top of page

Ciasne, ale własne. Jak urządzić małą sypialnię?

Zaktualizowano: 18 mar 2021

Szczęściarzami są Ci, którzy mają sypialnię większą niż 10 m2. Zazwyczaj jest to małe pomieszczenie, czasem niewiele większe od miniaturowej łazienki. Nie chcemy jednak z niego rezygnować, nawet jeżeli miałoby się w nim zmieścić tylko łóżko. Sypialnia jest miejscem najbardziej intymnym, tylko naszym, gdzie możemy całkiem oderwać się od rzeczywistości i zamykając za sobą drzwi, znaleźć się nagle w spokojnym azylu. A co zrobić, jeżeli w małej sypialni chcemy mieć coś jeszcze oprócz łóżka? Jak zaaranżować wnętrze i nadać mu nastrojowy klimat?
Niech nastanie jasność

Chyba już każdy wie, że jasne kolory optycznie powiększają wnętrze. Mamy jednak świadomość, że często wprowadzają do wnętrza chłodny, sterylny klimat, który w sypialni raczej nie jest mile widziany. W aranżacjach tego pomieszczenia dążymy do osiągnięcia przytulnego i ciepłego nastroju. Czy jasne barwy nam w tym nie przeszkodzą? Niekoniecznie, trzeba tylko nimi umiejętnie żonglować.

Jasne barwy to nie tylko biel i beż. Jasny może być też kolor szary, pastelowy różowy, miętowy, brązowy, a nawet fioletowy, bo jak opisalibyśmy kolor lawendowy… W małej sypialni na ścianie może więc pojawić się kolor camelowy, herbaciany czy kawa z mlekiem. Z szarości wybieramy siwy, platynowy i popielaty. Bardziej wyrazistym akcentem będzie pudrowy róż pojawiający się na dekoracjach czy chociażby zagłówku łóżka, modny miętowy czy też delikatny fiolet. Na podłodze koniecznie drewniana podłoga w kolorze klasycznej sosny, którą okryjemy długowłosym jasnym dywanem.

Wielofunkcyjne łóżko, które zrobi duże wrażenie

Znajduje się w centrum każdej sypialni, szczególnie w małym pomieszczeniu mocno skupia uwagę, ponieważ zazwyczaj jest jednym z dwóch podstawowych mebli, obok partnerującej mu szafy. Niewielki metraż wymaga bardzo kreatywnego rozplanowania rozmieszczenia poszczególnych elementów. Jeżeli zależy Ci na dużym łóżku, to zapewne najlepszym dla niego miejscem będzie strefa przy ścianie. W przypadku węższego może uda się ustawić je po środku. Ważne jest jednak, aby spełniało kilka funkcji. Powinno mieć skrzynię na pościel lub inne przedmioty do przechowywania, np. sezonowe ubrania czy nieużywane na co dzień koce. Zagłówek może jednocześnie pełnić funkcję praktycznej półki na książki. Zamiast szafek nocnych znajdujących się po dwóch stronach wybieramy wiszące małe półki i kinkiety zastępujące stojące lampki.
Wieszaj, a nie stawiaj

W małych wnętrzach, o ile to możliwe, unikamy mebli stojących, ponieważ zabierają cenną wolną przestrzeń na podłodze. Nie zawsze jest to kwestia praktyczna, ale wizualna. Im więcej podłogi widać, tym większe wydaje nam się pomieszczenie. Ponadto okazuje się, że wiszące półki i szafki zapewniają więcej miejsca do przechowywania. Możemy zawiesić je nad łóżkiem czy też dodatkową półkę nad podwieszaną już komodą. Wnętrze z meblami wiszącymi prezentuje się lekko, a małe nie zostaje przytłoczone ciężkimi meblami.

Jeden mebel, a pomieści wiele

W sypialni prawie zawsze znajduje się szafa, wyjątkiem są mieszkania, gdzie do dyspozycji mamy garderobę w osobnym pomieszczeniu. Szafa jest tak samo ważnym meblem w sypialni, jak łóżko. Zależy nam na tym, aby była duża i pojemna. Musimy jednak dostosować się do mocno ograniczającego nas metrażu. Aby maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń, wybieramy szafę na wymiar. Jest ona tworzona od podstaw na zamówienie z uwzględnieniem konkretnych wymiarów pomieszczenia. Zajmuje całą wysokość ściany, dzięki czemu nie tracimy przestrzeni przy samym suficie. Jeżeli to możliwe, szafę umieszczamy na całej ścianie, możemy zrezygnować z komody, która pomieści zdecydowanie mniej ubrań. Nie musimy przed nią pozostawiać dużo wolnej przestrzeni, jeżeli wybierzemy drzwi przesuwne, najlepiej z lustrem optycznie powiększającym pomieszczenie. Kluczowy jest projekt jej wnętrza. Dobry plan sprawi, że pomieścimy w niej znacznie więcej, dlatego korzystamy z praktycznych, nowoczesnych systemów. Muszą się w niej znaleźć drążki i półki, przydadzą się też kosze i szuflady. Przechowywanie ułatwiają specjalne drążki na spodnie, wypełnienia szuflad przeznaczone do porządkowania apaszek czy krawatów, stelaże na obuwie oraz materiałowe pojemniki, które świetnie sprawdzają się na ubrania przeznaczone do prania.W małej sypialni można znaleźć wystarczająco dużo miejsca, aby zmieścić w niej nie tylko łóżko. Korzystamy z mebli wielofunkcyjnych i możliwości tworzenia na wymiar. Poruszamy się w jasnej palecie barw, ale nie boimy się mocniejszych akcentów kolorystycznych. Potrzeba tak (nie)wiele, aby powstało wnętrze, które cieszy!


Comentários


bottom of page