top of page

Jaka jest nasza przyszłość? Współpraca z architektem wnętrz inna niż wcześniej

Branża aranżacji wnętrz i architektury dynamicznie się rozwija, a oczekiwania klientów z każdym kolejnym rokiem są coraz większe. W odpowiedzi na takie zmiany firmy projektowe zostały zmuszone do optymalizacji swoich ofert z uwzględnieniem zaawansowanych technologii. Ostatnie miesiące udowodniły nam, że można efektywnie pracować zdalnie, rozmawiać z klientem bez bezpośredniego spotkania i zaprezentować mu projekt w wirtualnej formie. Zapewne na tym jeszcze nie koniec…z architektem wnętrz współpracuje się teraz inaczej.



Współpraca z projektantem wnętrz na odległość


Projektant wnętrz z Wrocławia przygotowuje projekt dla klienta z Gdańska i to z dużym powodzeniem…dzisiaj taka sytuacja nie jest już dla nikogo zaskoczeniem. Kluczowa jest jednak efektywność kontaktu i dopasowanie do klientów kanału komunikacji. Architekci wnętrz korzystają z telefonów komórkowych, jednak z ich wykorzystaniem można przeprowadzić jedynie rozmowę głosową. Dzisiaj jednak wiemy, że wirtualnie możemy spotkać się nawet przy kawie. Jest to możliwe dzięki komunikatorom i kamerom internetowym. Wystarczy połączyć się z drugą osobą, aby ją usłyszeć i zobaczyć.

Ponadto są narzędzia, przy pomocy których możemy przeprowadzić szkolenie, webinar i konferencję. To oznacza także, że z ich wykorzystaniem możliwa jest prezentacja projektu. Nie ma więc potrzeby umawiania spotkania w wyznaczonym miejscu, co w przypadku dużej odległości jest trudne, a czasem nawet niemożliwe. Projektanci wnętrz coraz częściej więc korzystają z dostępnych rozwiązań komunikacji przez Internet. W ten sposób są w stanie nawet wykonać projekt od etapu poznania potrzeb i oczekiwań klienta do wdrożenia ostatecznej wersji.



Psychologia wnętrz


Czy wiesz, że otoczenie ma ogromny wpływ na nasze emocje, samopoczucie i charakter? Projektanci wnętrz są coraz bardziej świadomi swojej roli w kształtowaniu osobowości klientów i tworzeniu środowiska, od których zależą ich emocje.


Właśnie dlatego etap poznania klienta, jego charakteru, nawyków, osobowości, temperamentu i wrażliwości jest tak ważny dla powodzenia projektu. Projektant wnętrz na podstawie zebranych informacji tworzy kompletny obraz swojego klienta, a także mapę jego wnętrza. Dzięki temu wie, jakie kolory będą dla niego odpowiednie, czy lepiej czuje się w minimalistycznej czy może bardziej urozmaiconej dodatkami stylizacji. Projektant wnętrz nie stawia już tylko na funkcjonalność, ale również na dobre samopoczucie mieszkańców. To dla niego duże wyzwanie, ponieważ często musi zmierzyć się z problemem zbyt małego pomieszczenia, wąskiego pokoju lub dużej ilości skosów.



Dostęp do projektu i czynny udział klienta


Dzisiaj, i w przyszłości również, proces projektowania wnętrza odbywa się przy aktywnym udziale klienta. Na każdym etapie powstawania projektu ma on do niego dostęp i tym samym wpływ na ewentualne zmiany. Zazwyczaj projektant wnętrz informuje swojego klienta, ile poprawek jest wliczonych w cenę i na których etapach można je wprowadzić. Jeżeli nie otrzymasz takiej informacji, koniecznie zapytaj, jaki możesz mieć wkład w ostateczny projekt wnętrza swojego mieszkania. Architekci wnętrz angażują swoich klientów w proces projektowy, wierząc, że dzięki temu będą w stanie zaproponować najlepsze dla nich rozwiązania i jednocześnie przekonać ich do swoich propozycji. Jeszcze kilka lat temu odbywało się to zupełnie inaczej. Zazwyczaj usługa projektowania przewidywała spotkanie początkowe, ewentualnie jedno z prezentacją wstępnego projektu i ostatnie już z wersją projektu do wdrożenia. Te czasy mamy już na szczęście za sobą.



Projektowanie wnętrz 4D


Kto powiedział, że wirtualna rzeczywistość to technologia wykorzystywana jedynie w obszarze rozrywki? Coraz częściej VR jest spotykana w innych dziedzinach naszego życia. Znalazła swoje zastosowanie także w projektowaniu wnętrz. Wcześniej projekty powstawały na kartkach papieru. Potem pojawiły się pierwsze proste programy do projektowania, a z każdym kolejnym rokiem ukazywały się coraz bardziej udoskonalone, prezentujące bardziej realistyczny obraz.

Dzisiaj niektóre biura projektowe oferują także projektowanie wnętrz VR. Oznacza to, że przy pomocy okularów wirtualnej rzeczywistości możesz „wejść” do swojego nowego mieszkania i tym samym przekonać się, jak będzie ono ostatecznie wyglądało. Towarzyszy temu wiele emocji. Ponadto w ten sposób znacznie łatwiej jest przekonać się, czy sofa stoi w dobrej odległości od stołu z krzesłami, a fuksja na ścianie w sypialni naprawdę nam odpowiada. Trzeba jeszcze pamiętać, że wiele osób nie ma dobrze rozwiniętej wyobraźni przestrzennej. Nie są oni w stanie na podstawie płaskiego obrazu wyobrazić sobie, jak właściwie będzie wyglądało wnętrze. Wirtualna rzeczywistość znacznie im to ułatwia.

Zaawansowana technologia już zmieniła sposób, w jaki powstają dzisiaj projekty wnętrz. Współpraca w wielu przypadkach jest zdalna, klient jest aktywnym uczestnikiem procesu projektowego, projektant częściowo staje się psychologiem, a projekt prezentowany jest w wersji 4D. Przyszłość branży może więc fascynować, kiedy przeanalizujemy, jak szybko projekt na kartce papieru stał się projektem wirtualnej rzeczywistości.



Comments


bottom of page