagan.

Jak podobała Ci się podróż po dalekich zakątkach świata? Czy chciałbyś takie wycieczki odbywać codziennie, zasypiając w swojej sypialni, odpoczywając na sofie w salonie i gotując we własnej kuchni?


Comentarios


bottom of page