top of page

Inwestycja we własne mieszkanie. Ile zapłacisz za projekt wnętrza?

Mieszkanie kupione, umowa z deweloperem i bankiem podpisana, masz już nawet klucze do swojego własnego M. Jest też inny scenariusz, Twoje mieszkanie potrzebuje zmiany, nie było odświeżane i zmieniane przez długie lata, ale brak Ci na niego pomysłu. W obu tych przypadkach pomocną dłoń wyciąga projektant wnętrz, zajmujący się zarówno projektami mieszkań w stanie deweloperskim, jak też już gotowych, kwalifikujących się do remontu. Coraz więcej osób decyduje się na jego usługi, co wynika z chęci posiadania mieszkania funkcjonalnego, urządzonego zgodnie z zasadami ergonomii, ale też o wystroju adekwatnym do aktualnych trendów. Jaka jest cena projektu wnętrza i od czego ona właściwie zależy?

Projekt koncepcyjny, projekt wnętrza, dodatkowe usługi

Cena projektu wnętrza zależy w znaczącym stopniu od zakresu usług oraz od wybranego wariantu spośród dostępnych w tym konkretnym biurze projektowym. Ogólny schemat współpracy możemy podzielić na trzy etapy, z których każdy podlega swojej cenie. Pierwszy z nich to projekt koncepcyjny, z którego nie warto rezygnować. Wielu projektantów ma go w gotowym już pakiecie i nie wykonuje usługi bez projektu koncepcyjnego. Jak sama nazwa wskazuje, jest to pewnego rodzaju koncepcja, zbiór rysunków poszczególnych mebli i elementów wyposażenia wnętrza, pomysłów i możliwości wykończenia ścian i podłóg, a także planów rozmieszczenia pomieszczeń i ustawienia mebli w różnych konfiguracjach. Jest więc to wizualizacja wstępnych pomysłów. Projekt koncepcyjny jest tańszy od projektu wnętrza właściwego.

Projekt wnętrza obejmuje znacznie więcej szczegółów, a także wszelką niezbędną dokumentację. Nakład prac jest większy, na tym etapie kreatywność projektanta jest wykorzystywana w całym jego zakresie. Powstają wizualizacje, projekty graficzne, wprowadzane są zmiany zgodnie ze wskazówkami klienta, ustalane są konkretne kolory, meble i dekoracje. Projekt wnętrza zawiera ponadto listę wszystkich materiałów, jakie należy wykorzystać w mieszkaniu, czyli wytyczne dla wykonawców. Taki projekt kosztować nas będzie nawet kilkakrotnie więcej niż projekt koncepcyjny.

Projektant wnętrz może też podjąć się nadzoru prac, a więc współpracy z wykonawcami. To on odpowiada za postępy w pracy, jak również kontroluje przebieg wszystkich etapów. Jest to związane z dodatkowymi kosztami, jednak często przekłada się na oszczędności ze względu na brak konieczności wprowadzania poprawek.

Cena projektu wnętrza uzależniona od metrażu mieszkania

Drugim czynnikiem wpływającym na ostateczną cenę projektu wnętrza jest metraż mieszkania lub domu. To właśnie na tej podstawie projektant wnętrz może Ci przedstawić konkretne koszty, jakie będziesz musiał ponieść z tytułu współpracy. Im większy metraż mieszkania, tym cena projektu wnętrza wyższa. Cena podawana jest praktycznie zawsze za 1 m2 mieszkania, czyli np. projekt koncepcyjny będzie nas kosztował 100 zł/m2, z kolei kompleksowy projekt wnętrza 200 zł/m2. Cennik oczywiście projektant ustala indywidualnie, dlatego ceny rynkowe są dzisiaj bardzo zróżnicowane. Wpływ na to mają m.in. wykorzystywane technologie w procesie projektowania wnętrz. Są pracownie, w których wciąż projekt ma postać rysunku lub wizualizacji 2D, a są też takie, gdzie możemy skorzystać z projektu VR, a więc wirtualnej rzeczywistości.

Skąd jeszcze te różnice w cenach?

Na pewno analizując cenę projektu wnętrza, musimy uwzględnić doświadczenie, wykształcenie oraz techniki pracy projektanta wnętrz. Ponadto inaczej wyceniane są pojedyncze pomieszczenia, a w inny sposób całe mieszkania. Nie bez znaczenia jest również, czy ma być to projekt dla domu czy mieszkania, czy jest ono w stanie deweloperskim czy też zostały w nim już przeprowadzone niektóre prace wykończeniowe. Na cenę wpływ ma również ewentualny projekt nowoczesnej instalacji, rekuperacji czy inteligentnego domu. Dlatego każdy projekt wnętrza jest wyceniany indywidualnie, oczywiście z uwzględnieniem ogólnego cennika, który obowiązuje w konkretnej pracowni projektowej.

Porównując oferty projektów wnętrz, nie koncentrujmy się tylko na cenach, ale też na zakresie, jaki obejmują. Niższa nie musi oznaczać większej opłacalności. Ponadto zapewne nie bez znaczenia jest dla Ciebie, jak zostanie Ci zaprezentowany projekt i czy taka jego wersja pomoże Ci sobie wyobrazić, jak będzie ostatecznie wyglądało Twoje mieszkanie.


Comments


bottom of page