top of page

Fantazje w stylu boho. Feeria barw, wzorów i dodatków

Zaktualizowano: 21 lis 2022

Klasyka to bezpieczne podejście do tematu aranżacji wnętrz, zawsze się sprawdza i trudno w niej o modową wpadkę. Nowoczesność powiewa przeszywającym chłodem, cechuje się oszczędnością dodatków, minimalizmem i jednocześnie blaskiem i awangardą, łatwo zrobić o jeden krok za dużo. To może daj się ponieść fantazji, sięgnij do najgłębszych pokładów swojej kreatywność, zaskocz samego siebie i pożegnaj strach przed mocnymi i wyrazistymi barwami. Wnętrze w stylu boho to urocza przestrzeń, bazująca na wyważonym eklektyzmie, nonszalancji i wolności.


Jedyna zasada to…brak zasadStyl boho nie uznaje żadnych schematów. Jest jak wolna dusza, która podąża własną ścieżką, lekceważąc głosy napływające do niej z otoczenia. We wnętrzach boho musi być kolorowo, w nich wciąż coś się dzieje. Z obrazu nad fioletową sofą, okrytą lnianym pledem, zerka Charlie Chaplin tym razem w żółtym kapeluszu. Na ścianie w korytarzu czarno-białą szachownicę pokryły różowe pasy, które niczym rozlana farba efektownie ubrudziły pozornie idealną powierzchnię. A w sypialni? Na drewnianym, już nieco zużytym stoliku stoi lampa z abażurem patchwork, podczas gdy przy oknie można odpocząć na białym hamaku, wspartym na bambusowym stelażu. We wnętrzach boho nie można się nudzić. Przepych, ale wyważony, niespotykane połączenia barw i wzorów, ale układające się w jeden, spójny obraz – styl boho miksuje nieprzewidywalną awangardę z ponadczasową klasyką i nowoczesną manierą.


Hippisowskie koloryStyl boho poznasz przede wszystkim po kolorach. We wnętrzach kolory krzyczą, mają zawsze pierwsze i ostatnie słowo. Muszą być mocno nasycone i bardzo wyraziste. To nie miejsce na powściągliwość, a na orientalną paletę barw, z której możemy wybrać m.in. rubinową czerwień, szafirowy granat czy też żółty szafran. Intensywne barwy tonujemy nieco pastelowymi odcieniami – pudrowym różem, miętą i delikatną patyną.

Współczesna filozofia stylu boho zakłada jednak, że fantazyjne wnętrza mogą zachwycać bardziej spokojnym i wyciszonym klimatem. Podobnie jak inne style, również boho nie pozostał obojętny na skandynawskie wpływy. Scandi boho zakłada w stylizacjach stonowane kolory. Meritum są dodatki – zdobiące sofy poduszki, miękkie dywany, rośliny w dekoracyjnych donicach i obrazy ożywiające jasne ściany.


Ekstrawagancja bohemyW stylu boho mocno zaznacza się klimat i ekstrawagancja artystycznej cyganerii, spotykając się z naturalną egzotyką. Podobnie jak kolorów, we wnętrzu nie może zabraknąć efektownego pokazu różnorodnych wzorów. Swoje miejsce znalazł w boho charakterny patchwork, czyli fascynująca zabawa formą, materiałem i kolorem. Wnętrza boho są ubrane we wzorzyste zasłony o kwiecistych deseniach, narzuty i poduszki tkane z wielobarwnych kłębków wełny i dywany niby stworzone z przypadkowo połączonych ze sobą, pozornie niepasujących materiałów. Na ścianach pojawiają się oryginalne tapety, ręcznie plecione makramy i lniane kilimy. Styl boho w ten sposób manifestuje swoją unikalną osobowość, przejawia nonkonformizm i uwodzi nonszalancją.


Wnętrza boho z orientalną osobowościąKolejny ważny element w stylu boho to dodatki, z którymi również nie musisz się ograniczać. Obficie udekorowane wnętrze jest przepełnione drobiazgami, które potęgują swobodny artyzm boho. Oczywiście cechują się wielobarwną fantazją, bogactwem wzorów i egzotycznym klimatem. Idealnie sprawdzają się przede wszystkim etniczne zdobienia, które spotkamy na dywanach, zasłonach i narzutach, ale też na ścianach i meblach. Wnętrze boho jest też niczym wspomnienie z podróży dookoła świata. Nie brakuje w nim wakacyjnych pamiątek w postaci kolorowych lampionów, zapachowych świec i kadzideł, bogato zdobionej ceramiki i figurek nawiązujących do synkretyzmu kulturowego.


Magia boho potrafi przekonać do siebie największych zwolenników przytulnej klasyki i minimalistycznej nowoczesności. Przepełnione radością wnętrze emanuje pozytywną energią. Możesz pochłonąć ją w całości lub się poczęstować i wpleść w swoje wnętrze mały pierwiastek egzotycznego boho.

bottom of page