top of page

Cztery kąty dżentelmena. Projektujemy męską łazienkę

Panowie są z natury pragmatyczni, nie lubią się otaczać zbyt wieloma przedmiotami, są zdecydowani i mają sprecyzowane preferencje. Wnętrza ich mieszkań są ukierunkowane na funkcjonalność, chociaż coraz częściej pojawia się w nich niekonwencjonalny i zaskakujący design. Istnieje (niekoniecznie błędne) przekonanie, że mężczyźni gustują w ciemnych kolorach i stonowanych barwach. Preferują proste formy i skrajnie oszczędne zdobienia. W typowej łazience dżentelmena na próżno jest szukać pudrowego różu, kwiatowych wzorów i bujnej roślinności.

Tylko niezbędne wyposażenie


Skoro ma być pragmatycznie, to niech będzie oszczędnie w ilości elementów wyposażenia. Aranżując męską łazienkę, skoncentrujmy się na tym, czego naprawdę w niej potrzebujemy. Nie może w niej zabraknąć umywalki, którą najlepiej połączyć z szafką, dzięki czemu zyskujemy mebel wielofunkcyjny i rezygnujemy z dodatkowej półki na kosmetyki. W łazience musi znaleźć się misa WC, koniecznie podwieszana i z systemem podtynkowym, ponieważ prezentuje się zdecydowanie bardziej minimalistycznie i zajmuje mniej miejsca. Panom przyda się też pisuar, który rzadko występuje w prywatnych łazienkach, tutaj jednak będzie strzałem w dziesiątkę.


A co wybierze mężczyzna, prysznic czy wannę? Oczywiście to zależy od indywidualnych preferencji, jednak kierując się praktycznymi aspektami, w większości przypadków będzie to kabina prysznicowa. Aby wpisywała się w dżentelmeński minimalizm, niech będzie to prysznic bez brodzika, typu walk in. Ciekawym rozwiązaniem dla panów ceniących sobie też wygodę będzie wanna z parawanem prysznicowym.

W czerni i szarości, a więc na surowo

Kolorystyka w męskiej łazience oscyluje raczej wokół palety ciemnych barw. Dominować będą uniwersalne i ponadczasowe szarości, które są w trendach modowych już od wielu sezonów. Zmienia się tylko ich forma prezentacji. W ostatnim czasie alertem modowym był beton, występujący zarówno w formie naturalnej, jak też w postaci płytek ceramicznych imitujących ten surowy materiał. Beton w męskiej łazience sprawdzi się idealnie. Możemy nim pokryć ściany i podłogę z wykorzystaniem wielkoformatowych płytek. Traktowany jest też jako dodatek, a więc pojawia się na oświetleniu, akcesoriach łazienkowych i frontach szafek.


Coraz bardziej przekonujemy się też do czerni w łazience. Nie zaskakują już tak bardzo czarne szafki z połyskującym wykończeniem. Męskości wnętrzu doda z pewnością szlachetny granit, który możemy wykorzystać do prezentacji blatu przy umywalce. Bardzo oryginalnym rozwiązaniem będzie czarny sufit w macie. Rozświetli go kilka oczek, układających się w piękną oświetleniową konstelację.

Praktycznie i zawsze czysto

Panowie cenią sobie czystość, ale ważniejsze są dla nich aspekty pozwalające na łatwe utrzymanie porządku. Powierzchnie w łazience nie należą do najłatwiejszych w czyszczeniu, ale są takie, które są mniej podatne na zabrudzenia. Na strukturalnych płytkach brud jest mniej widoczny. Jeżeli chodzi o armaturę, to wśród modowych trendów są baterie o matowym wykończeniu. Decydując się na nie, musimy pamiętać o regularnym ich czyszczeniu. Chcąc uniknąć widocznego kamienia i osadów, wybieramy armaturę w białym kolorze lub też w mocniejszym akcencie kolorystycznym, np. zielonym lub granatowym. Skutecznie przełamią monochromatyczne wnętrze w ciemnych barwach.


Łatwe utrzymanie czystości w łazience powinno się mieć również na względzie przy wyborze ceramiki. Jeżeli chodzi o misę WC, to warto jest zwrócić uwagę na modele bez kołnierza. W ich wnętrzu jest mniej zakamarków, co oznacza, że brud ma mniej miejsca, gdzie mógłby się osadzać. Na ceramikę często nanosi się też powłoki hydrofobowe, które nie tylko pozwalają osiągnąć gładką powierzchnię, ale też ułatwiają czyszczenie.
Ze szczyptą wysmakowanego designu

To, że ma być prosto i minimalistycznie, nie oznacza, że nie może być nieco futurystycznie. Panowie lubią zaskakiwać swoim dobrym gustem, pomimo że nie zawsze przyznają się do swojego zamiłowania do mody. W ciemnej łazience z betonu mogą pojawić się więc dodatki, które okraszą całość niebanalnym designem. Świetnie w tym celu sprawdzą się wiszące lampy w kształcie przestrzennych brył w neonowych kolorach lub też żarówki Edisona zawieszone na kolorowych kablach. Na ścianach mogą pojawić się inspirujące plakaty, z kolei funkcję organizerów i pudełek na kosmetyki mogą pełnić metalowe skrzynki. Rolę klasycznych wieszaków niech przejmie drewniana drabina, a kubka na szczoteczki elegancka szklanka do whisky.


Męska łazienka nie musi być po prostu funkcjonalna. Może się w niej zadziać znacznie więcej, jeżeli klasyczną szarość zaprezentujemy w formie betonu, dodamy całości charakteru kolorową armaturą i połączymy praktyczne zastosowanie z designerskim wzornictwem w akcesoriach łazienkowych.コメント


bottom of page